Kävin katselemassa äskettäin avattua Onnensilta rakennusta, ja hieman juttelemassa myös työntekijöiden kanssa.
Ihmetyttää miksi se ylipäätänsä avattiin järjestöjä varten tai enemmän se että se on julkinen tila, ainakin ATK puoli.
Siellä on avoin tietokoneluokka, mutta ei nettiä!?
Julkisia koneita aulaan olisi tulossa kuulemma 1kpl ja sitäkin ollaan laittamassa harkintaan pääseekö sillä nettiin vai ei.
Ihmetyttää Hyvinkään kaupungin suhtautuminen ATKhon ja nettikulttuuriin.
HYKOLANit ei järjestetty koska tiloja ei ollut saatavilla (http://www.hykolan.net)
Onnensillasta olisi pitänyt tulla nörttimesta mutta uusia koneita ei ole, kuten ei Kauppaoppilaitoksellakaan koska niiden hankinta juuttui johonkin ihme valitukseen koska kilpailuissa valittiin vain 1 kahdesta1 !?
Hyvinkäältä puuttuu nörttimesta jossa pääsisi nettiin.
Wlaneja on vain yksityisillä. Kouluilla ei ainakaan ole.
Aikoinaan Laureassa oli wlan mutta sekin oli jonkun opettajan oma verkko!? hassu juttu oli siinä se että tukiasema oli sähkökaapissa ja kellään opettajalla (edes ohjelmoijan) ollut tietoa kyseisestä verkosta eikä siitä ollut aikeitakaan päästää oppilaiden käytettäväksi.
Kauppiksellakaan ei ole aikeita (näillä näkymin) edes harkita opiskelijoille tarkoitettua wlanin pystyttämistä.
Onnensiltaan ei kuuleman mukaan mielellään laiteta lisää koneita, koska se "vaikeeta, IPt ei riitä".
Et silleen.
Eläköön Hyvinkään IT ala
Onnensilta?Ja mu IT Hyvinkäällä
17
1725
Vastaukset
- ..................
Hei!
Kiitos mielenkiinnostasi Järjestökeskus Onnensiltaa kohtaan. Talo on avoin kaikille kuntalaisille silloin kun vapaaehtoiset päivystäjät ovat paikalla. Vapaaehtoiset päivystäjät ovat talossa ma-to klo 10-14.
* Onnensiltaan katutasoon on tulossa yksi tietokone ja siinä on nettiyhteys. Kone on ns. yleisökone ja siis kuntalaisten käytettävissä.
* Tietokoneluokkaan uudet koneet tulevat, kunhan hankinta-asiat aikanaan selviävät. Tietokoneluokkaan on tulossa nettiyhteydet myös. Luokkatiloista ei tule avoimia tiloja vaan opetuskäyttöön varattavia tiloja.
Ystävällisin terveisin
Anja Tauriainen
puheenjohtaja
Hyvinkään Setlementtiyhdistys ry
(Järjestökeskus Onnensillan yksi arjen toimivuudesta vastaavista yhdistyksistä) ...olen, niin pakko kysäistä että mikä tämä Onnensilta on ja missä sijaitsee?
- Kyllä tietää
Sijaitsee siltakadulla
Wanhassa alkossa vinetto-
ympyrässä........ Kyllä tietää kirjoitti:
Sijaitsee siltakadulla
Wanhassa alkossa vinetto-
ympyrässä...........tietää missä se on, muttei mikä se on?!
- ........................
Janni kirjoitti:
...tietää missä se on, muttei mikä se on?!
Onnensilta on järjestökeskus, jossa yhdistyksillä on mahdollista järjestää toimintaa. Taloon voi tulla pistäytymään kuka tahansa kuntalainen.
Lisää tietoa saa osoitteesta: http://www.hyvinkaa.fi/index.asp?id=2C0C8B2E567E48E6B347CE9E5E22F663&tabletarget=data_1&MENU_2_open=true&laytmp=sisasivu
t. Anja Tauriainen
Hyvinkään Setlementtiyhdistys ry.
- Sisäpiiritietoa on
Vosiin kertoa uskomattomia juttuja, mitä tulee kaupungin it-asioihin ja tietämykseen niistä eri toimialueilla. Vaan enpä kerro, näin julkisesti ei ole korrektia.
