viinipullojen korkitus

katjamar

Hei. Teimme ekan satsin valkkaria preston valmispakkauksesta. Hyvin onnistui ja väri on hyvä, alkumakukin ihan ok. Mutta sit korkittaessa aivan TAJUSTI tarvii voimaa preston yksinkertaisen painettavan korkituslaitteen käyttöön??? Onko kellään niksiä sen voimattomampaan käyttöön? Laitetiin hiven ruokaölyä sen reunoille sit pikkasen helpommin meni, mutta, onko virallisia käyttöohjettta sille? vai oliko liian isot korkit/pienet pullonsuut? miestä tarvittiin!!!Ostanko rautasen korkituslaiteen seuraavaksi?? Rakko kämmenessä!

7

9617

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oku

      en suosittele käyttämään tuota painettavaa vehjettä. Olen näähnyt kun pullo on korkittaessa hajonnut alta, jolloin tuli todella pahaa jälkeä.

      Kaverilta piti leikata käsi ja sairaslomaa tuli monta viikkoa.

      • katjamar

        kiitos vastauksestasi tuli tarpeeseen, jatkossa hankin rautasen laitteen, muuten viini paranee iän myötä..Mutta prosentit mittarilla vaan n.9??? Pakkaus luvattu n.12. tiäks miks??


    • Kotiviinin ystävä

      Hanki kunnon rautainen laite, jos aiot jatkaa tätä mukavaa harrastusta. Itsekin käytin aluksi tuollaista "hampaat irvessä" -laitetta ja mieshän se sai korkit laittaa. Hankittuamme tuon kunnon välineen, sen kanssa on ilo korkittaa, ei tarvita miesvoimaa eikä mitään rasvoja.
      Onnea uudelle harrastuksellenne!

      • auttaa!

        Sitä löytyy hyvinvarustetuista kaupoista. Kahdella kädellä vedettävä alas vipulaite. Aiemmin olin pyytänyt miespuoliselta apua kun käytössä oli se muovinen pieni korkituslaite. Olen se alunperäinen noviisi-nick. Kotiviinin teko tuntuu mukavalta ja monien mokien kautta olen oppinut tekemään erilaisia . Pikkuhiljaa olen löytämässä oman mieleiseni viinin erilaisista luonnonaineiksista. Kaikki tekemäni maistuvat erilaisilta. Tsemppiä vetolaitteen etsinnässä!


    • niksi.

      Se muovinen halpislaite toimii vallan hyvin, kun käyttää "painamiseen" vasaraa. Ei toki tavallista, vaan puu-, muovi-, tai mieluiten kumivasaraa. Semmosella uppoaa korkki yhdellä kevyellä iskulla.
      Korkkien täytyy tietysti olla oikeaa kokoa ja ne pitää eka pehmentää kuumassa vedessä. Öljyjä ei tarvita.

    • Anonyymi

      Vanha viestiketju, mutta etsin itse muistin virkistykseksi kymmenen vuoden jälkeen korkitusohjeita. Nykyään korkit ovat vahapintaisia, niitä ei tarvitse liottaa. Lukee pussissa. Muovinen korkituslaite toimii ihan hyvin, kun tarkistaa pari juttua. Korkit on hyvä tarkastaa ensin, että pulloon menevä korkin pää on ehjä ja siisti reunainen. Korkki suoraan laitteeseen, painaa jo valmiiksi hiukan laitteeseen ja samoin korkituslaite suoraan suhteessa pulloon. Korkkia painaessa hiukan kiertämällä painaa paikalleen. Nopeasti tulee tuntuma korkittaessa meneekö se korkki paikoilleen vai ei. Väkisin ei kannata tunkea. Korkkeja on ainakin kahdenlaisia. Perinteinen viinipullonkorkki, joka nimensä mukaisesti sopii viinipulloihin. Sitten Alkon ja muihin pienempi aukkoisiin pulloihin löytyy kartiomaisia korkkeja. Itse pullotin juuri satsin, ei ollut vaikeaa.

    • Anonyymi

      salille siitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      190
      1831
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      116
      967
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      125
      897
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      210
      704
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      656
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      59
      650
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      614
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      592
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe