Milloin Suomessa olivat käytössä 5-numeroiset puhelinnumerot?
Ostin saapikkaat, joiden sisällä on tiedot valmistajasta. Tamperelainen yritys, jonka puhelinnumerossa on suuntanumeron 931 lisäksi 5 numeroa. Sen perässä lukee vielä telex 15-126 rento sf (jälkimmäisen numerosarjan merkityksestä en ole perillä).
Nyt kiinnostaisi tietää kuinka vanhat nämä aidot retrosaappaani ovat ;) Onko merkitystä sillä, että tämä on jonkun yrityksen puhelinnumero, siis onko yrityksillä ollut vielä myöhemmin kuin yksityishenkilöillä 5-numeroiset puhelinnumerot käytössä?
Suomen puhelinnumerot ?
8
5215
Vastaukset
- olla..
-90 luvun alkua kun meillä lapissa tuli 5-numeroiseen puhelinnumeroon 2 numeroa lisää eteen. tarkkaa vuotta en muista.
- puhelinnumero
alkoi kolmosella, niin se oli viisinumeroinen (numerolla 1,2,4-7 alkavat olivat kuusinumeroisia). Näin siis Tampereen alueella (suunta 931-) yhdeksänkymmentäluvun alkuun.
- alkuper.
Kiitoksia kaikille vastauksista.
Edelläolevaan kirjoitukseen vastaus: Puhelinnumero on siis 931-56 900. Onko tämä siis kuusinumeroinen!? Tätä ei naisen logiikalla voi ymmärtää :D
Ja vielä jatkokysymys: jos tällaiset puhelinnumerot olivat käytössä 90-luvun alkuun, niin milloin ne otettiin käyttöön? Eli mille aikavälille saappaitteni valmistus sijoittuu? :) - puhelinnumero
alkuper. kirjoitti:
Kiitoksia kaikille vastauksista.
Edelläolevaan kirjoitukseen vastaus: Puhelinnumero on siis 931-56 900. Onko tämä siis kuusinumeroinen!? Tätä ei naisen logiikalla voi ymmärtää :D
Ja vielä jatkokysymys: jos tällaiset puhelinnumerot olivat käytössä 90-luvun alkuun, niin milloin ne otettiin käyttöön? Eli mille aikavälille saappaitteni valmistus sijoittuu? :)Nämä havaintoni ovat 80- ja 90-luvuilta. Olisiko tämä viitosella alkava viisinumeroinen luku aiemmalta ajalta? Tai mahdollisesti ko. kenkäfirman keskuksen numero?
- Matti Näsä
Mortonki!
Tampereella nääs muuttu toi suuntanummero ja noi muukkin nummerot lokakuusa yhreksänkytäkuus. Siittäkin jo kymmenen vuatta aikaa. Ei uskois.
Tarttisiks sää muuten sellatteen retro Toyotan? - aikoja!
Lapsuudessani - siitä ei ole kuin puoli vuosisataa - oli kotonani 3-numeroinen puhelinnumero ja monissa tuttavaperheissä 2-numeroinen. Kunnassa asukkaita noin 15.000. Keskus käsivälitteinen. Puhelimessa veivi, jota vääntämällä keskusneiti saatiin käsittämään, että tuollahan joku haluaa soittaa jonnekin.
Kun isä soitti kaukopuhelua Helsinkiin, piti muun perheen olla hiirenhiljaa! Yhteysetäisyydet todellakin vaikuttivat kuuluvuuteen siihen maailman aikaan!
Tienvarret olivat täynnään puhelinpylväitä ja pylväät täynnään puhelinlankoja. - on ollut
nimeltään (muistaakseni) Rentto.
- alkuper.
Juu, Lana Rentto Oy löytyy kengistäkin. :)Oliskohan jollain tietoa milloin tällainen yhtiö on toiminut vai onko kenties vieläkin toiminnassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 904114
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753600Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603198- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401780
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628