Mun poika on häirikkö

Mitä teen.
Koulusta tulee usein viestejä.
6376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kaikki lähtee kotoa. Itsae olin aika tyhmä rähinöitsijä koko alakoulun ajan. Minulla ei ollut oikeasti isää, koska ei hän koskaan jutellut aisoista kanssani, vaaan muisti vain antaa selkään. Nuori kaipaa keskustelua ja yhdessä tekemistä. Jossain vaiheessa ei sittee saa enää mitään kosketusta vanhempiinsa. Muin vanhemmat olivat aina muualla, joten me sisarukset jouduimme kasvattamaan toisiamme. En tunne minulla olleen isää tai äitiä.

Puhuminen on kaikissa suhteissa tärkeätä. Olen nyt parisuhteessa, jossa on 12- ja 14-vuotiaat lapset kotona. Ei ole oikeastaan asioita, joista emme osaa puhua, ja he haluavat kyllä jutella kaikesta taivaan ja maan välillä, etenkin vastakkaisesta sukupuolesta. Se on aika hauskaa ja mielenkiintoista ja ehdottomasti luottamuksellista. Ei muuta kuin tsemppiä vaan!

Äänestä

Häirikkö luokassa on kaikille harmittava juttu. Toiset, jotka haluaisivat opiskella, kärsivät. Opettaja tuskastuu ja häirikkö itse painuu vain syvemmälle häiriökäyttäytymiseen, jos ei saa apua.

Apu tulee ensisijaisesti kotoa!
Ensimmäiseksi mene peilin eteen ja kysy: "Kuka täällä määrää? Kenen ehdoilla eletään?"

Jotta lapsi tietää paikkansa perheessä, on hänellä oltava kuri. Perheessä on oltava auktoriteetti, jota lapset kunnioittavat.
Jotta lapsi tuntee olonsa turvalliseksi ja onnelliseksi, on häntä rakastettava. Sen ei tartte olla halaamista ja suukottelua, jos siihen ei pysty. Riittä, että on läsnä! Kuuntelee ja juttelee lapsensa kanssa. Auttaa ongelmissa ja on mukana riemussa. Yhdessä nauretaan ja yhdessä itketään. Siitä se terve itsetunto kasvaa.
Ja kun kunnioittaa itseään ja vanhempiaan, kunnioittaa myös muita ja osaa elää tasapainoista sosiaalista elämää.

Onnea matkaan!

Äänestä

Ehkä riippuu kuinka vanha kersasi on, mutta paljolti hän toimii oman päänsä mukaan, eikä siinä isän neuvot paljon auta. Poikaa voisi ärsyttää kaikki psykologin istunnot, varsinkin, jos hänet sinne pakotetaan. Mutta, jos poikasi on häirikkö, tulee siihen tänä päivänä ajan mittaan kuvioon huumeet ynnä muut. Asia kerrallansa on pojalle varmaan kirkastettava, miten tilanteissa voisi toimia järkevämminkin. Yksi hyvä psykiatrin kirja on Dan Killey: "Peter Pan -syndrooma, miehet jotka eivät aikuistu".

Mä olen asunut kahden mielisairaan pojan kanssa, ja tiedän vähän, että on vain seisottava sanojensa takana, vaikka toinen kiukuttelee. Mun osoite on [email protected]

Äänestä
  • itse olin aika hankala murrosiässä. oisin tarvinnut tukea ja ymmärrystä,mutta en osannut sitä pyytää, koska ajattelin että itse on pärjättävä. asuin toisin toisella paikkakunnalla opiskelujen takia...mutta kyllä nuori tarvitsee aikuista. kuuntele, anna kiukutella aikansa mutta pidä itse ohjat käsissä. rakasta,älä tuomitse,ehkä hän pikkuhiljaa avautuu..

    Äänestä

Häirikkö luokassa ON rasittava, mutta se, miksi poika häiriköi, ei välttämättä lähde kotoa... Tarkoitan tällä sitä, että on olemassa erilaisia oppijoita ja jos koulun opetusmetodit eivät tue pojan oppimisen tapaa, seuraa häiriöitä. Et kerro, onko poikasi hyvä koulussa. Se on tärkeä kysymys. Häiriöikö hän, koskei ymmärrä, vai jostakin muusta syystä? Häiriöikö hän tietyn opettajan tunneilla? Tietyn aineen tunneilla? Tietynlaisilla tunneilla? Sovi keskusteluaika viestejä lähetelleiden opettajien ja pojan kanssa yhdessä.

Äänestä

Kyllä se siitä iän myötä EHKÄ rauhottuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Isä kirjoitti:

Mitä teen.
Koulusta tulee usein viestejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu