Raamatun käsityksesi

Onko käsityksesi sama kuin Ellen Whiten käsitys Raamatusta?
Jos se poikkeaa Ellenin käsityksestä niin kiitä siitä Jeesusta niin me rukoilemme puolestasi.
5112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Seitsemännen päivän adventistit kertovat uskovansa Raamatun olevan innoitettua Jumalan sanaa. Mutta he eivät kerro sinulle että he hyökkäävät Raamatun yhtenäisyyttä vastaan, oikeuttaakseen Ellen Whiten kirjoituksissa olevat virheet. He eivät myöskään kerro sinulle, että he tulkitsevat Raamattua Ellen Whiten kirjoituksien kautta. Samoin kuin mormonit ja Jehovan todistajat heitä ennen, seitsemännen päivän adventistit ovat nyt julkaisseet heidän omat ainutlaatuiset "raamatut": The Spirit of Prophecy Study Bible (jossa Ellen Whiten kirjoitukset on lisätty kommentteina ja huomautuksina raamatuntekstien yhteyteen); ja The Clear Word Bible (jossa Ellen Whiten kirjoitukset ovat suoraan sisällytetty Raamatun tekstiin ilman mitään eroa tai minkäänlaista alaviitettä). Näin The Clear Word Bible on Jumalaa pilkkaava, saatanallinen väärennös Jumalan sanasta.

Eikö kaikkien niiden, jotka luulevat seitsemännen päivän adventistien olevan ainoastaan yksi ryhmä hyviä Raamattuun uskovia kristittyjä, olisi huolellisesti mietittävä näitä kertomatta jätettyjä asioita? Varoitamme: seitsemännen päivän adventismi on kulttiuskonto!

Äänestä
  • noin röyheästi kun et tiedä näköjään miten adventistit lukee Raamattua, tutki asiat ensin ja ala sitten vasta syyttely, minä en käsitä näitä kirjoittajia täällä, ketä he ovat mutta ei ainakaan uudesti syntyneitä kristittyjä, sillä uuudesti suntyneellä ei ole valheen henkeä, mutta nämä kirjoittajat aivan etsimällä etsii kuinka he voisivat pilata adventtiseurakunnan maineen, ja jos eivät löydä mitään aihetta, niin sitten tarttuvat suoranaiseen valheeseen, onko tämä nykyistä kristillisyyttä kysyn vain?

    Äänestä

  • valehdella kirjoitti:

    noin röyheästi kun et tiedä näköjään miten adventistit lukee Raamattua, tutki asiat ensin ja ala sitten vasta syyttely, minä en käsitä näitä kirjoittajia täällä, ketä he ovat mutta ei ainakaan uudesti syntyneitä kristittyjä, sillä uuudesti suntyneellä ei ole valheen henkeä, mutta nämä kirjoittajat aivan etsimällä etsii kuinka he voisivat pilata adventtiseurakunnan maineen, ja jos eivät löydä mitään aihetta, niin sitten tarttuvat suoranaiseen valheeseen, onko tämä nykyistä kristillisyyttä kysyn vain?

    """"""Älä viitsi
    valehdella 21.11.2006 klo 00.18
       noin röyheästi kun et tiedä näköjään miten adventistit lukee Raamattua,"""""""

    Näinhän sitä sanotaan kun sillä on katsottu olevan tarkoituksenmukaista ilmaista adventtikirkossa tapahtuvia asioita.

    Ja sitten kun tulee tiukkaa jonkun sanomisista sanotaankin eri kielenhaaraa käyttämällä että "Adventtikirkko opettaa".
    Näin on käytössä eri tilanteisiin eri taktiikat, ja vastapuoli saadaan ymmälleen että mistähän nyt onkaan kyse!

    Äänestä

Aloittaneen Woodoo papin sanoma, Joka kääntyi
Babtistein ja siellä hän aloitti suuret hengen
ilmenemiset, Joist alkoi muodostua sikäläinen Helluntai seurakunta. Ikivanha Woodoo henki se
pyhähenki olikin. Se olikin tosi riehakas alkuvaiheissaan! Asiasta lukenut totuuden.

Äänestä
  • Eikös tämä David Koresh ollutkin sinun uskonveljiäsi?
    Niin ovat kylillä asiaa minulle sewlvittäneet!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anu S Laarila kirjoitti:

Onko käsityksesi sama kuin Ellen Whiten käsitys Raamatusta?
Jos se poikkeaa Ellenin käsityksestä niin kiitä siitä Jeesusta niin me rukoilemme puolestasi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu