Venäjä vai Intia?

Onko enää viisasta sijoittaa Venäjän markkinoille?Intia on kasvava alue?Onko näin?
51997
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

alempaa aihe "kannattaako".

siinä mielipide venäjästä...

Äänestä

Pitkäaikainen rahastosijoitus tuottaa molemmilla alueilla kyllä hyvän tuoton. Lyhytaikaisia notkahduksia ei voi välttää. Niistä ei kannata hermostua. Keskimäärin varmaan kymmenien prosenttien tuotot /vuosi molemmilta markkinoilta, jos jaksaa odottaa.

Äänestä
  • Kaikki toki riippuu esim. hyvin paljon öljyn hintakehityksestä, kuten joku naisekonomi tai analyytikko sen sanoiksi puki, Venäjän markkinat seuraavat yhtä isäntää, joka on tuo öljyn hinta, joka on ollut laskemaan päin viimeksi juuri tänään. Näyttäisi siltä että parasta tuottoa on viime aikoina antaneet Kiinan, Puolan sekä ehkä jopa Suomen osakemarkkinat. mutta kuten sanottu markkinoiden suuntaa on lähes mahdotonta ennustaa tai tietää edeltäkäsin, koska hyvin paljon merkitsevät myös puhtaasti pskykologiset tekijät, joiden ei suoranaisesti tarvitse kytkeytyä markkinoiden sentimenttiin vaan ne voivat luoda sen hetkellisesti liikkeellä olevien huhujen kautta tai muiden aivan ulkoistenkin tekijöiden vaikutuksesta. Erikoisella tavalla ainakin turkin osakemarkkinat ovat viime viikkoina yskähdelleet, Turkin demokratisoijan isän muistopäivän jälkeen, mutta ehkä se saattaa liittyä valuuttakurssien vaihteluun. En osaa sanoa kun en ole asiantuntija

    Äänestä

sijoita Intiaan ja Kiinaan (sixty/fifty.)
venäjä on höpöhöpö kohde.

Äänestä
  • Parhaat rahastokohteet tällä hetkellä ovat:
    1. KIINA (Suur-Kiina:HongKong,Taiwan,Manner-Kiina
    KIINTEISTÖRAHASTOT (Eurooppa,Itä-Eurooppa)

    2. INTIA (indeksi ylittänyt keväisen huipun,
    epävarmuus lisääntynyt, lievää tökkimistä)

    POHJOISMAAT, erityisesti Ruotsi(Kruunun
    voimakas vahvistuminen lisää tuottoa)

    3. BALTIA (Yllättävää tasaista nousua,
    sellaiset rahastot, joihin sisältyy vain
    Viron, Latvian ja Liettuan osakkeita)

    SUOMI (suuriin yhtiöihin sijoittavat ra-
    hastot)

    EUROOPPA (pieniin ja keskisuuriin
    yhtiöihin sijoittavat rahastot)

    4. ITÄ-EUROOPPA JA VENÄJÄ (epävarmuus
    lisääntynyt, pitkällä aikavälillä to
    dennäköisesti positiivinen kehitys)

    5. TURKKI (edellyttää, että poliittinen
    kriisi ja toteutunut riski ratkaistaan.
    Rahastot laskeneet voimakkaasti viimei-
    sen parin viikon aikana-pelko EU-jäsenyyden
    tyssäämisestä)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pientäsijoitusta kirjoitti:

Onko enää viisasta sijoittaa Venäjän markkinoille?Intia on kasvava alue?Onko näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu