"Tutkimusten mukaan eriarvoistumisen taustalla ovat Kiinan talousuudistukset. Ne ovat palkinneet ihmisiä, joilla on taitoja ja suhteita - ja rankaisseet niitä, joilla ei ole."
Sama pätee Suomessakin. Uudenmaan Työ ja koulutus lehdessä on kaksi sivua työttömien toimintaa, mutta ei ollenkaan työpaikkailmoituksia. Sitten täytyisi nyt laittaa rahaa likoon tyttömien toimintaan. Onhan sekin henkisesti kuntouttavaa. Tällä tavalla mielenterveysongelmat vain lisääntyvät.
Sama pätee Suomessakin. Uudenmaan Työ ja koulutus lehdessä on kaksi sivua työttömien toimintaa, mutta ei ollenkaan työpaikkailmoituksia. Sitten täytyisi nyt laittaa rahaa likoon tyttömien toimintaan. Onhan sekin henkisesti kuntouttavaa. Tällä tavalla mielenterveysongelmat vain lisääntyvät.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olet hiukkasen väärässä tuon luulosi suhteen. Suomessa rikkaat kyllä rikastuvat, mutta niin rikastuvat ns. "köyhätkin". Köyhien käytettävissä olevat tulot ovat tutkimusten lisäksi kasvaneet nopeasti viimeisen 10 vuoden aikana. Se, että ankarasti verotettujen rikkaisen tulot ovat nousseet hivenen nopeammin, ei ole estänyt kaikista vähäosaisimpia pääsemästä kelkkaan mukaan. Päinvastoin.
Työllisyys on huimassa kasvussa, palkat nousevat ja jokaiselle työtä haluavalle löytyy tekemistä tämän päivän Suomessa. Onneksi meillä saa myös rikastua, jotta talouden moottorit pysyvät pyörimässä ja Suomessa hyväpalkkaiset riskinottajatkin pystyvät luomaan vaurautta sekä itselleen että muille.
Miksi sitten on koulutettua jenggiä, jotka ovat pudonneet työttömien toimintaan? Miten ne (tulot) kasvaa, jos on KELAN leivissä ja pienissä pätkätöissä?
Pelastusarmeijan kirjeitä muita keräyskirjeitä satelee postiluukusta. Kenen tarpeisiin niitä tarvitaan?
Eihän missään päin maailmaa edes korkeakoulutus takaa työpaikkaa ja hyvää palkkaa. Niin työttömien kuin työllistenkin joukossa on sekä kouluttamatonta että koulutettua väkeä.
Koulutuksesta on kuitenkin se hyöty, että koulutettu saa varmemmin töitä ja paremmalla palkalla kuin kouluttamaton.
Yksittäiset koulutetut työttömät eivät poista sitä tosiasiaa, että työllisyys on kasvanut tämän hallituksen aikana n. 80 000 ihmisellä, palkat ovat nousseet ja Suomessa aivan pienituloisimpienkin tulot ovat nousseet juuri työllistymisen ja palkkojen nousut ansiosta.
Tää "rikkaat rikastii, köyhät köyhtyy" -mantra on niin monesti kuultu, että jotain täytyy vain senkin suhteen tehdä. Suomessa huono-osaisten asema on huikeasti parempi kuin vaikkapa 50 vuotta sitten. Globaalissa mittakaavassa suomalainen köyhä on suorastaan rikas. Suomen kuukauden peruspäiväraha on intialaisen sekatyömiehen vuoden palkka. Työstä.
Oletko ihan itse päätynyt tutkimustulokseen?
En ole ihan itse päätynyt, koska yritän muodostaa maailmankuvaani muutenkin kuin näkemällä maailman sellaisena kuin sen haluaisin olevan.
Äärivasemmistolaisille ja kateellisille köyhien vaurastuminen on tietenkin kestämätön fakta, koska käsitys ympäröivästä maailmasta on rakennettu omien valveunien ja luulojen varaan. Jos tätä itse rakennettua maailmaa uhkaa esim. tutkimukseen perustuva objektiivinen fakta, esitetään yleensä juuri kysymäsi kysymys, jonka jälkeen joko vaietaan tai jatketaan edelleen kieltämisen linjalla.
Köyhien vaurastumisesta on ollut lukuisissa suomalaisissa lehdissä laajoja artikkeleita. Keskeinen lähde on tilastokeskuksen tulonjakotilasto, josta voidaan sekä rikkaiden että köyhien rikastuminen todeta.
Kun sulla on ylimääräistä rahaa jonka sijoitat saat sille korkotuloja. Eli raha tulee rahan luo.
Jos elät kädestä suuhun ja joudut ostamaan uuden pesukoneen, niin joudut ostamaan sen osamaksulla tai kulutusluotolla. Eli maksat rahaa siitä että saat käyttöösi rahaa.
Ja kun korkoja kerännyt säästäväinen on aikansa niitä kerännyt tulee hänestä rikas.
Ja kun velaksi elänyt on aikansa lainoja kerännyt tulee hänestä ikivelkainen köyhimys.
Hyväpalkkainen ja koulutettu ja miljoonaperinnön saaneestakin voi tulla köyhtyvä köyhä jos törsää rahansa kevytmielisesti eikä ajattele tulevaisuuttaan pidemmälle.
Ja tavallinen duunarikin voi rikastua jos älyää pistä rahaa syrjään ja sijoittaa sitä muuallekin kuin käyttötilille.