AHA

No nyt sitten ateistinuoret tekevät oikein dokkarin hulluista uskovaisista. Sitten kaikki saavat nauraa. Kato mielisairas, mielisairas hahahaaa! Ja sitten? Jokainen ihminen ja eläin hakee turvaa jostain. Niinkuin tekin. Määritelkää sana mielisairas. Kiitos etukäteen.
10425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos yli 7 v. henkilö ei pysty erottamaan todellisuutta ja kuvittelemaansa toisistaan, hänellä katsotaan olevan jonkinlainen mielenhäiriö. Jos kyseessä on jatkuva olotila joka saattaa estää ihmistä elämästä normaalisti ja kykenemästä huolehtimaan itsestään, silloin voidaan puhua mielisairaudesta.

Sopii hyvin aika moniin uskovaisiin.
Esim.jos henkilö pelkää Saatanan vaanivan nurkan takana niin...

Äänestä
  • Osuvasti sanottu.

    Äänestä

Eiköhän se ole niin, että dokkari, jos on tullakaseen, etsiskelee sitä totuutta kysellen eri kristinuskon (vainko kristinuskon?) suunatuksilta?
Näin mä ymmärsin sen dokumentti jutun tuolla alempana.

Äänestä
  • Totuutta etsitään, ei vain kristinuskon suunnilta vaan myös muista uskonnoista. Ensioletus tekijöillä tottakai on ateistinen, mutta hei, jos se jumala on niin kyllä me se löydetään :D

    Ateistinuorista ei voida oikein enää puhua, hih, enemmän me keski-ikää kohta lähennellään kuin nuorisoa :D siltä tuntuu.

    Totuutta haetaan myös tutkimalla mekanismeja joilla saadaan ihminen sitoutettua tietyyn uskonnolliseen näkemykseen, irtautumaan niistä tms... ihmismielen toimintaa myös. Taitaa tulla aika eepos... ensimmäisen haastattelun kuvauspuoli on palaveerattu tänään. Kuvaaja "sitoutettu". Kalusto sovittu.

    ***

    Äänestä

mitäs olet rellestänyt jeesuksesi kanssa joka palstalla. Nyt on karmaleuka iskenyt takaisin. Sen kun kiemurtelet, dokkari tulee ja sitten kaikki saavat nauraa...

Äänestä
  • En kuulu yhteenkään kirkkoon. Miksi minä raukka?

    Äänestä

kun käy joka palstalla riehumassa jeesuksesta. Empire strikes back...järeemmillä aseilla.

Äänestä

mielisairas: joku, jolla on häiriötä ajattelussa tai vaikeuksia erottaa todellisuuden harhahavannoista. Esim. uskovaista ei voi pitää mielisairaana, koska uskominen yliluonnolliseen on inhimillistä ja ihminen on jopa todistetusti taipuvainen uskomaan johonkin.

Äänestä

mielisairas: joku, jolla on häiriötä ajattelussa tai vaikeuksia erottaa todellisuuden harhahavannoista. Esim. uskovaista ei voi pitää mielisairaana, koska uskominen yliluonnolliseen on inhimillistä ja ihminen on jopa todistetusti taipuvainen uskomaan johonkin.



jos tämä viesti näkyy kaksinkertaisena, en tehnyt sitä tahallani

Äänestä

Kaikkin nauravat aina jollekkin. Toinen on eri mieltä se on joko hullu tai hölmö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukihäiriöinen kirjoitti:

No nyt sitten ateistinuoret tekevät oikein dokkarin hulluista uskovaisista. Sitten kaikki saavat nauraa. Kato mielisairas, mielisairas hahahaaa! Ja sitten? Jokainen ihminen ja eläin hakee turvaa jostain. Niinkuin tekin. Määritelkää sana mielisairas. Kiitos etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu