Oletko miten hyvä ja tunnollinen uskis? Tottelet ja toteutat kaikki jumalasi toiveet ja pyynnöt.
Tapahtui viime syksynä eräässä EteläKorealaisessa lastentarhassa. Uskis mies tappoi puukolla kuusi lasta ennen kuin hänet saatiin taltutettua. Poliiseille hän kertoi toteuttavansa jumalan käskyä. Jumala oli pyytänyt häntä tappamaan ja uskollinen uskis teki töitä käskettyä.
Siinä oli esimerkki hyvästä uskiksesta.
Tunnistatko itsesi hyväksi uskikseksi?
Tapahtui viime syksynä eräässä EteläKorealaisessa lastentarhassa. Uskis mies tappoi puukolla kuusi lasta ennen kuin hänet saatiin taltutettua. Poliiseille hän kertoi toteuttavansa jumalan käskyä. Jumala oli pyytänyt häntä tappamaan ja uskollinen uskis teki töitä käskettyä.
Siinä oli esimerkki hyvästä uskiksesta.
Tunnistatko itsesi hyväksi uskikseksi?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tapahtui viime vuonna eräässä suomalaisessa ostoskeskuksessa.
Ateistipoika rakensi pommin tarkoituksenaan räjäyttää ostoskeskus mukaan luettuna sen asiakkaattaivaan tuuliin. Pommi oli tarkoitus räjäyttää kauko-ohjatusti. Pommi räjähti ja kuusi viatonta kuoli, satoja loukkaantui, osa heistä vakavasti. Siinä oli esimerkki hyvästä ja älykkäästä ateistista.
Tunnetko sinä "Mirka" itsesi hyväksi ateistiksi?
Tunnetko, että keskustelun avauksesi oli älykäs?
"Tunnetko, että keskustelun avauksesi oli älykäs?"
kuvastaa hyvin avaajan älyllistä alamittaisuutta.
Jumala on luonut kaiken, niin minullekin on opetettu. Hyvän ja pahan, rakkauden ja vihan jne... HÄN ANTOI MEILLE MYÖS VAPAUDEN VALITA!!!
Kun kuulet tämän "Jumalan äänen" käskevän sinua tekemään "jotain" kysy aina: Onko tämä todella Jumalan ääni, joka minua puhuttelee? Onko tämä teko rakkkautta vai vihaa, vertaa niitä esimerkiksi kymmeneen käskyyn, jotka meidän Jumalamme on meille antanut - noudatettaviksi!!
Mieti sitten teetkö vai et, kumman Sinä valitset.
miehellä oli näköjään jotain pimahtanu päässänsä. tuosta tottelevaisuudesta. uskovaisen ensi auktoriteetti on raamattu. kaikki mitä me "kuullaan" tuolta ylhäältä tulevan pitää koetella raamatun valossa. jos se on oikein raamatun mukaan niin uskon et silloin se tulee jumalalta. kyseinen mieshän siis tappoi lapsen joten rikko jo käskyjä eli ei se mitää jumala ääntä kuunnellu vaa omaansa.
ja tuosta "hyvästä uskiksesta" ei sellasii oo. on vaa taapertavii jumalan lapsii jokka yrittää kömpelösti elää täällä ja tekee mega mogii jokka jumala kuiteski armossaan ja rakkaudessaan antaa anteeks ku pyydetää. et se hyvistä uskiksista. käännetään katseemme mieluummi hyvää jumalaa:)
Tunnetko sinä itsesi hyväksi idiootiksi?
Tuliko kenties kertaakaan sinne kiveksen kokoiseen aivoon ajatusta että tämä psykopaatti (?) mahdollisesti harhautti sinunlaisia ihmisiä jotka syyttävät kaikista maailman ongelmista uskovia.
Murhamies: " juu, en tee tuota enää, katoskin olin silloin iso, paha uskovainen, mistä sinäkin olet saarnannut oi maailmankaikkeuden tietopankin ylipapitar Mirka"
Mirka: "selvä, sopiihan tuo, arvasinhan minä että tuo oli vahinko! "
Neuvostoliitossa oli hyviä esimerkkejä hieman toisen suunnan "uskiksista" jotka tappoivat ateistisen maailmanvallan nimissä monia siviilejä, heidän tekojaanhan sinä et laske, lienevät "uskisten" propagandaa?
on kuulemma joku kusipääpikkupoika.
enpä olisi tuosta kovin yllättynyt.
Väärää tietoa. Ikääni voitte arvailla ja voin pohjustaa arvailujanne että olen yli 20v tutkinut näitä asioita. Tiedän mitä kirjoitan. Kaikki kirjoitukseni perustuu faktoihin ja puolueettomiin tutkimuksiin.
Mutta teidän tietonne perustuu ainoastaan uskoon. Usko ei ole totuus ja ei kerro yhtään mitään. Faktoja teillä ei ole.
20 v. asioita tutkinut henkilö ei kopioi pil.un kuvia uskontopalstalle.
Voit TEINIPELLE ihan hyvin lopettaa palstan häiriköinnin.
---
Voihan se uskovainenkin sanoa, että hänen tietonsa ovat faktaa.
Olet yli kaksikymmentä vuotta "mennyt metsään"! Mahdat olla melko syvällä!!!
"Missä olet nyt?"
on puunveistotunti meneillään.
Ainakaan mitkään merkit eivät osoita että olisit "tutkinut" näitä asioita korkeintaan kuin 20 päivää jos sitäkään.
Taas näitä tapauksia mitä teini-iässä tapasin, ikäiseni ja nuoremmat sanoivat autolla ajosta puhuttaessa ajaneensa jo 10 vuotta rallia, ehkä enempikin.
Vai että vain usko? Heh, sinä siis et usko siihen mitä kirjoitat?
Sanottakoot vielä että jos sanot tietäväsi ettei Jumalaa ole, on sinun uskosi täysin mielipiteellistä, absurdia, sekä emotinaalista.
...ope... näpit irti siitä Mirkasta. Mirka taitaa veistellä tulppaa... sanonko mä mihin.
Mirka on muuten hiomapaperimerkki, että hyvinkin löytyy veistoluokasta.
Olipa liikuttava tarina!
Oletko salaa haaveillut saarnaajan ammatista?