Laatuviina - ei krapulaa

onko totta, että uusi tehdas Pohjanmaalla tekee niin hienoa Vodkaa perunamäskistä tislaamalla, ettei rankastikaan ryyppäämällä saa krapulaa!
Tehdas/tislaamo on jossain Oulun eteläpuolella.

Meidän Alkossa ei ollut, mutta tilasin kokeeksi.

Onko yksityisyrittäjä murtamassa Altian/Akon monopolin?
TV-ohjelman mukaan Altia on joutumassa käräjiin Viron viinikierrätyksen takia.
5550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olet joko bisneksessä osakkaana, tai uskonut propagandaa. Nimittäin:

Juureksista tehty alkoholi on heikkolaatuista juuri korkean metanolipitoisuuden vuoksi. Siksi juureksia ei kannattaisi käyttää ollenkaan.

Metanolin aineenvaihduntatuote on myrkyllinen formaldehydi, mistä ne pahimmat krapulaoireet juuri johtuvat.

Eli se Pohjanmaalainen tislaamosi tekee juurkin halpaa mutta heikkoa krapupontikkaa (laimennettuna vedellä).

Äänestä
  • Sinä et tiedä viinakeitosta mitään. Metanolin kiehumispiste on 64,7 Cel. Ja etanolin 78,3 Cel. Joten ei tartte olla kummonenkaan pontinakeittäjä, kun osaa jättää metanolit sekä edestä että perästä tuulilasin pesunesteeksi.

    Äänestä

Juot sitten mitä tahansa alkoholia sisältävää ainetta runsaan puoleisesti.

Pysy vedessä niin ei tule krapula päiviä.:)

Äänestä

jos ei olis hemmetinmoista kankkusta jo parista viinilasillisesta niin voin olla vaikka juoppo..joten kaikki kunnia kunnon veret hyydyttävälle krapulalle!

Äänestä

Viina

Jos hyvin käy, niin kymmenen vuoden kuluttua loppuun kulunut ookkonääoulusta –litania voi hyvinkin päättyä kysymykseen: "Juokko nää pillillä pottuviinaa?" Tyrnävän pottuviina haastaa nimittäin koskenkorvan jo tänä syksynä.

Vanhaan Tyrnävän pesulaan perustettu viinatehdas hyötykäyttää ylijäämäperunaa, joka ei kokonsa puolesta mahdu potulta vaadittuun standardiin. Tätä ylijäämäperunaa kertyy vuodessa jopa 4 miljoona kiloa ja aikaisemmin muuten hyvälaatuinen perunajäämistö kärrättiin kaatopaikalle.

Nyt samasta aineksesta valmistetaan ehtaa Pohjois-Pohjanmaan viunaa ja kaikki ovat tyytyväisiä. Luonto ei kuormitu ja suomalaiset työllistyvät – siitä kiitoksena on Tyrnävän viinalle myönnetty Joutsen-merkki. Pontikan tuoksuisessa nesteessä on prosentteja 38 ja maku on kossua selvästi makeampi ja pehmeämpi.

Tyrnävän viina, saatavana 8.11. Alkoista kautta maan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Testejä? kirjoitti:

onko totta, että uusi tehdas Pohjanmaalla tekee niin hienoa Vodkaa perunamäskistä tislaamalla, ettei rankastikaan ryyppäämällä saa krapulaa!
Tehdas/tislaamo on jossain Oulun eteläpuolella.

Meidän Alkossa ei ollut, mutta tilasin kokeeksi.

Onko yksityisyrittäjä murtamassa Altian/Akon monopolin?
TV-ohjelman mukaan Altia on joutumassa käräjiin Viron viinikierrätyksen takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu