Karkuriteloituskuva HBL:ssä

Päivän Hufvudstadsbladet tänään 21.11. julkaisi muutaman niistä sota-arkiston "salaisista kuvista", joista Helsingin Sanomat kertoi sunnuntaina.

Yksi kuvista esittää kuvatekstin mukaan suomalaista sotilaskarkuria, joka polvillaan lumessa anoo armoa teloittajiltaan hetkeä ennen teloitusta.

Niin että kyllä sitä tapahtui. Kyllä sitä salailtiin - tämä kuva oli salaisiksi luokiteltujen joukossa.

Tätä salailun taustaa vasten on helppo uskoa, että Huhtiniemen väitettyjä tapahtumia - jos siellä jotain vastaavaa tapahtui - on samoin perustein haluttu salata.
10990
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

lukea tiedotusvälineistä. Ei itse tapahtumia ole salailtu, vaan niistä otettuja kuvia.

Huhtiniemen hurahtaneet jauhavat taas ns. täyttä paskaa!

Äänestä

Itku pitkästä ilosta! Karkuri tiesi mikä on sanktio raukkamaisesta linjojen jättämisestä.

Samassa lehdessä on myös kuva partissanien raiskaamasta ja sitten murhaamasta lapsesta!
Miksiköhän tämä kuva on salattu aikoinaan?

Terrorivaltio Neuvostoliittohan palkitsi ja juhli näyttävästi näitä partisaani 'sankareitaan'
vuosittain.

Suomessakin 60/70-luvulla stalinistinen nuoriso joista muutama on edellee korkeassa asemassa yhteiskunnassa, lauleli mielellään Partisaanivalssia erillaisissa tilaisuuksissaan.

http://www.yle.fi/levysto/firs2/kappale.php?Id=Partisaanivalssi

Äänestä

aiheesta ne kännykkävideot?
Vai onko ne vielä "salaisia"?
Haudattu Huhtiniemeen??

Äänestä

...että Huhtiniemeen on haudattu teloitettuja!!?

Kun tuolla toisaalla totesin, että puhuitte pehmoisia kun väititte että on teloitettu, vaikkeivat tutkitut vainajat siihen viitanneetkaan, alkoi heti itku ja parku:

"Linkki!! Valehtelet!! Ei me oo mitään väitetty..."

Eikun uusi valehtelukierros entisen päälle.

Äänestä
  • Keitä ovat "meikäläiset"?

    Sitten voisin päätellä keihin sinä lukeudut...

    Äänestä

Karkuruudestahan sai kai teloittaa vasta heinäkuusta 44 lähtien. Silloin ei ollut paljon lunta. Niskottelusta sen sijaan ammuttiin monia koko jatkosodan ajan, ja ehkäpä talvisodassakin. Johan sitä on Tuntemattomassakin kuvattu että ei pitäisi olla uutta kenellekään. Kuva on varmaan salattu sen vuoksi että ammuttu on tunnistettavissa?

Äänestä
  • "Kuva on varmaan salattu sen vuoksi että ammuttu on tunnistettavissa?"

    Artikkelin selvityksen mukaan kuvat on yleensä salattu sen vuoksi että teloittaja tai hänen omaisensa ovat sitä halunneet.

    Kyseisissä kuvissa uhrit olivat sellaisissa asennoissa, että he eivät olleet tunnistettavissa. Sen sijaan teloittajien kasvot näkyvät selvästi.

    Tätä taustaa vasten ymmärrämme myös Huhtiniemi-salailun: syyllisiä oli suojeltava.

    Äänestä

  • Kaikki on suunnilleen samaa sekamelskaa.
    Käsitteet iloisesti sekaisin.

    Äänestä

  • ylpeiltävää ole. kirjoitti:

    Kaikki on suunnilleen samaa sekamelskaa.
    Käsitteet iloisesti sekaisin.

    ...mitä "käsite" tarkoittaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asdertson kirjoitti:

Päivän Hufvudstadsbladet tänään 21.11. julkaisi muutaman niistä sota-arkiston "salaisista kuvista", joista Helsingin Sanomat kertoi sunnuntaina.

Yksi kuvista esittää kuvatekstin mukaan suomalaista sotilaskarkuria, joka polvillaan lumessa anoo armoa teloittajiltaan hetkeä ennen teloitusta.

Niin että kyllä sitä tapahtui. Kyllä sitä salailtiin - tämä kuva oli salaisiksi luokiteltujen joukossa.

Tätä salailun taustaa vasten on helppo uskoa, että Huhtiniemen väitettyjä tapahtumia - jos siellä jotain vastaavaa tapahtui - on samoin perustein haluttu salata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu