Kun hän väittää tuossa alempana,että UT. on väärennös,jos hän on adv.onko teitä paljon jotka pitävät UT.väädennöksenä.
Nimim.Genesis 5
onko adv.
5150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Määräyksestä selvyys. Läysin vain vanhoja Keisarin määräyksiä, Joissa Kristin uskon ja Mithran uskon piti yhdistyä. siksi vanhat kirjoittajat kertovat, että näitä ristillisiä kirjoituksia muunneltiin muotoon, että ne soveltuivat kahden uskonnon sulatukseen. Mitä
kirjoituksia on muunneltu sitä en tiedä. tiedän vain Keisarin käskykirjeen, jossa on mainittu
muuntaa raamutun kirjoitukset sulattamaan yhteen
pakanuuden ja Kristillisyyden. Minä en pysty todistamaan mitään, Koska en tunne tarpeeksi
hyvin Mihran uskon kokonaisuutta. Ehkä noista
Äiti kirkoista löytyy ne muodot jotka juontavat
pakanuudesta. Keisari toimi erittäin viisaasti.
koska nykyään ei kukaan tiedä mikä on oikeaa ja mikä väärää eli pakana alkuperäistä. Otappa selvää ihan itse? Onhan aina alkuperäiset
käsikirjoitukset hävitetty. Miksi?
Näkyvin väärennös on sunnuntai! Siitä on varmat
todisteet. Tämän ovat Theologit myöntäneet.
Jeesus vielä löytyy kaikista kirjoituksista.
Joidenkin kirjoitusten Ristiriitaisuudet eli
kaksimielisyydet ovat juuri olleet yhdentäviä tekiöitä sovitteluissa. Kuitenkin niiden aiheuttama kitka rakentaa uusia kuppikuntia.
Joten minä en lähde väittämään mitään mikä on alkuperäistä ja mikä ei koska en tiedä. Jokainen voi itse uskoa omalla uskollaan vakaasti mitä haluaa. Jeesuksen alkuperäinen opetus Evankeliumeissa lienee kaikkein varmin todiste.
Jos ette pysy laissa ja todistuksessa ei teillä
aamun koittoa ole sanoo Herra.
"Näkyvin väärennös on sunnuntai"
Uudessa testamentissako? Koko Raamattu, ei sen enmpää vanha, kuin uusikaan anna minkäänlaista tukea sunnuntainvietolle.
Niinpä Raamatussa EI ole sunnuntaiväärennöstä.
Koko Raamattu puhuu vain YHDESTÄ lepopäivästä, Sapatista eli seitsemännestä päivästä.
Sunnuntai on tehty lepopäiväksi Keisarin määräyksellä, Raamatusta ja Jumalan käskyistä huolimatta. Keisarin määräyksen on myöhemmin sinetöinyt eli siunannut ja hyväksynyt Paavi.
Eli Uusi Testamentti ei ole väärennös.
Vaan roomalais-katolisuus on kristinuskon väärennös ja mithralaisuuden/zarahustralaisuuden
eli pakanuuden ja kristinuskon sekoitus=Babylon.
Evankeliumien Kirjoitukset ovat käyneen monet vaiheet. Ennen kuin ne ovat hyväksytyt Canoniin.
Kysymykseni olisi kuinka paljon on hyviä slkukirjoittajein kirjoituksia tuhottu koska ne
eivät ole olleet samaa mieltä senaikaisen suuntauksen kanssa. Olen huomannut puolitietävät hankaliksi keskustelu kumppaneiksi.On paljon helpompaa keskustella henkilön kanssa joka on hajulla asioista.
Maran ata
Kun kysyy itse ja vastaa itse,saa mieleisen vastauksen.
Eikö niin maxsimi.
Kirjoittelun: siis sinä olet se itsellesi kirjoitteleva: Todella näin säilyy harmonia. kuka se itsensä kanssa väittelee. Jatka vaan samaan tyyliin tulet onnelliseksi!