Järjestöissä, jotka Onnensillassa toimivat, voi olla it-tietämystä ja se on varmaan pelastus. Ellei sitten kaupunki hannaa vastaan.- .rapu
Älä kerrokkaan, ei ilmatorjunnasta (it) kukaan ole kiinnostunut enään, 40- luvulla oltiin.
- it-valvontatorni
.rapu kirjoitti:
Älä kerrokkaan, ei ilmatorjunnasta (it) kukaan ole kiinnostunut enään, 40- luvulla oltiin.
Kyllä historia kiinnostaa aina.Mutta it.lle voi avata oman ketjun.
- Kirri
Vai Onnensilta! On siinä nimi. Järjestöt kokoontuu. Avoin, viehättävä.
Tarttis vähän miettiä: onko sinne mukava tulla, mikä on tunnelma. Entä henki?
Ja mikä porukka? Haetaanko vaan ittelle näkyvyyttä
Nähdään - Ei sittenkään.- Anonyymi
Yhdistykset ovat erittäin sisäänlämpiäviä porukoita. Uutta jäsentä tutkaillaan, että oliskohan se yleensä sopiva tähän meidän vuosikausia samalla kokoonpanolla kokoontuneeseen piiriin.
Pahimmillaan siellä levitetään vain juoruja muista jäsenistä.
Varmaan siksi Hyvinkäällä ei toimi läheskään kaikki yhdistykset, jotka vaikka Riihimäellä kyllä saavat ihmiset osallistumaan. Monta potilasyhdistystä on lopettanut, tai eivät ole vuosiin toimineetkaan. Mahtavatko saada silti jotain avustuksia kaupungilta? Vertaistukihan olisi tärkeää, se on selvä.
- opiskelija2
Kyllä laurealla ainakin on wlan-yhteys nyt..Hyvinkään sveitsin lukiossakin oli koneita, joilla pääsee nettiin
- Anonyymi
Ihmetyttää kun 50 järjestöä on ollut onnessaan. ONNENSILLASSA. NYT Kaupunki saa tontin käyttöönsä . Kyllä sen voisi korjata ja säilyttää. Vinetto ympytän ja 1950 luvun rakennuksen kunniaksi. Ei pidä luovuttaa. En kannata rakennuksen hävittämistä
- Anonyymi
Siihen tulee kerrostalo.
- Anonyymi
Raha puhuu ja köyhät kyykkyyn.
- Anonyymi
Kaupungin tiedotusporukka ihan hukassa. Antoivat tiedotteen uudesta Onnensillan tilasta Hämeenkadun varrella olevaan kiinteistöön. Nyt kyseisessä kohteessa ramppaa kyselijöitä aiheen suhteen, mutta kyseessä on yksityinen liiketila. Kumpi mokasi tässä kohdin asiassa, kaupunki vai Aamuposti? Aamuposti ainakin tänään kertoi mokasta. Mikä hitto tässä kaupungissa on vikana kun mitään ei osata, edes totuudenmukaista tiedottamista.
- Anonyymi
Kaupunki mokasi toistamiseen. "Pääsette kohta muuttamaan, asia valmis ensi viikolla". Nyt ensi viikko tuli ja muuttohommat siirtyy syksyyn Aapon mukaan. Unohtivat nähtävästi vuokrasopimuksesta jonkin pienen asian. Miksei Hyvinkäällä mikään onnistu nykyään? Kohde on tärkeä kokoontumispaikka terveysaiheiden järjestöille.
- Anonyymi00015
Anonyymi kirjoitti:
Kaupunki mokasi toistamiseen. "Pääsette kohta muuttamaan, asia valmis ensi viikolla". Nyt ensi viikko tuli ja muuttohommat siirtyy syksyyn Aapon mukaan. Unohtivat nähtävästi vuokrasopimuksesta jonkin pienen asian. Miksei Hyvinkäällä mikään onnistu nykyään? Kohde on tärkeä kokoontumispaikka terveysaiheiden järjestöille.
Tärkeä kokoontumispaikka eri tilaisuuksille, mutta piiloitettu jonnekin vanhan villatehdasalueen rötisköön! Lähemmäs keskustaa toivotaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591194Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83623Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501