Pääkaupungin Helsingin KEPUlaisilla on ollut hätä kädessä siitä saakka, kun ex-pääministeri, europarlamentaarikko Anneli Jäätteenmäki (KEPU) heitti pyyhkeen kehään ja ilmoitti, ettei lähde lainkaan eduskuntavaaliehdokkaaksi.
Nyt puolueen Helsingin ehdokasasettelu on katastrofaalisen huono.
Vaikka vanha totuus on, että KEPUväki äänestää vaikka kolmosen ratikkaa kun käsketään, puolue ei nyt asetetuilla ehdokkailla saa millään pidettyä kahta paikkaansa – yhdessäkin on tekemistä.
Tuloksen turvaamiseen ei Etelä-Pohjanmaan siirtoistukkaan Mari Kiviniemen nimi vielä riitä - pätkäministeriydestä huolimatta - edes Julma-Juha Väätäisen loppukirillä. Nykyinen kansanedustaja Terhi Peltokorpikin on eduskunnassa enemmän sattuman oikusta (Jäätteenmäen varaedustajana).
Anneli Jäätteenmäen viime vaalien 15 704 ääneen ei ole kenelläkään minkäänlaisia mahdollisuuksia.
Eikä sitä paitsi kukaan enää usko noihin KEPUn siirtoehdokkaisiin. Esim. Anneli Jäätteenmäki petti totaalisesti helsinkiläiset äänestäjänsä.
Helsingin KEPUlla hätä kädessä
6
453
Vastaukset
- maan parhaat
Nyt lausuit väärän todistuksen Helsingin Keskustasta ja tilanne on aivan toinen kuin annoit ymmärtää.Keskusta kovassa iskussa kaikkialla ensi maaliskuun eduskuntavaaleissa kohti vaalivoittoa.Keskusta ottaa murskavoiton eduskuntavaaleissa,joilla muilla ei ole mitään jossittelun varaa.
- sanoo jotain
niin korvat heiluu.
- mitiä
Takataskusta löytyy jokeri-kortti, jolla saadaan jackpot. Jokeri on tietysti CITY-KESKUSTA, Seppo Hietanen.
- äänikuningatar
tulee olemaan Merja Vanhanen - kerää siinä öbaut 100tuhatta ääntä.
- jalasjärvi
Pohjanmaalla ollessaan Kiviniemi oli jäädä rannalle, mutta sai juuri ja juuri sopeuttamiseläkkeeseen oikeuttavan pestin eduskuntaan.
Kiviniemi karkasi Helsinkiin kepulaiseen tyyliin ja mikäli pääkaupunkilaiset hänet vielä äänestää eduskuntaan niin kepulaiseen tyyliin, jälleen kerran, hän mahdollisesti pakenee taas esim. johonkin virkaan tai yrittelee Brysseliin.
Pääkaupunkiseudulla Kepu pettää aivan erityisesti ja muualla asuvat kepulaiset vielä haukkuvat Helsinkiä täydeltä laidalta.- Peräseinäjoki
Kiviniemen pahimmat viat lienevät nämä: kansantaloustieteilijän koulutus, kielitaitoinen, osaa substanssin, käyttäytyy asiallisesti myös vastustajia kohtaan, pää kuin partaveitsi (mutta oikein nätti sellainen). Kyllä siinä virhettä yhdelle ihmiselle pisaa. En ihmettele, että helsinkiläiset tahtoivat omaksi ehdokkaakseen.
Helsinkiläisyydessä Kiviniemi ei jää yhtään Lipposesta, Niinistöstä puhumattakaan. Yli puolet siellä on junantuomia, vai pääseekös pääkaupungin väestörekisteriin vain sdp:n ja kokoomuksen jäsenkirjalla?
Ota "jalasjärvi" kaikki irti omasta kansainvälisyydestäsi ja marssi siihen kirkkoa vastapäätä olevaan inklis pupiin. Siellä sopii konhottaa ja työntää nokkaa tuoppiin. Pohjanmaalla viisaus asuu naisissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792342Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1401507- 1331462
- 1551214
- 1081013
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten373937Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683