Venäläisrekat ajavat teillämme jättämättä mitään hyödyllistä maahamme. (Satamatoiminnot hoituisivat, vaikka rekat olisivat suomalaisia).
Nyt näiden rekkojen haittoja ollaan aikeissa torjua rakentamalla jonkinlaisia rekkaparkkeja jonotuksen järjestämiseksi. Hyvä niin. Toivottavasti on sen verran järkeä mukana, että ovat maksullisia parkkipaikkoja.
Ehkä olisi myös yritettävä saada osa liikenteesta rautateille?
Nyt näiden rekkojen haittoja ollaan aikeissa torjua rakentamalla jonkinlaisia rekkaparkkeja jonotuksen järjestämiseksi. Hyvä niin. Toivottavasti on sen verran järkeä mukana, että ovat maksullisia parkkipaikkoja.
Ehkä olisi myös yritettävä saada osa liikenteesta rautateille?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Nän aluksi voitaisiin aloittaa sillä, että vallesmannit käy jakamassa pikavoitot rekkakuskeille, syynä liikenteen haittaaminen. Rajan yli vasta kun pikavoitto on maksettu.
Ja kun kerran venakoitten ideologiaan kuuluu se, että varastoja seisotetaan tien päällä turvallisuussyistä Suomen puolella, niin pitäisi olla itsestään selvää, että Suomi perisi maksun lisäkaistan/parkkipaikan rakentamisesta. Kun ei näköjän venakoitten joululahjat mahdu terminaalien välivarastoihin...
Nythän on niin, että meidän (tyhjäpää)poliitikkomme on keksinyt uudeksi selityksekseen nöyristelylleen sen, että venäjän transito-liikenteellä on työllistävä vaikutus terminaalitasolla, kuskit kun ovat jo lähes poikkeuksetta muiden maiden kansalaisia. Vaan kun en ole kovinkaan vakuuttunut siitä, että kyseisissä venäjän liikennettä hoitavissa terminaaleissa työskentelee ylipäätään kovin montaa suomalaista, taitaa nekin olla enimmäkseen ulkolaisia..?
Eihän suomen herrat uskalla periä mitään maksuja,ovat kontallaan naapuriin päin pässejä kun ovat.
mutta niin siinä tulee käymään, että pöljät suomalaiset venäläisten perseennuolijapäättäjät teettävät kaikki seisontaparkit ja muut odotuskaistat suomalaisten veronmaksajien kustannuksella ja venäläiste nauravat paskaset naurut päälle. Kas kun ei suomesta vielä anneta jotain päivärahaa tms. tientukkeena oleville rekkojen kuskeille. Tai sitten täällä aletaan maksamaan niille siitä, että ylipäätänsä suostuvat käyttämään rakennettuja parkkialueita.
On se vaan kumma kun rekkajonot häviää välillä päivässä, että miten naapurin tulli silloin toimii niin hyvin???? Politikot suunnitteelee joutavia, ei tarvii kuin vaatia naapurinpuoli töihin, niin johan homma luonaa. Mahtaa tienvieret olla melkoisia kaatopaikkoja.
Olisi kiva nähdä edes yksi selkärangalla varustettu poliitikko
Tähän on tultu, ei voi muunlaiseen johtopäätökseen tulla, kun päättäjänä on "teinityttö" isojen poikien rekkarallissa.
Laittakaa samanlainen kontrolli kun on keskieuroopassa, kamerat seuratkoon rekkoja jotka kuluttavat Suomen teitä sateliittivalvonnalla. Lasku sen mukaan kun rekka on tienpäällä suomen teillä. Jos maksussta lipeää, ei paluuta rajan taakse. Tämä olisi halvempi ja toisi rahat ylläpitokustannuksiin.
Poliisi ehdotus yli 30km jonojen siirtämisestä Kotka-Hamina moottoritielle on käsittämätön.Ensin rakennetaan kalliilla moottoritie jolla parannetaan liikenteen sujumista ja sitten tehdään siitä parkkipaikka.On aivan uskomatonta kuinka päättäjät antavat venäläisten terrorisoida yhden Suomen alueen asukkaiden jokapäiväistä elämää tekemättä mitään asialle.Jos muu ei auta jonojen poistumiseen,on tänne tulevien ajoneuvojen määrää vähennettävä radikaalisti.Tullilla on kyllä "näppituntuma" minkä verran venäjän tulli vetää keskimäärin vuorokaudessa.Nyt näperrellään taas muutamalla miljoonalla eurolla levityksiä,ja kuitenkin kaikki tietävät sen olevan vain kosmeettinen temppu.Jos nyt päätetään vaikka valtatie 7:n muuttamisesta moottoritieksi,niin todellisuudessa menee vuosia ennenkuin hanke ylipäätään toteutuu.Vaikka tie olisi kuinka leveä ja hyvä,niin mitä se ylipäätään auttaa jos venäjän tulli ei vedä.Tänne tulevaa liikennettä on siis rajoitettava niin kauan kunnes he saavat tullinsa toimimaan.
Älytöntähän se on kustantaa ilmaista parkki/varastointitilaa venäläisille, jotka eivät maksa tänne polttoaineestaan tai edes eväistään. Mutta jos parkkipaikoilla olisi maksuvelvollisuus, sen lisäksi tienkäytöstä perittäisiin kilometri/vrk-maksua, niin kyllähän se alkaisi sujua, tai ainakin siitä kertyisi jotain korvausta meillekin päin.
