Vasemmiston energiapolitiikka ?

"Atomivoima"?

Näpertelyä energiapoliitiikalla jos atomivomaa maan energian turvaamiseen ja saantiin ei hoideta,kusessa ollaan ja varmaa on että loputkin teollisuustyöpaikat poistuu Suomesta.
Vesivoman hanke takaisin valtion omistukseen on oikea.
Äänestän sellaista vasuria jolla on selkeä näkemys energiasta ja ei ole ryhmäkurin kannattaja,vaan äänestäjän,vasurin ajatusmaailman henkinen.
Viherpiipertäjillä on ihan oma puolue,ei tarvitse mennä kosiskelemaan kaikea,"aktiivisteja" vasemmiston taa !
Sulle/mulle puoleille dunkkuun!

5

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulle kyllä sopii ydinenergian lisärakentaminen. Myöskään biopolttoaineiden kehitystyötä en pidä huuhaana, vaan levottomassa maailmassa ja öljyn kuitenkin joskus loppuessa on hyvä olla ajoissa liikkeellä. Vesivoiman tuotantoa voidaan muuten tehostaa, mutta altaiden rakentamisen todellisista ympäristövaikutuksista pitäisi (minulla) olla tarkempaa tietoa lopullisen mielipiteen muodostamiseksi. Periaatteessa kyllä siihenkin.

      Lopuksi: En ole minkään puolueen eduskuntavaaliehdokas, mutta lausuinpa mielipiteeni.

    • kunhan puhuvat

      KOMMUNISTILLA EDUSKUNNAN VIRKAPAIKKA MIELESSÄ

      Vasemmistoliitto vastustaa maltillista luterialista kirkkoa ja tukee muslimikiihkoilijoita, antaapa vielä lausuntoja massamurhaaja Saddamin puolesta, ettei tätä pitäisi teloittaa (Saddam pääsi Tikritin Baath-osaston johtoryhmään tappamalla paikallisen kommunistijohtajan omin käsin. Vallassa Irakin johto kielsi kommunistipuolueen, samoin Iranin, samoin Saudien, samoin Indonesian ...

      Indonesiassa miljoona kommunistia vedettiin lyhtypylväisiin).

      Vasemmistoliiton SKDL-tyypit nuolivat neuvostoliiton ydinvoimalaa,

      mutta kun ne hankitaan asiallisista maista, vasemmistoliiton pellet vastustavat (oppimattomat vaselilaiset eivät tiedä edes miten ydinvoimala toimii mutta he ovat valaistuneita pelottavia kommunisteja.

      siis naurettavia. kommunismia ei kukaan puna-armeijan kukistumisen jälkeen pelkää vaan nauraa niille).

    • "lisää ydinvoimaa"

      Kaikkea hyvää, ellei peräti kuuta taivaalta, luvattiin jo 5 ydinvoiman myötä - vaan eipä ole kuulunut mitään ja ne luvatut työpaikatkin valuivat virolaiselle/puolalaiselle vuokratyövoimalle :D Suuryhtiöiden (halpa energia = lisää voittoja) propaganda upposi epätoivoiseen ja köyhään Suomen kansaan niin lujaa, että nyt kaavaillaan jo 6 ydinvoimalaa. Mutta oppivatko typerät suomalaiset mitään? Tuskin. Jos siis kaipaat lisää ydinvoimaa, mikset äänestä suoraan Kokkareita?

      • Sähköenergiaa tarvitaan.

        Varmistamalla sähkönsaanti ,samalla varmistamme työpaikat ja elämisen Suomessa.
        Ydinvoima on nyt vain "paras",muita vaihtoehtoja halveksimatta.
        Kokkareet ei kuulu minun ajatusmaailmaan,kuuluvat järjestelmään,mulle kaikki,muruset keräköön rahvas!


      • Partakalle

        Ei ole mitään syytä vastustaa kannattavaa ja voittoa tuottavaa energian tuotantoa. ---> Ei ole mitään syytä vastustaa voiton, lisäarvon, tekoa yleensä (vaikkei se myöskään ole mikään arvo sinänsä).

        Kysymys on siitä, kaappaako pieni kapitalistipiiri tuon voiton itselleen, vai käytetäänkö voitto kansan (Suomessa ja koko maailmassa) parhaaksi.

        Työsarkaa riittää, absoluuttista köyhyyttä, nälkää, lukutaidottomuutta sekä naisten ja lasten orjuuttamista maailmalla piisaa.

        Tekemällä voittoa täällä ja pitämällä tuo voitto kansan hallussa voimme turvata paitsi säällisen elämän itsellemme, myös auttaa avuntarvitsijoita muualla.

        Ydinvoiman vastustus on älyllistä epärehellisyyttä tai tyhmyyttä. Luulen, että Vasemmistoliitossa on kumpaakin... Mutta äänestän silti Vasemmistoliittoa, muista syistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      82
      3260
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      37
      2074
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      169
      1850
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      302
      1396
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      36
      1305
    6. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      112
      1239
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      93
      1229
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1110
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1094
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1071
    Aihe