Itse olen ottanut tavaksi käyttää vilkkua aina kun sitä lain mukaan kuuluu käyttää, olipa näköpiirissä muita tiellä liikkujia tai ei. Se tapahtuu pienen käytännön- ja asennetreenauksen jälkeen lähes automaattisesti.
Syy miksi tästä kirjoitan, liittyy kiertoliittymiin. Jos nyt jossain vilkun käyttö olisi liikenteen sujuvuuden kannalta tärkeää, niin juuri kiertoliittymissä. Samasta syystä risteyksissä usein suma seisoo turhan takia. Kovin suurta kustannussäästöä tuskin vilkkua säästämällä saa aikaan. Risteykseen saavuttaessa, kääntymisaikeista voisi myös kertoa riittävän ajoissa.
Syy miksi tästä kirjoitan, liittyy kiertoliittymiin. Jos nyt jossain vilkun käyttö olisi liikenteen sujuvuuden kannalta tärkeää, niin juuri kiertoliittymissä. Samasta syystä risteyksissä usein suma seisoo turhan takia. Kovin suurta kustannussäästöä tuskin vilkkua säästämällä saa aikaan. Risteykseen saavuttaessa, kääntymisaikeista voisi myös kertoa riittävän ajoissa.
Vastaukset 29
Vanhimmat
se keksitty nimi.
T: Nimitutkija
Ei kenenkään nimi voi olla sula kun talvella kaikki on jäässä.
Menee vähän aiheesta ulos, mutta katsoin huvikseni väestörekisterikeskuksesta
https://192.49.222.187/nimipalvelu/defaul.asp
Sukunimihaku->Sula : Nykyisenä nimenä 94 kpl
Etunimihaku-> Asmo : 2006 1 kpl, eli tänä vuonna nimetty yksi Asmo, nimen suosio tosin hiipunut viimevuosista.
"Etunimihaku-> Asmo : 2006 1 kpl"
En kuitenkaan ole tuo Asmo. Ihan mielenkiintoinen palvelu kuitenkin.
Totta puhut,täyttä asiaa.
Ihan tavallisella tielläkin vilkun oikea käyttö on tärkeää, puhumattakaan liikenneympyrässä käytöstä.
Jos vaikka tavallisella tiellä ryhmittyy keskiviivan tuntumaan kääntyäkseen vasemmalle.
1. Ei käytä vilkkua: On riski, että takanaolijat lähtevät ohittamaan sinua vasemmalta. Tällöin voit kääntyä vahingossa heidän eteensä ja kolarin vaara on ilmeinen.
Olen nähnyt yhden vastaavanlaisen kolarin, jossa vasemmalle kääntyjä ei näyttänyt vilkkua ja takanatulija ohitti vasemmalta. Sitten kääntyjä kääntyi eteen, koska ei huomannut takanatulijan lähteneen ohitukseen. Paljon tuhoa pienestä säästöstä :(
2.Vilkku päällä: Takanatulijat tietävät, että olet kääntymässä vasemmalle. He eivät yritä ohittaa vasemmalta, vaan menevät oikealta ohi, jos mahtuvat. Muuten odottavat että olet kääntynyt, jos eivät mahdu ohi.
Vilkku on yksi halvimmista vakuutuksista. Miksi sitä pitäisi säästää? Vilkkureleet kestävät kauan ja polttimot ovat niin halpoja, että niitä voi ostaa heti kourallisen niin eivät lopu kesken.
En viitsi turhan paljoa vilkutella, mukavaa vähän kyykyttää porukkaa.
Mun mielestä vilkun käyttämisessä voi käyttää tervettä järkeä.
Esim. jos ajaa hiljaisella moottoritiellä ja lähtee ohittamaan edellämenevän, niin mitä siinä vilkun käytöllä voittaa? Miten sinun käytöksesi muuttuu kun joku ilmoittaa vilkulla lähtevänsä ohittamaan. Sama myöskin tilanteissa, joissa ei ole kuin yksi mahdollinen ajosuunta. En myöskään ymmärrä mitä järkeä on vilkutella, jos ihmisiä ei ole mailla eikä halmeilla.
Vilkkua käytetään silloin, kun siitä on hyötyä ja vieläpä riittävän ajoissa.
Kumpikohan on isompi vaiva, käyttää aina vilkkua, kun kääntyy risteyksessä tai vaihtaa kaistaa, vai se, että joka kerta arvioi, onko lähistöllä joku, joka vilkun voi nähdä?
Tuo vilkun käyttö ohituksessa kertoo ainakin minulle sen, että en itse lähde ohittamaan, jos joku takanani osoittaa vilkulla ohitusaikeensa.
Lisäksi vilkun tarpeellisuus voi jonkun muun mielestä olla hyvinkin erilainen tekemääsi arvioon verrattuna. Ei esimerkiksi toisesta suunnasta tuleva jalankulkija näen kaistasi ryhmittymismerkkejä eikä näin tiedä sinun yhtä mahdollista ajosuuntaasi.
Kun vilkun lyö päälle aina kun sitä tarvitaan (liikennemäärästä riippumatta), niin tulee rutiinia. Silloin ei tarvitse enää miettiä pitääkö vilkuttaa, kun vilkku napsahtaa liki-itsestään päälle aina kun sitä pitää käyttää.
Tätä juuri tarkoitin. Joskus kytken vilkun päälle, vaikka laki ei sitä edellyttäisikään (mm. ohitusmerkin antaminen ohi pyrkivälle tai kiittäminen ohituksen jälkeen ja vahingossa joskus parkkipaikalla tai piha-alueella). Siitä kuitenkaan tuskin on kenellekään haittaa.
Jos vilkun käyttöä miettii joka tilanteessa erikseen, niin saattaa tehdä vääriä valintoja.
"Kun vilkun lyö päälle aina kun sitä tarvitaan (liikennemäärästä riippumatta), niin tulee rutiinia."
Näin juuri. Ja tämä on tapa/tyyli kaikilla, jotka ovat tottuneet kaupungeissa ajamaan.
Tåmä hyvä
Vilkku päälle kolmio katolle
Pitäkäähän huolta vain omista asioistanne, köyhät.
#mercedes-benz
#rekatpoisliikenteestä
#tietkuuluuautoille
#hamiltonmaailmanmestari
Nyt varmaan kuvittelet, että kaikki ajattelevat sinun olevan rikas? Heh, voin kertoa, että tälläkin palstalla kuka tahansa voi yrittää esittää olevansa kuka tai millainen tahansa. Lyömällä köyhyys-kortin tähänkin keskusteluun luulit varmaan, että se luo sinusta jotenkin rikkaan vaikutelman. No, väärin meni. Vain tyhmyytesi varmistui.
Katsokaahan kaikki! Tältä näyttää, kum kateellinen läski vinkuu.
#mercedes-benz
#rekatpoisliikenteestä
#tietkuukuuautoille
#hamiltonmaailmanmestari
Kehitysvamma ei tartu, mutta asennevamma periytyy.
Rikkaat ja ylempien yhteiskuntaluokkien ihmiset ovat alttiimpia rikkomaan lakeja ja valehtelemaan saadakseen etua. Tutkittu juttu.
Linkki unohtui: https://www.kaleva.fi/tutkimus-rikkaat-alttiimpia-huijauksiin-ja-valheis/1781503
Pitikö sinun hoopon tännekin tulla typeryyksiäsi nillittämään, vaikkei edes ollut mitään asiaa?
ps. Noudattaisitpa omia neuvojasi, ja pitäisit huolta vain omista asioistasi
Tolokun malattia, ei saa jäädä tuleen makoilemaan niinsanotusti. https://www.msn.com/fi-fi/lifestyle/koti-ja-vapaa-aika/tutkimus-puhelimesi-tietää-kuinka-kännissä-olet-–-syy-löytyy-tutusta-ominaisuudesta/ar-BB189v8H?li=BBr5KbI
Testierikoiskokeella.
Vilkun käytössä kun ymmärtää sen että sillä on tarkoitus viestittää muille mitä aiotaan. Silloin se lisää sujuvuutta, vähentää vaaraa.. Vilkku ei tosin velvoita mihinkään. Eikä vilkulla juuri ole merkistä enää silloin kun ollaan jo kääntymässä, yleensä ajoneuvon huomaa kääntyvän silloin kyllä muutenkin tai vaikka vaihtavan kaistaa että se vilkku enää siinä kohtaa merkitse enää juuri mitään.
Laki ei vaan määrittele sitä miten aikaisin vilkku pitäisi laittaa päälle, lakiin on vaikea määritellä tälläisiä kuten joitakin muitakin asioita.
Senpä takia se vilkun käyttö menee liiankinkin monilla siihen blondi vilkutteluun, tehdään mutta ilman ajatusta. En pidä itseäni mitenkään ylivertaisena muihin nähden, jos olisin sitä oikeasti niin kaippa mä olisin hyvin menestynyt ja rahaa olisi paljon mutta kun ei. Silti osaan näitä helppoja asioita kuten vilkun käytön, mielestäni se ei ole vaikeaa että ennen kaistanvaihto a vilkku on ollut päällä vaikka sen 5 sekunnin ajan, jossain paikoissa pidempäänkin. Sitähän näkee paljon että kun joku haluaa vaihtaa kaistaa, viime tingassa hän huomaakin että eihän voikkaan vaihtaa kaistaa se tilanne meni jo ohi. Sitten hätäillään ja heti kiireellä, huom kiireellä vilkku pois päältä, vaikka se toisella kaistalla oleva saattaakin jo reakoida siihen että kaippa sieltä nyt halutaan vaihtaa kaistaa.. jaa no ei se sitten haluakkaan.... Jätäppä se vilkku päälle kun sen nyt olet löytänyt, olet vaihtamassa kaistaa niin niin vilkku voi olla päällä pidempään kuin sen ajan rattia käännät koska nyt muut tietää ajoissa aikeesi.
Olen myös ihmetellyt niitä autoilijoita, jotka ei juuri Liikennesäännöistä piittaa. Mutta kun Poliisit ovat näköpiirissä, niin kummasti Liikennesäännöt muistuu heillä mieleen, yhtä-äkkiä vilkut löytyy ja nopeuskin alenee. Ehdottaisin, että Poliisit alkaisivat liikkua pääsääntöisesti Siviili-autoilla, jolloin piittaamattomat kuskin jäisi helpommin kiinni! Ainakin Amerikoissa on paljon Siviili poliisi-autoja.
Kyllä poliisi valvoo liikennettä myös siviiliautoilta näyttävillä autoilla. Niitä ei vaan huomaa, jos niillä ei ole pippeli pillit ja vilkut päällä. Valtaosa valvonnasta toki tehdään merkityillä autoilla.
Siviilimallisissa poliisiautoisa kyllä vilkut ja pillit tarvittaesa näytetään mutta tuota rakastamaasi pippeliä niistä tuskin muille kuin sinulle näytetään.
Käden kautta.
Ei pillit niinkään, mutta kaukovittuilija on pahempi.
En näytä vilkkua, jos ei kukaan ole näkemässä. Tiedän yhden, joka näytti sitä tyhjällä metsätielläkin. En paljoa ihmetellyt - tyyppi sääntöjä ja pilkunviilausta noudattava perinteitä kunnioittava kukko!