"Kylliksi olemme saaneet jo nauttia ylpeitten ylenkatseista"
Minä myös lopetan kirjoittamisen tällä palstalla. En ilmoita tätä sen takia, että alkaisitte säälittelemään tai ruikuttamaan jäämiseni puolesta (jotkut lienevät helpottuneitakin).
"Pois voihke ja valitus. Kun lopettaa palstan seuraamiseen, ei näe edes jälkeen jäävien murhetta."
Sekin tuo tietynlaista helpotusta. Sitä paitsi ei toisella paikkakunnalla asuvan ortodoksin tarvitse kantaa murhetta koko vieraan paikkakunnan seurakunnan ja heidän piispansa "sieluntilasta".
Aikanne saitte nauttien ylenkatsoa, halveksia ja naureskella juttujani. Nyt etsikää kohde muualta.
Toisin kuin Neonilla, tulen todennäköisesti seuraamaan palstan kehitystä ulkopuolisena tarkkailijana.
JK. Olen itse eilen illalla pyyhkinyt pääosin kaikki omat aikaisemmat kirjoitukseni. Pahoittelen jos jonkun rekisteröitymättömän kirjoitukset menivät siinä sivussa.
Minä myös lopetan kirjoittamisen tällä palstalla. En ilmoita tätä sen takia, että alkaisitte säälittelemään tai ruikuttamaan jäämiseni puolesta (jotkut lienevät helpottuneitakin).
"Pois voihke ja valitus. Kun lopettaa palstan seuraamiseen, ei näe edes jälkeen jäävien murhetta."
Sekin tuo tietynlaista helpotusta. Sitä paitsi ei toisella paikkakunnalla asuvan ortodoksin tarvitse kantaa murhetta koko vieraan paikkakunnan seurakunnan ja heidän piispansa "sieluntilasta".
Aikanne saitte nauttien ylenkatsoa, halveksia ja naureskella juttujani. Nyt etsikää kohde muualta.
Toisin kuin Neonilla, tulen todennäköisesti seuraamaan palstan kehitystä ulkopuolisena tarkkailijana.
JK. Olen itse eilen illalla pyyhkinyt pääosin kaikki omat aikaisemmat kirjoitukseni. Pahoittelen jos jonkun rekisteröitymättömän kirjoitukset menivät siinä sivussa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mistä oikein loukkaannuit? En ole viimeaikoina seurannut palstaa kovin tiiviisti. Periaatteessa pidän päästöstäsi hyvänä. Kunpa minäkin pääsisin eroon näistä palstoista! Olen nimittäin nettiriippuvainen. Hyvää joulupaastoa ja joulunpyhiä sinulle!
"Mistä oikein loukkaannuit?"
Itseasiassa poistumiseni syy ei ollut loukkantuminen.
"En ole viimeaikoina seurannut palstaa kovin tiiviisti."
Ja minä kun puhun aina totta, sanon sen, että seuraat palstaa jopa yöuniesi kustannuksella.
"Periaatteessa pidän päästöstäsi hyvänä. Kunpa minäkin pääsisin eroon näistä palstoista!"
Sinullekin tekisi hyvää irroittautua tältä palstalta, sillä se aika minkä tänne uhraat on pois hyödyllisemmältä tekemiseltä.
"Olen nimittäin nettiriippuvainen."
Sen olen huomannut. Luoja sinut siitä vapauttakoon.
"Hyvää joulupaastoa ja joulunpyhiä sinulle."
Sitä samaa toivotan sinullekin.
Sitten asiaan, miksikö lähdin pois?
Syitä ei ole yksi tai kaksi, niitä on legioonan verran. Ehkä tärkein syy kuitenkin on se, että roolihahmoni "vallesmanni" teki tehtävänsä. Durasellit alkoivat osoittaa lopun enteitä. Alkujaan roolihahmoni piti olla galleriani mukaisesti 3.pirkkojen ja apinarotuisten uloshäätäjänä tältä palstalta. Myöhemmin olisi ollut paikallaan rekisteröityä uudelleen toisella nimimerkillä (uudella roolihahmolla).
Oli miten oli. Olen myös pettynyt palstan keskustelun kulkuun ja sen sisältöön. Tyytyväinen olin jo aikoinaan kun moderaattori otti ja lähti (siihen aikaan kannanottoni eivät ehtineet vanheta sivustoilla). Alkoi berestroikka, sanan vapaus. Näytti alkuunsa hyvältä, kunnes tulivat häiriköt (hihhulit ja totiset torvet. Jouduimme ponnistamaan kaikki voimavaramme heidän häätämisekseen keskuudestamme. Saimme heidät häädettyä.
