Eikai Koira-Allergiaa?

huolinkainen

Meille tuli perjantaina hoitoon koira.
Perjantaina illalla kehoon levisi ihottumaa jota kutitti niin vietävästi. kävin lääkärissä ja kerroin koirasta ja sanottiin että ei usko johtuvan koirasta vaan jostain ruoka-aineesta. Lauantaina ei ollut mitään ja kaikki oli hyvin. Tänään sitten heräsin aamulla ja sisäreidet ovat täynnä punoittavia pieniä pyöreitä alueita. Ikäänkuin nokkosrokkoa. Se ei kutise lainkaan. Kämmenpohjia kutisee ikäänkuin sisältä päin ja ne punoittavat vähän. Niissä tuntuu myös pientä pistelyä ja jos niiden päälle laskee kuumaa/liian lämmintä vettä niin se polttelee. Mitään muita oireita ei ole. Ei ole nuhaa, hengitystieongelmaa, ei kutita silmiä tai kurkkua tai mitään. kaikki muu on reilassa.
Minulla on joskus satunnaisesti melko harvoin ollut nokkosihottumaa. Se ei ikinä minulla kutise ja häviää yleensä itsestään mutta se perjantainen kutinakohtaus ja nyt tämä käsien pistely jne vähän huolettaa. Meidän olisi tarkoitus hankkia saksanpaimenkoira ja maanantaina meinaan soittaa lekurille ja pyytää pääsyä allergiatesteihin.
Eli mitä veikkaatte? Kaikki mielipiteet ovat tervetulleita. Kiitos etukäteen!

1

489

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm...

      Noi allergia jutut ovat tosi tylsiä! Mulla oli taas niin että kävin allergia testeissä kun hankimme koiran. Kävin testeissä ihan varmuuden vuoksi. No en ole ollut millekkään allerginen enkä myös niille ollut jota testattiin. Testeissä oli myös koira. Sitten haimme koiran ja heti alkoi oireilu ja kun koira pissi vielä paperille ja pentu tuoksu oli kova oli olo kamala. Koira on edelleen ja on sisäsiisti, oireet hieman helpottuneet ajan myötä. Siedätys hoitoa ei voida antaa kun ei ole alerginen. Kortisoni sumuketta käytän päivittäin. Että sellainen alergia juttu. Itselläni on ollut ollut tuollaista ihon alla olevaa kihelmöintiä ja punotusta. yleensä mulla aristaa se punoittava kohta nipistelee ja kutisee, turvotustakin on ajoittain kutisevassa kohdassa.
      Olisi mukava kuulla miten sulla käy asian kanssa, voi olla niin että oli vaan ohi menevä ilmiö, toivottavasti niin olisi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1568
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1289
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      499
      1161
    4. 63
      985
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      962
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      51
      720
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      108
      718
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      712
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      647
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      632
    Aihe