Toiseen maailmansotaan Suomi lähti Neuvostoliiton vastaisista lähtökohdista. Kun maailmansota oli alkanut syyskuussa 1939 Saksan hyökkäyksellä Puolaan, Neuvostoliitto vaati Suomelta alueita läheltä Leningradia, koska Suomen ja Neuvostoliiton raja kulki Karjalan kannaksella vain n. 30 km päästä Leningradista.
Vastalahjaksi Suomi olisi saanut kaksinkertaisen määrän alueita muualta Karjalasta, jossa olisi ollut suuria malmi ja metsävaroja. Suomi ei tähän suostunut ja se johti ns. Talvisotaan.
Sota Suomen ja Neuvostoliiton välillä käytiin 30.11.1939-12.3.1940.Tässä sodassa Neuvostoliitto otti sodan avulla sen mitä se ei rauhanomaisilla neuvotteluilla saavuttanut.
Kun Hitler hyökkäsi Neuvostoliittoon 22.6.1941 Suomi lähti Saksan liittolaisena mukaan sotaretkelle ns. jatkosotaan.
Suomessa vallitsi tuolloin oikeistopiireissä revanssihenki. Talvisodassa menetetyt alueet piti saada takaisin korkojen kanssa. Oikeistolaiset olivat luomassa "Suur-Suomea".
Jatkosota oli olennainen osa Hitlerin suunnitelmaa eikä siis mikään erillinen sota. Suomi oli sodassa fasistisen Saksan liittolaisena.
Vaikka jatkosota alkoikin muutamaa päivää myöhemmin kuin Hitlerin hyökkäys, Suomen armeijan liikekannallepano oli tehty jo kesäkuun puolivälissä. Samoinkuin Suomenlahden miinoitus oli tehty jo kesäkuun alkupuolella. Saksalaiset joukot OLIVAT JO sodan alkaessa Pohjois-Suomessa.
Suomi kuitenkin hävisi sodan, kuten hävisi Saksakin. Sodan lopputulos aiheutti Suomessa demokraattisen käänteen.
Vastalahjaksi Suomi olisi saanut kaksinkertaisen määrän alueita muualta Karjalasta, jossa olisi ollut suuria malmi ja metsävaroja. Suomi ei tähän suostunut ja se johti ns. Talvisotaan.
Sota Suomen ja Neuvostoliiton välillä käytiin 30.11.1939-12.3.1940.Tässä sodassa Neuvostoliitto otti sodan avulla sen mitä se ei rauhanomaisilla neuvotteluilla saavuttanut.
Kun Hitler hyökkäsi Neuvostoliittoon 22.6.1941 Suomi lähti Saksan liittolaisena mukaan sotaretkelle ns. jatkosotaan.
Suomessa vallitsi tuolloin oikeistopiireissä revanssihenki. Talvisodassa menetetyt alueet piti saada takaisin korkojen kanssa. Oikeistolaiset olivat luomassa "Suur-Suomea".
Jatkosota oli olennainen osa Hitlerin suunnitelmaa eikä siis mikään erillinen sota. Suomi oli sodassa fasistisen Saksan liittolaisena.
Vaikka jatkosota alkoikin muutamaa päivää myöhemmin kuin Hitlerin hyökkäys, Suomen armeijan liikekannallepano oli tehty jo kesäkuun puolivälissä. Samoinkuin Suomenlahden miinoitus oli tehty jo kesäkuun alkupuolella. Saksalaiset joukot OLIVAT JO sodan alkaessa Pohjois-Suomessa.
Suomi kuitenkin hävisi sodan, kuten hävisi Saksakin. Sodan lopputulos aiheutti Suomessa demokraattisen käänteen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tuota aivan samaa totuutta Mikekin yrittänyt täällä tolkuttaa eräiden aivopestyjen tietoisuuteen.
omaan avaukseensa!!!
Sinulla on edessäsi samat probleemat kuin aina ennenkin, eli todistaa puheesi ja lisäksi vielä esittää uskottavat vasta-argumentit. Aiemmin eivät vajavaiset kykysi ole siihen riittäneet, joten esitä ne nyt!!
kukaan muu kun iiro ei toista itseään näin selvästi, useammassa vastauksessa.
onko kusi sukassa jo?
Kenelläkään muulla kirjoittajalla ei ole laumaa "faneja" perässä kirjoittamassa tasan samaa paskaa kuin Ironmikes ja hänen todistetut apurinikkinsä.
Johan mä poltin tossa muutama päivä sitten yhden Lainaaja. nikin oikein kunnolla.
Se kiukuttaa ja hävettää mikkopoikaa vieläkin :)
Se, että kanssakeskustelijat saavat Mikesin suun vaahtoon ei ole mikään uusi asia. Kaikki alkoi tämän nykyisen Mikesin edeltäjästä, Ironmike/Stone-manista joka kävi lukuisilla palstoilla taistelua Savolainen-pysäyttäjä/mies Savosta-nimisen tyypin kanssa. Savolaisella oli kyky saada kiviukko näkemään punaista ja tämä berserkin raivo on siirtynyt hänen perilliseensä mikesiin joka ennen Huvittuneena tunnettiin.
Porvarimiljonääriksi itseään väittävä Mike aloittaa amokjuoksunsa kun yksi seuraavista ehdoista täyttyy:
1. Mikesin rahapussin kyseenalaistaminen. Tämä ei ole yllättävää, tulot ovat monelle suomalaiselle arka paikka.
2. Yhdysvaltain ulko- tai Israelin sisä- että ulkopolitiikkaa tukeva kannanotto. Tämä voi johtua äidinmaidossa imetystä taistolaisuudesta tai liiallisesta samastumisesta omaan virtaalipersoonaan joka on mitä ilmeisimmin kaikkien alojen osaaja ja heikkojen puolustaja He-Man.
3. Kritiikki kaikenlaista itänaapurin toimintaa kohtaan. Tämä viittaisi aiemmin mainittuun taistolaisteoriaan, sillä lannevaatteessa riehuvat lihaskimput ovat läntistä kulttuuria eikä niihin samastumisen pitäisi herättää liiallista Venäjä-sympatiaa.
4. Kritiikki tasavallan presidentti Halosta kohtaan. Katso yllä.
Mikes on itse todistanut palstan lukutaitoisille vierailijoille ylläolevan lukemattomia kertoja. Epäilijät koostuvat enimmäkseen miehen omista sivupersoonista, mutta tämän tason marginaaliryhmän tarkempi analysointi olisi ajanhukkaa.
Heh..taitaa kasvatusPorvareita vituttaa totuus.
http://riemun.huuto.net/auctionimages/6/78/53f07020d2ab3da9971eed27ea9a0-orig.jpg
tyypillistä sinulle.
Sinulla on edessäsi samat probleemat kuin aina ennenkin, eli todistaa puheesi ja lisäksi vielä esittää uskottavat vasta-argumentit. Aiemmin eivät vajavaiset kykysi ole siihen riittäneet, joten esitä ne nyt! Nikkisi olet kuitenkin osannut valita sinulle sopivaksi,joten onnittelut edes siitä.
miten sodat alkavat ilman laukaustakaan, kuten hän väittää.
mikeen jos joku harhainen uskoo, niin silloinhan maailma olisi täynnä sotia ja jokapuolella vielä.
mikesin mukaanhan sota alkaa suunnittelusta, eli kun tehdään eri vaihtoehtosuunnitelmia joko hyökkäyksestä, tai puolustuksesta ja näitähän maailma on pullollaan.
helposti käynyt, autoin asiassa. Kun enään ei tiedetty kuka se hassu onkaan. Oli niin paljon hassuja yhdessä avauksessa, että (tämä oikeastikkin hassu) päätti rekata nikin.
sirola-akatemiassa opittua PROPAGANDAA!!!!!
"Toiseen maailmansotaan Suomi lähti Neuvostoliiton vastaisista lähtökohdista."
Suomi lähti sotaan koska Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen. Tämä on hyvin yksinkertaista.
"Kun maailmansota oli alkanut syyskuussa 1939 Saksan hyökkäyksellä Puolaan, Neuvostoliitto vaati Suomelta alueita läheltä Leningradia, koska Suomen ja Neuvostoliiton raja kulki Karjalan kannaksella vain n. 30 km päästä Leningradista."
