POLIISIPOMO hakkasi tyttärensä

Kiva että netistä tämmöiset kiusalliset jutut on sensuroitu. Ikävää mainettahan nämä aina poliiseille ovat, joten paras ettei niitä näy.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=123&conference=4500000000000240&posting=22000000021379141
3719
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ikävää mainettahan nämä aina lapsille ovat...

Äänestä
  • Miksi näin? Oliko poliisi käyttänyt seksuaalisesti hyväksi tytärtä?

    Äänestä

  • Että tämmöinen tapaus:


    Poliisipomo joutui syytteeseen tyttären pahoinpitelystä

    17.11. - 20:56 (Luotu: 19:17)

    Syyttäjä esittää sakkorangaistusta

    Johtavassa asemassa olevan poliisin perheriita jatkuu ensi viikolla Tampereen käräjäoikeudessa. Sekä isä että 17-vuotias tytär saivat syytteen pahoinpitelystä.

    Väkivaltainen yhteenotto sattui viime kesäkuussa poliisin kotona. Tiettävästi riidan syynä oli se, ettei tytär hyväksynyt isänsä uutta avioliittoa.

    Riitelyn yhteydessä tytär kävi isänsä kimppuun toisessa kädessä sakset ja toisessa veitsi. Isä sai saksista reiteensä kolme senttiä syvän haavan.

    Tytär teki isästään rikosilmoituksen, jossa hän syytti tätä pahoinpitelystä. Sen jälkeen myös isä teki rikosilmoituksen tyttärestään.

    Turun poliisilaitos tutki tapauksen ja Tampereen johtava kihlakunnansyyttäjä Jouko Nurminen nosti molempia vastaan syytteen.

    - Esitän molemmille pahoinpitelystä rangaistukseksi sakkoja. Olen arvioinut, etteivät teot olleet törkeitä pahoinpitelyjä, Nurminen selvittää.

    Kihlakunnansyyttäjä Nurminen ei halua tarkemmin kertoa tappelupukareiden saamista vammoista.

    Käräjäoikeudessa ei käsitellä syytetyn poliisin tulevaisuutta eli sitä, vaikuttaako tapahtuma hänen virka-asemaansa.

    Länsi-Suomen läänin poliisijohtaja Mikko Paatero sanoo, että poliisin viran kohtalosta päätetään vasta tuomion jälkeen.

    - Yleensä poliisi irtisanotaan, jos tuomio tulee esimerkiksi törkeästä rattijuopumuksesta. Tavallinen rattijuopumus johtaa harvoin irtisanomiseen, jos teko sattuu virka-ajan ulkopuolella. Jokainen tapaus käsitellään yksitellen, eikä tarkkaa sääntöä irtisanomisiin ole, Paatero selventää.

    Poliisi on yhä sairauslomalla. Tampereen poliisipäällikkö Aapo Nuotio korostaa, että ensin odotetaan tuomio ja vasta sitten keskustellaan virasta.

    - Ratkaisuun vaikuttaa myös tuomion sisältö, Nuotio sanoo.

    Jari Mylläri


    Laki julkisesta oikeudenkäynnistä ohjeeksi lehtineekereille

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tampereella kirjoitti:

Kiva että netistä tämmöiset kiusalliset jutut on sensuroitu. Ikävää mainettahan nämä aina poliiseille ovat, joten paras ettei niitä näy.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=123&conference=4500000000000240&posting=22000000021379141

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu