joka päivä yli 3000 uutta jäsentä Jesuksen seurakuntaan. Kasvu voisi olla nopeampaakin, jos kaikki jäsenet osallistuisivat samalla innolla kuin köyhien maiden uskovat.
Adventtikirkko
kasvaa
9228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Adventistien osuus prosentuaalisesti maapallon väestöstä hupenee koko ajan.
Nyt joka 40000s ihminen on adventisti.
Koska heitä vähenee tuhat.10 vuodessa.Tällä hetkellä heitä on 5000.
Eiköhän se ole paremminkin niin päin että adventistit elävät keskimäärin vanhemmiksi kuin muut. Terveet elämäntavat nääs..
Adventiostien tilastollinen pidempi elinikä johtuu vain siitä, että heillä ei lapsikuolleisuus vähennä keskimääräistä elinikää.
Hehän näet liittyvät kirkkoonsa aikuisina.
Adventistien elinikätilasto ei ole siksi vertauskelpoinen koko kansan keskimääräiseen elinikään.(toim.huom.)
31.12.2005 Suomen Adventtikirkko jäseniä: 3998
http://www.vrk.fi/vrk/files.nsf/files/8C40FF333A489025C22571A4004B1DB4/$file/rekuskonnolliset_yhd_vrk31122005.htm
Mikähän mahtaa olla tämän vuoden lopussa.
niinkuin ennustettu
myös muissa uskonsuunnissa ja uskonnoissa(myös luterilaisessa kirkossa). Suomessa lisääntyy kirkosta eroaminen, ja uuspakanuus. Kristinusko voittaa sieluja lähinnä entisen neuvostoliiton maissa, kiinassa, afrikassa ja etelä amerikassa. Kaikissa ns. sivistyneen maailman maissa kirkosta eroaminen lisääntyy.
Uusia jäseniä tulee vuodessa vähemmän kuin vanhoja, pääsääntöisesti yli 90 vuotiata, kuolee. Sama ongelma muillakin seurakunnilla Suomessa ja länsimaissa. Ei siis mitään uutta tietoa sinulla.
Maailmanlaajuinen Adventtikirkko kasvaa nettokasvua joka päivä 3000 uutta jäsentä. Silti jäsenmääräänsä 15000000 nähden sen toiminta on valtavaa. Esim. Adran avustustoimntaa tukee YK.
Tulee heistä pelastumaan vain Jäännös. Jäännös
ei ole koskaan mikään suuri. Sinähän kuulut siihen suureen massaan vai kuinka?