Neuvostoliitossa palvelleesta Puheloisesta Halosen joukko on tekemässä uutta komentajaa:
http://www.mil.fi/perustietoa/henkiloita/ari_puheloinen.dsp
Hän on taas se, jota yritetään nyt savustaa ulos, Neuvostoliiton sijaan YK-joukoissa, Libanonissa ja Kosovossakin palvellut:
http://www.mil.fi/perustietoa/henkiloita/antti_lankinen.dsp
Molemmat on ylennetty 1997 everstiksi, sen jälkeen 2000-luvulla Halosen kaudella Puheloinen on saanut 3 ylennystä ja Lankinen vain yhden. Puheloisesta ollaan puuhaamassa uutta komentajaa ja Lankisesta yritetään päästä eroon. Miksiköhän? Puuttuuko ansiolistasta se Neuvostoliitossa palveleminen ja neuvostojoukkojen kumartelu?
http://www.mil.fi/perustietoa/henkiloita/ari_puheloinen.dsp
Hän on taas se, jota yritetään nyt savustaa ulos, Neuvostoliiton sijaan YK-joukoissa, Libanonissa ja Kosovossakin palvellut:
http://www.mil.fi/perustietoa/henkiloita/antti_lankinen.dsp
Molemmat on ylennetty 1997 everstiksi, sen jälkeen 2000-luvulla Halosen kaudella Puheloinen on saanut 3 ylennystä ja Lankinen vain yhden. Puheloisesta ollaan puuhaamassa uutta komentajaa ja Lankisesta yritetään päästä eroon. Miksiköhän? Puuttuuko ansiolistasta se Neuvostoliitossa palveleminen ja neuvostojoukkojen kumartelu?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Laitoin Puheloiselle linkkiä tähän sun juttuun. Katotaan tahtooko tehdä tutkintapyynnön vai ollaanko suhun muulla tavalla yhteydessä...
Kaikki nuo tiedot ovat julkisia, kuten Neuvostoliitossa palvelu, ylennykset Halosen kaudella sekä se, että Lankista savustetaan ulos.
Tottakai herää kysymys, miksi tätä Lankista savustetaan ulos.
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=99733
virka-asemaansa ja valtion omaisuutta väärin?
ko. virkaan tuntuu, että Lankisen kohdalla kärpäsestä on tehty härkänen.
Syitä voi arvailla. Ehkä Lankinen kertoo oman näkemyksensä kun ehtii.
kulki autolla työmatkoja. Kotiin ja töihin. Muutkin kulkevat työsuhdeautollaan työmatkoja.
"Lankinen myös itse katsoo voineensa käyttää virka-autoa yksityisajoihin muun ohella sen vuoksi, että hänelle oli virkaehtosopimuksen nojalla myönnetty oikeus saada kulukorvaus viikoittaisista matkoista uuden virantoimituspaikan ja vakinaisen kotipaikan välillä."
Minä en vain ymmärrä, mitä sellaista hän on tehnyt, että häntä vastaan pitää nostaa ihan syyte.
Savustamisesta tästä on kyse. Puheloinen haluaa savustaa hänet ulos. Halosen joukko haluaa savustaa Lankisen ulos.
syytteitä yleensä nosteta. On toki tapahtunut aiemminkin 60 luvulla, kenraali Keinosta vainottiin(äärioikeisto?) jostakin kellarin rakentamisesta, kun oli käyttänyt varusmiehiä, "talkootöissä" Että toivottavasti asiat tutkitaan, sitten vasta hutkitaan.
piparkakun näpistäjää yleensä ammuta.
Tapasin Puheloisen hänen tullessa vierailemaan kometopaikalle viimekesäisessä Salpa-harjoituksessa. Mies ei todellakaan ole minkään sortin stallari, sellaiset haistetaan jo kaukaa.
Miksi asiaa ei käsitellä avoimesti? Jokainen kansalainen voi lukea Puheloisen cv:stä hänen kytkentänsä Neuvostoliittoon. Vai eikö asiaa saisi puida?
Hyvä kansa, joka tuollaisista kytkennöistä huolestuu.
Viimekädessä useiden kirjoittajien epäluottamus juontaa lienee siitä tosiasiasta, että maan presidenttinä on tulipunainen Tarja Halonen, jolla on kytkentöjä paitsi Neuvostoliittoon ja DDR:ään myös vähintäänkin epäilyttäviin aineksiin kotimaassa. Eikä yhtään helpota tilannetta, että Halonen haluaa meidän suomalaisten hankkiutuvan eroon miinoistamme. Pahinta on tietysti, että Halosella on valta tehdä nimityksiä puolustusvoimissa.
Nyt tarvitaan puolususvoimilta ja Puheloiselta ulostuloa ja selvää viestiä siitä missä mennään. Hiljaisuus vain pahentaa tilannetta ja syventää epäluottamusta.
Tee kaulakiikku, se helpottaa myös niskan-jäykkyyteen. Tee se ole urhea!!!!
http://www.mil.fi/perustietoa/henkiloita/ari_puheloinen.dsp
Neuvostoliitto etäispesäkkeineen oli maailman julmin murhakoneisto. Puheloinen vietti siellä runsaasti aikaa. Halonen taas hurrasi mm. DDR:ää ja on esim. yhtä ja samaa poppoota Sorsan, Liikasen, Sundqvistin, Tuomiojan ym. mädännäisen vasemmistokaartin kanssa. Halonen on ylennellyt Puheloista ahkerasti.
aihetta tehdä se kaulakiikku. Saat köyden lahjaksi jos suoritat toivomani tehtävän.
"Neuvostoliitossa palvelleesta..."
Heh-heh. Mielenkiintoinen tapa ilmaista asia. Mainitsisit nyt kuitenkin etta se oli siella Suomen valtion hommissa. Sotakoulussa venalaisten komentajakurssilla ja myohemmin sotilasasiamiehena eli siis suomeksi sanottuna vakoilijana.
Nayttaa olleen kylla USA:ssakin, tosin vain Harvardissa.