Alomme keskustella ja vaihtaa ajatuksiamme avoimemmin. Jopa ns. arat asiat saivat tulla keskustelujemme piiriin. Ajattelin naivisti, että nythän maallikko ortodoksit vihdoinkin saavat vapaasti vaihtaa ajatuksiaan ja poistaa ahdistusta ja pahaa oloa.
Kaikki osoittautui kuitenkin utopistiseksi toivehaave ajatukseksi.
Kun käsiteltiin palstalla Turun hyvinkin tulehtunutta ja ahdistavaa seurakunnallista tilaa, sain lähestulkoon yksin olla NIMIMERKILLINEN kannanottaja asioihin (verratkaa ko. sivuja tällä hetkellä omien kannanottojeni poistojen jälkeen).
Oltiin tultu uuteen ajanjaksoon keskustelupalstalla. Nimimerkein varustautuneet henkilöt ottivat kantaa lähinnä virpovitsojen teko-ohjeisiin. Vakavammat keskusteluaiheet olivat valanneet kasvottomat, pelkurimaiset, nurkantakana piileksivät kengän-numeroita 28-48 kantavat henkilöt.
Olen myös solidaarinen. Kun Hesekiel (vilpitön kyselijä)koki kysymyksensä pilkka-aiheeksi, kun Neonillan hyvä aloitus poistettiin (jonka seurauksena hän itsekin poistui), kun minäkin sain pilkallista palutetta nimettömältä pelkurilta, oli päätöksenteko kypsynyt loppuun.
mutta palstalla on ollut viimeaikoina niin paljon aloituksia, että minäkään en ole ehtinyt lukea niitä kaikkia. Turun seurakunnan tilaa koskevaa keskustelua esim en ole lukenut. Tiedän vain, että veliJohannes olisi armotta poistanut tuon keskustelun heti alkuunsa. Yksittäisten seurakuntien riidat ja niiden paimenten haukkuminen eivät kuulu palstan keskustelujen aihepiiriin.
Minusta palsta on viime aikoina mennyt ihan pilalle. Harvoin täällä on enää mitään kunnon keskustelua.
"Alkujaan roolihahmoni piti olla galleriani mukaisesti 3.pirkkojen ja apinarotuisten uloshäätäjänä tältä palstalta."
"...kun Neonillan hyvä aloitus poistettiin (jonka seurauksena hän itsekin poistui), kun minäkin sain pilkallista palutetta nimettömältä pelkurilta, oli päätöksenteko kypsynyt loppuun."
Näinhän se menee. Jokainen meistä puolustaa uskontoaan ja kirkkoa kirjoittamalla ilkeästi, mutta jos joku nauraa tällaiselle paatokselle, hän on ilkeä.
"Kun käsiteltiin palstalla Turun hyvinkin tulehtunutta ja ahdistavaa seurakunnallista tilaa, sain lähestulkoon yksin olla NIMIMERKILLINEN kannanottaja asioihin (verratkaa ko. sivuja tällä hetkellä omien kannanottojeni poistojen jälkeen)."
Eräs toimivan nettikeskustelun tärkeimmistä viisauksista on kyky olla ruokkimatta trolleja. Valitettavasti jotkut luulevat, että tällaisten kirjoittajien haukkuminen parantaisi asiaa. Netissäkin meidän tulisi muistaa hyvät tavat ja antaa asioiden riidellä.
Henkilökohtaisesti kunnioitan paljon enemmän sitä/niitä, jotka tehtailivat aloituksia, jotta Turun keskustelu siirtyi toiselle sivulle. Luultavasti tässä kuussa on tehty enemmän aloituksia kuin koskaan aikaisemmin. Aloituksia on jäljellä 84 (kuukauden ennätys 87), mutta niitä on poistettu muutama.
Itsekin olen ajatellut, että nyt joku tehtailee aloituksia aivan vimmatusti, jotta saisi siirretyksi jonkin kiusallisen aloituksen pois etusivulta. Kyllä kakkossivullakin olevasta aiheesta voidaan vielä keskustella, mutta se on teknisesti vaikeampaa.
Itse en ota Turun seurakunnan asioihin kantaa, ja pidän koko aihetta sopimattomana. Nettipalstalla ei pidä keskustella kenenkään ykityisen ihmisen tai yksityisen seurakunnan asioista.