joku olisi kuullut esimerkiksi taivaaseen päässeeen tai helvettiin menneen kertomuksen niin eikös se tuntuisi uskottavammalta. Koska Jumalalle on kaikki mahdollista niin tuntuisi loogiselta että hän käyttäisi tällaista niin ihmiset uskoisivat ja tekisivät parannuksen niin maailma olisi varmaan parempi elääkin.
jos
juha e
9225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
esimerkkinä :
http://tomyum.kapsi.fi/taivasn%E4ky.html
Helvetissäkin on käyty ja herätty kuolleista, mutta kaikista tarinoista ei kannata ottaa vaarin, voivat olla osa mielikuvitusta.
Läheltä-piti-kuolemantapauksissa ihmiset ovat esim. olleet kuolleita n. tunnin tai vähemmän ja sitten vironneet. Monet ovat tavanneet Jeesuksen. Muslimeilta en ole vastaavia kuullut. Eräät Egyptiläiset muslimi-pikkutytöt pelasti elävältä hautaamiselta kuulema eräs valkoisiin pukeutunut mies jolla oli haavat kädessään. Jotain tiibetiläisiä tyyppejä oli kuoleman porteilla näytetty tietä jonnekin ihanaan paikkaan mutta he eivät voineet sinne mennä (Eivät tunteneet Jeesusta).
Alkaa vaan etsiä, kyllä niitä löytää.
Mutta kuten Sanoi Hän : Vaikka joku nousisi kuolleista, eivät he usko...
Nii-in.
Toivottavasti tästä löytää joku rohkaisua tiellensä.
kotoisin länsi-suomesta ja toinen nimesi alkaa O:lla?
olet ihan hukassa. En ole käynytkään siellä monta kertaa ja kun kävin Turussa niin minusta tuli tällainen. Mutta asiaan, kyllä minä oikealla ristimänimellä kirjoittelen kun en näe siinä mitään ihmeellistä.
Raamatussa Jumala sanoo että vaikka kivet maassa muuttuisivat eläviksi ihmisiksi, kaikki eivät silti uskoisi.
Toisaalla Hän sanoo:usko ei ole joka miehen (ilm. ei joka naisekaan).
helevetissä, eikä taivaassa, niin että sellaisia kertomuksia on hieman vaikea Jumalankaan irroitella kenestäkään.
Näyt ja ilmestykset ovat ihan eri asia.
Ei taivas ja helvetti ym.. ole ollenkaan selvä asia tavalliselle tallaajalle.
Miksi, jos ne kerran ovat olemassa eivät voisi olla sellaisia että ne ihmisen ymmärryksellä tajuttaisiin.
Jo tuo että uskontoja on niin tolkuttoman paljon ja kaikki ovat mielestään oikeassa, siis kaikkien usko omaan asiaansa on vankka.
Jokin pieni osa ihmiskunnasta alkaa sitten kuvitella olevansa ainoat taivaaseen menijät.
Hirveän epäuskottavalta tuntuu.
Ja kauhean itsekkäältä, en oikein osaa kuvailla ajatuksiani mutta jokin mättää ja pahasti.
Vaikka Jumalalle on kaikki mahdollista, Hän on myös Rakkaus. Tämä tarkoittaa, että valinta on ihmisellä missä kukuin ihminen viettää ikuisuuden.
Jeesus sanoi:"tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi." Mark.1:15
Jumala valmisti pelastuksen (Joh.3:13-20), mutta ihmiset ovat ylpeitä, epäuskoisia, pahoja... eivätkä välitä sielunsa pelastuksesta, valitettavasti. Ja vain harvat pelastuvat(Matt.7:13-14), koska liian monet eivät nöyrry parannukseen synnistään, vaan puolustaa niitä.
Jeesuksen kuolema ristillä heidän syntiensä tähden oli silloin turha, mutta he eivät voi kerran syyttää Jumalaa huonosta ikuisuus osastaan.
Toivottavasti sinä teet parannuksen ja uskot Jeesukseen. (Joh.1:12-13, Room.10:9-13, Ap.t.2:36-41)
Tämä ei ole pilkantekoa.
Mutta en ymmrrä miksi Jeesuksen piti kuolla.
eikö Jumalalla ollut muuta keinoa ihmisten pelastamiseksi.
Jumalalle on kaikki mahdollista niin miksi kaikki pitää tehdä niin epäselvästi ja moniselitteisesti?
Enkä ole väärässä koska uskontoja on niin monenlaisia ja kaikki sanovat että yksin he ovat oikeassa.
Esim Helluntailaisuus on aika nuori suunta.
Eikä heitä ole kun häviävän pieni osa ihmiskunnasta.
Luin asiasta tällä palstalla aikaisemmin, oliko se sata vuotta sitten kun helluntailaisia alkoi olla.
Eikä kaikille ole elämänsä aikana edes annettu valinnan mahdollisuutta.
Minun on mahdotonta uskoa kaikkea veriuhreista ym.
Naisen asemaa ovat uskonnot huonontaneet aivan ilmeisesti.
on tehnyt monia mutkia.
Ihminen on syntiinlangennut ja tietoisesti hyljännyt Jumalan. Koko ihmiskunta oli vailla toivoa, mutta Jumalan rakkaus tarjoaa vielä mahdollisuuden niille, jotka...
Jumalan valmistama pelastus tulee Jeesukseen uskomalla, nöyrtymällä parannukseen lahjana. (Ef.2:1-10, Mark.1:15, Ap.t.2:36-41, Room.10:9-13, Joh.1:12-13)
EI TOTISESTI OLE MONIMUTKAISTA!
(monimutkaisuus on ihmisen syntinen, epäuskoinen syntiinlangennut sydän, joka on täynnä mutkia ja totuuden pakoyrityksiä)
Nytkin vain sinä etsit omia mutkia ja epäuskoosi perusteluja, miksi?
Helluntailaiset julistavat samaa Jeesusta ja uskoa samaan Jumalaan kuin esi-isämme Adam aikoinaan. Sanoit, että helluntailaisia on häviävän pieni määrä? Kuitenkin ainakin 500 miljoonaa ja tämä on maailman nopeimmin kasvava herätysliike.
Raamattu varottaa vääristä uskoista. Raamatun kristillisyys on antanut naiselle ihmisarvon ja lue: Jeesuksen opetuslapsiin kuului naisia. Jeesus paransi naisia, avusti leskiä ja siunasi heidän lapsensakin.
Niin, tee parannus ja usko Jeesukseen niin pääset vapaaksi syyttävästä omastatunnosta ja epäuskosta ja ennen kaikkea kadotustuomiosta (Room.8:1-2)uuteen elämään Jumalan yhteydessä. Tosin "portti on ahdas" tarkoittaa, että moni syntinen pelkää ihmisiä enemmän kuin Jumalaa ja rakastaa syntejään enemmän kuin Jumalaa (Joh.3:16-20). Mutta muista elämän lyhyys ja ikuisuuden pituus silloin tee varmasti parannuksen, ihmisellä ei ole varaa tehdä tätä laskuvirhettä. (Hepr.9:27-28,Joh.14:6)