Miksi hävitty pitäisi palauttaa?
Miksi HÄVITTY
pitäisi palauttaa?
8382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mene kirjastoon ja lue historiaa.
Miksi tyhmälle pitäisi vastata?
Miksi nämä jotka eivät sitä halua kuluttavat yleensä aikaansa täällä foorumilla? Minusta heidän pitäisi keskittää energiansa muihin puuhiin,sillä ei mekään käydä toisilla foorumeilla jankuttamassa omia mielepiteitämme asioista (ehkä me ollaan hiukan sivistyneempiä). Täällä ovat nämä vakio vouhottajat eri nimimerkein "kommentoimassa" asioita joista heillä ei ole tuon taivaallista tietoa.Täällä näkee myös heitä jotka ovat kotona saaneet todella vahvan aivopesun oikein kunnon pesuohjelmalla ja puhdasta on tullut.Milloin syytetään mistäkin ja huvittavaa on että esim huhtiniemen löydöt pantiin heti sotaherrojen "piikkiin" vaikka selvisi että kyseessä olikin ihan vaan hautausmaa.Tämä osoittaa kuinka mediassakin vaikuttaa ihmisiä joita on lapsena pesty ajattelemaan määrättyyn tapaan.Karjalan kysymys on esillä joka päivä halusi tai ei.Karjalan asiaa ei enää peitellä niinkuin vaikenemisen ajalla.Tänään voi asiasta puhua niiden oikeilla nimillä ja tietoa menee ympäri maailmaa.Meidän keskustelut jatkuu ja ehkä nuo täällä kirjoittavat vouhottajat joskus älyävät että heidän jutut oikeastaan vaan naurattavat meitä jotka olemme jo kaikkeen selittelyyn tässä vuosikymmenten aikan tottuneet.
Nimenomaan.
Nimierkkikin on koko ajan syyttämässä ja jakelemassa tuomioitaan.
On kuin vuoden 1918 kostonhimo (konfliktissa, jonka ns. punaiset itse aloittivat) on siirtynyt nyt samaan kaunaan, joka ei koskaan vähene.
Nämä yksisilmäiset näkevät kaikessa vain Suomen syyllisyyden. Karjala-kysymyskin on heille vain "sotaherrojen" revanssia, Suur-Suomi-haikailua ja äärioikeistolaista natsipropagandaa.
Mistä tällainen yksipuolinen oman (?) maan tuomitseminen oikein kumpuaa?
Vai onko Venäjä soluttautunut nettipropagandisteineen jokaiseen Suomen Karjala-keskusteluun syyttämään syyttämään ja syyttämään Suomea ja suomalaisia kaikesta? Niinhän Venäjä on aina tehnyt muissakin medioissa.
Vai onko ongelma suomalaisessa psyykeessä. Suomalaisilla on ongelmansa, ja ne liittyvät heikkoon itsetuntoon. Ei osata syyttää kuin omaa. Suomalaiset liian helposti ajautuvat vahvemman selän taakse, ja sieltä sitten ollaan rohkeampia syyttelemään - omia. Ennen käytiin ilmiantamassa Neuvostoliiton suurlähetystössä Tehtaankadulla kaikki "neuvostovastaiset". Se on osa tätä Karjalan palautuksen vastustamista. Ei nähdä mitään vikaa itäsuunnalla, ja kun näin on, uskotellaan, että itäsuuntaa pitää mielistellä, niin saa omaa etua ja hyötyä.
Missä on terve itsetunto, terve isänmaallisuus, oman kansan ja maan tukeminen ja ulkopuolisen aggression, alueanastuksen ja etnisen puhdistuksen tuomitseminen? Missä on suomalaisen oikeudentaju? Osaako suomalainen enää erottaa oikean ja väärän toisistaan?
Surettaa, kun lukee näitä juttuja. Voiko tätä 1944 jälkeen toteutettua aivopesua enää parantaa? Onko kaikki menetetty? Hyvin pessimistiset fiilikset nousee kun lukee näitä juttuja täällä.
Eiköhän olisi "Karjalan palauttajien"syytä pitää vähän pienempää melua,oli pelkkää STALININ hyvän tahtoisuutta ettei mennyt koko fasistinen Suomi.
Puppua!
Stalin itse lähestyi fasistista Saksaa 1939, ja sopi useita sopimuksia.
Lista eri sopimuksista linkkeineen on tässä
http://www.yale.edu/lawweb/avalon/nazsov/nazsov.htm
Suomi oli monipuoluevaltio, jonka kohtalosta päätti kaksi yksipuoluediktatuuria: Stalinin Neuvostoliitto ja Hitlerin Saksa.
Suomi menetti Karjalan 1940 sen sopimuksen perusteella, jonka Stalin teki fasistisen Saksan kanssa.
Se sopimus on tässä
http://www.yale.edu/lawweb/avalon/nazsov/addsepro.htm
Tuon sopimuksen perusteella tehty uusi rajalinja on myös Pariisin rauhansopimuksen 1. artiklan mainitsema rajalinja.
Olkaa rehellisiä, niin alkaa löytyä tosiasiat näissä keskusteluissa.
"Miksi nämä jotka eivät sitä halua kuluttavat yleensä aikaansa täällä foorumilla?"
Karjalan palautus on niin valtava ja kallis projekti, että sen vaikutus tuntuisi taatusti jokaisen suomalaisen ja n. 350 000 venäläisen elämässä. Siksi jokaisella on taatusti oikeus ilmaista mielipiteensä itseään koskevista asioista. Se ei ole mikään teidän oma ompeluseuranne.
"huvittavaa on että esim huhtiniemen löydöt pantiin heti sotaherrojen "piikkiin" vaikka selvisi että kyseessä olikin ihan vaan hautausmaa."
Ai selvisikö? Ja minä kun luulin, että poliisilla on vielä ruumiiden tunnistus kesken ja että mikään ei ole vielä selvinnyt. Jos sinulla on parempaa tietoa, niin kerro ihmeessä.
Monelta hyvältäkin mieheltä on vaimo viety. Joku petetyistä silti toivoo että vaimo tulisi takaisin!
Karjala on meiltä ryöstetty. Emmekö saa edes toivoa sitä takaisin?