kyllä piti olla hyvää... join 30 vuotta vanhaa viiniä kaverin viinikellarissa ja oli aivan huippuhyvää. Miljoona kertaa parempaa kuin Olut. Tietää mitä rupean harrastuksena tekemään kun otan ensin selville vähän tietoa miten.
ai että
3
409
Vastaukset
- Margaux
Onpa aika hämmentävää verrata 30 vuotta vanhaa "viiniä" (olisi ollut mielenkiintoista kuulla vähän tarkemmin MINKÄLAISTA viiniä se on, kun löytyy tuhansia eri...) arkiseen juomaan, jonka vielä kirjoittaa isolla alkukirjaimella keskellä lausetta eli Olut.
Vähän niin kuin vertaisi HK:n sinistä ja mustaa kaviaaria - kelpo syötäviä molemmat, mutta painivat totaalisesti eri sarjoissa.
Eikä viinin "vanhuus" sinällään vielä ole mikään laadun tae. Asia menee niinpäin, että lähtökohdaltaan vain tosi laadukkaita viinejä kannattaa varastoida (tai edes säilyvät) kauan, saatikka 30 vuotta.
Näin ollen olisi yhä kiinnostavampaa kuulla, mikä tuo "kolmekymppinen" oikein oli - ei siis vain viinityypiltään, vaan oikein nimeltään?
Lisäksi: tyvestä puuhun mennään. Eli jos ei vielä kovinkaan ole viinistä kokemusta, kannattaa ensin aloittaa vaatimattomasti ja tutustua perusasioihin ihan kohtuuhintaisten ja -ikäisten viinien kautta. Sitten jos harrastusta ja ennen kaikkea lompakkoa ja kärsivällisyyttä vielä riittää, voi lähteä suunnistamaan vuosien (meikäläisillä palkoilla sentään harvemmin vuosikymmenten) taakse.- ....
Olut voi toki tuntua arkiselta, jos on juonut vain karhu/lapinkulta/karjala yms kännäykseen tarkoitettuja oluita, mutta sehän on kuin sanoisi viiniä spurgujuomaksi Sorbuksen ja Jorman perusteella. On varmaankin selvää, että ne eivät ole kattava esitys laatuviineistä. Suosittelen tutustumaan sivustoon www.olutopas.info, sieltä voi huomata, että olut on todellakin jotain aivan muuta kuin HK:n blöön tasoinen tuote.
- ...
.... kirjoitti:
Olut voi toki tuntua arkiselta, jos on juonut vain karhu/lapinkulta/karjala yms kännäykseen tarkoitettuja oluita, mutta sehän on kuin sanoisi viiniä spurgujuomaksi Sorbuksen ja Jorman perusteella. On varmaankin selvää, että ne eivät ole kattava esitys laatuviineistä. Suosittelen tutustumaan sivustoon www.olutopas.info, sieltä voi huomata, että olut on todellakin jotain aivan muuta kuin HK:n blöön tasoinen tuote.
siinä mielessä kyllä olet oikeassa, että on järjetöntä luokitella kaikki viinit joksikin sorbuksen ja jorman perusteella. ei siksi, että ne olisivat huonoja viinejä, vaan siksi, että ne eivät tietääkseni ole viinejä alkuunkaan, koska viini tehdään viinirypäleistä. tarkemmin sanottuna sorbuksen ja jorman perusteella viinin nimittäminen spurgujuomaksi, on kuin nimittäisi unkarilaisia chilipippureita spurguiksi itämaisten taistelulajien perusteella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3474401Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1422478Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822096- 1441626
- 261167
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!431150- 321106
- 791041
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein140999Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!338978