homeopaattinen hoito

h-nanna

Olisin sellaista kysellyt, että millaisia "hoitoja" ootte lapsillennne antanut, jotka kärsivät tarkkaavaisuus- ja keskittymishäiriöistä? Entä vaikuttaako ruokavalio asiaan jotenkin.
Kun meillä on heitetty ilmaan lääkityksenkin mahdollisuus, mutta en kovin mielelläni 6 vuotiaalle sellaisia haluaisi antaa, muuten kuin ihan viimieisenä vaihtoehtona. Ei mulla niitä mitään vastaan ole, mutta haluaisin kokeilla muita vaihtoehtoja ensin... ... Esim homeopaattista hoitoa...

5

976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jattanen

      Homeopaattisesta hoidosta en tiedä, mutta luontaistuotteita kannattaa kokeilla. Esimerkiksi sellaista tuotetta kuin Efalex. Tarkat annostusohjeet on pakkauksessa ja niitä kannattaa noudattaa. Vaikutukset saattavat alkaa 2-3 kuukauden kuluttua siitä, kun sitä on alettu ottaa.

    • bbbwww

      googlaa Feingold Diet

      Minua kiinnostaa onko kukaan kokeillut tätä?
      He väittävät että se auttaa 80% potilaista.

    • hyvinvointiyhteiskuntaaa

      Oletko valmis syöttämään tietämättömyytesi takia lapsellesi jotain tutkimattomia aineita joiden tehoa ja turvallisuutta ei ole lainkaan selvitetty? Uskot mitä mainosmies sanoo. " tämä auttaa 80% ihmisistä..." Ei siinä mitäänjos itse syö myrkkyjä, mutta että pitää omalle lapselle vielä syöttää niitä.
      Varsinaiset lääkkeet on sentään tutkittu, myös haittojen suhteen. Lääkkeet ei välttämättä auta, mutta lontaistuotteiden vaikutusta ei voida tietää.
      Parempi kysyä lääkäriltä, apteekista tai lääkeinfosta jossa kerrotaan eri valmisteiden vaaroista neutraalisti. Ilman myyntiajatuksia.

    • tyttöjen äiti

      Yksi turvallinen konsti jota kannattaa ylivilkkaalle lapselle kokeilla, on jättää kaikki makea ja lisäaineet minimiin. Erityisesti karkit ja limpparit (myös light tuotteet) kokonaan pois.

      Meillä ei ole ylivilkkautta, vaan suhteellisen rauhallisia tyttöjä. Heidänkin käytöksessään huomaa selvän eron karkkipäivän ja normaalipäivän välillä. Karkkipäivänä, karkinsyönnin jälkeen ovat huomattavasti levottomampia kuin normaalisti.

      En kuvittelekaan, että ADHD oireyhtymä poistuisi sokerittomalla ruokavaliolla, mutta sokerin syöntiä vähentämällä voisi saada jonkinlaista helpotusta elämään.

      • äiskä x 2

        kokeiltu säilöntä-,ja lisäaineetonta ruokavaliota, poitsua on käytetty homeopaatilla, jolta sai pienien pieniä homeopaattisia pillereitä, on kokeiltu eye q, efalex, tohtori Tolosen Epat jne. Meidän poitsua on auttanut oikean lääkityksen löytyminen. Lapsi on itsekin todella tyytyväinen lääkitykseensä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2784
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      162
      2490
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      899
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      104
      881
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      306
      869
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      739
    Aihe