Suomikin voisi vaatia koko Pietaria itselleen ja antaa vastalahjaksi 10 kertaa enemmän maata Lapista. Tuo pyyntö oli järjetön ja loukkasi itsenäisen Suomen itsemääräämisoikeutta. Ei tuollaiseen pyyntöön voi vastata kuin kieltävästi. Jos annat pirulle pikkusormen se vie koko käden.
"Vastalahjaksi Suomi olisi saanut kaksinkertaisen määrän alueita muualta Karjalasta, jossa olisi ollut suuria malmi ja metsävaroja. Suomi ei tähän suostunut ja se johti ns. Talvisotaan."
Suomi oli määrätty Neuvosoliiton ja Saksan sopimuksella Neuvostoliiton etupiiriin. Kommunistien tarkoitus oli miehittää Suomi helposti. Tässä erehtyivät pahan kerran.
"Sota Suomen ja Neuvostoliiton välillä käytiin 30.11.1939-12.3.1940.Tässä sodassa Neuvostoliitto otti sodan avulla sen mitä se ei rauhanomaisilla neuvotteluilla saavuttanut."
Suomi pelasti Neuvostoliiton, kun Saksa oli niskan päällä ja Neuvostoliitto joutui panostamaan kaikki voimansa Saksaa vastaan. Silloin Suomi olisi voinut katkaista Neuvostoliittolaisten niskan ja Saksa olisi voittanut (ainakin Neuvostoliiton). Tästä hyvästä eleestä Neuvostoliitto saisi olla kiitollinen meille suomalaisille.
"Suomi kuitenkin hävisi sodan, kuten hävisi Saksakin. Sodan lopputulos aiheutti Suomessa demokraattisen käänteen."
Demoktaattinen käänne oli se että Venäjä saneli Suomen ulko- ja sisäpolitiikkaa. Heikot sosialistit pääsivät valtaan ja toimivat täysin Neuvostoliiton etujen mukaan.
Sodan jälkeen ja aina 1980-luvulle saakka on Suomessa toiminut KGB:n ja Stasin vakoilijoita. Osa vakoilijoista on vieläkin mukana päivän politiikassa. Asia pitäisi selvittää ja saada maanpetturit vastuuseen teoistaan.
Kiitän todenmukaisesta ja asiallisesta vastauksesta valheelliselle ja epäasialliselle avaajalle :)
Hyvin kirjoitettu!
Oletko myös sitä mieltä, etteivät Suomi ja natsisaksa olleet yhdessä hyökäämässä Neuvostoliittoon ja etteivät valmistelleet sotaa yhdessä? Kerro miksi Saksan joukkoja oli Suomessa jo ENNEN varsinaista sotaa? Kerro myös HYÖKKÄSIKÖ Suomi vai PUOLUSTIKO se maataa omilla rajoillaan? Hahaha! Miksi on vaikeaa myöntää, että Aatu ja natsit olivat sodassa kumppaneita?
"Miksi on vaikeaa myöntää, että Aatu ja natsit olivat sodassa kumppaneita? "
Ihanko itse keksit tämän? Aatuhan taisikin olla sitä solisalirattia. :P
ihme ettei siellä ollut kumppaneina aku ja iines.
ps.. muista pysyä kyykyssä, toveri mokamike
Nyt tuli _taas_ peltimikolta oikein kunnon kämmi. No niihin on jo tottunut.
Et näköjään koskaan pääse syvästä Stasi-traumastasi natsipelle!
Sekoboltsi! Väitätkö, etteivät Aatu ja natsit olleet kumppaneita? Sinähän kirjoittelet historiaa uusikisi.
sitten osannut löytää historiapalstaa historioitsemiseen, totuuden löytäminen ja tajuaminen sodista kirjoittajalla on ilmeisesti samaa tasoa, jos jo palstojen valinta tuottaa vaikeuksia, on aivan pihalla todennäköisesti kaikesta muustakin..
Maailman menoa
Keskustele päivänpolttavista kotimaan ja ulkomaan uutisista.