Nykyiselle 7 tielle pysäköntikieltomerkkiä vain koko välille Hamina-raja, niin siitäkin voisi saada liikennettä vähenemään, kun sakot maksamattomia ei pääsisi takaisin.
Se on nimittäin hengelle hupaa ajaa siellä seassa, on siitäkin vähäistä kokemusta. Vasemmalle kääntyvään risteykseen piti varoa, ettei ole rekkaa perässä. Esim. antamalla edellisellä levähdyspaikalla tilaa tms. Kun siinä ei ollut edes ryhmityskaistaa. Paikallisten kertoman mukaan ei ollut varmaa, tuleeko siinä rekka perään vai mitä se tekee. Ja tämä ei ollut minkään jonon aikaan, vaan ihan normaaliliikenteessä.
Siiretään jonon häntä sinne Saksan puolelle, eli ei oteta venakkoja lauttaan jos on jonoa venäjälle. Saksalaiset osaavat kyllä hoitaa neuvottelut venakoidenkin kanssa...
Eikös muuten moottoritien varteen pysäköiminen ole kielletty?Yllyttääkö valvova viranomainen rikkomukseen.Itse olin noin 20 vuotta sitten pakotettu pysähtymään Porvoon moottoritielle autoon tulleen vian vuoksi ja ei mennyt kuin 5 minuttia niin poliisi tuli ja käski siirtää välittömästi auton pois kielletyltä alueelta.Edes pientareelle ei saanut autoa jättää.Onko laki muuttunut vai taasko katsotaa läpi sormien kun on kyse "lähi-idän"kansalaisista.
Meeppä itte venäjällä teitä tukkimaan, miliisi vie pois.sakottaa ja jos mussutat niin vielä pieksää sut. täällä vaan silmät lautasina ihmetellään. oispa naganilla töitä.
Venäläisten tullissa on osaavasta työvoimasta ja välineistä puute, siksi jonot kulkee hitaasti.
Lisäksi lehtijuttuja tulkitsemalla on aistittavissa koston makua, kun suomalaiset ei suostuneet pulittaan voitelurahoja tullimiehille.
Sivistysmaassa tällaiset puutteet olis korjattu heti, korruptoituneet tullimiehet olis saaneet syytteet ja potkut viroistaan sekä tilalle uudet miehet.
Jos suomessa aletaan periä venäläisrekoilta jotain erityismaksuja, niin rajan takana opitaan samat asiat välittömästi ja moninverroin tehokkaammin. Näissä asioissa siellä ei jonoteta.
puhetta siitä, että nämä venäläiset rekat ei jätä meille muuta kuin paskansa, niin olisi hyvä ottaa käyttöön Itävallan käytäntö (oli voimassa ainakin silloin kun esim Unkari ei ollut EU:n jäsen).
Kaikki´EU:n ulkopuoliset tarkastettiin maahan tultaessa. Polttoainetta sai olla tankissa vain minimimäärä (lähimmälle jakelupisteelle), näin Itävalta varmistui, että ympäristönäkökohdat täyttyivät, ruokatarvikkeita ei käytännössä lainkaan, autoille EU:n mukaiset päästönormit jne.
Tiemaksu tarra lasiin maahan tultaessa!
Mikä tässä on niin vaikeata Susanna Huovinen ja muut päättäjät?
Ei niillä venäläisillä ole vielä kahteenkymmeneen vuoteen mahdollisuuksia siirtää toimintaa mihinkään muualle!
..venäläisille rekkamiehille oman hotellinkin jossa voivat yöpyä ja nauttia tiehallinnon vieraanvaraisuudesta.
Miksi Suomen pitää rakentaa yhtään mitään venäläisiä rekkoja varten? Venäjä on pinta-alaltaan maailman suurin. Kyllä siellä rajan takana ont ilaa rakentaa muutaman tuhannen rekan pysäköintialue. Rakentakoot naapuri sinne aidatun alueen, jonne rekat voivat rajan ylitettyään ajaa. Vai pelätäänkö varkauksia ja pidetään autot seisomassa Suomen puolella? Tämä on edelleen sitä naapurin edessä nöyristelyä, kun vuosi toisen jälkeen paikalliset asukkaat saavat kärsiä pakokaasuista ja tukkeutuneista teistä. Eikö Keski-Euroopassa ole maksuja toisten maiden kauttakulusta?. Miksi täällä ei samaa tehdä venäläisille? Tällä touhulla kohta kaikki rajaliikenne on venäläisten hallussa ja suomalaisten osuus pienenee koko ajan. Liikenneministeriöstä ei ole ainakaan suomalaisten liikennöitsijöiden puolustajaksi.
Suomessa saa ulkomaiset ajella ilman kilometri- yms. maksuja ja ne ovat selvä vääristävä kilpailuetu.
Rajalla maahan tulevalta valmiiksi 500ekua tienkäyttömaksua etukäteen ennen raja-asemalta lähtöä.
Ongelmana on niivirta-mäkinen yms. entisisten konkurssipesien Venäjän kilvissä oleva kalusto,(useampi sata autoa), jonka omistajilla hyvät suhteet päättäjiin, joiden ammattitaito hoitaa Suomen kuljetuselinkeinon tasapuolisuutta kotimaassa ulkomaisiin nähden on ala-arvoista.