Ajetaan pirua pelsepuupin avulla

Mielestäni edelleen kaipaisi keskustelua riivaajat, joihin helluntailaisuuden piirissä uskotaan ja ajetaan sitten rukouksen voimalla (manaamalla) ihmisestä ulos. Riivaajien uskotaan olevan eräänlaisia ihmiseen asettuneita "parasiitteja", jotka läsnäolollaan aiheuttavat erilaisia psyykkisiä, kenties fyysisiäkin oireita.

Henkilö, joka syystä tai toisesta on joutunut vaikeaan elämäntilanteeseen, voi olla hyvin herkkäuskoinen ja vastaanottavainen sellaisellekin avulle, jota tarjotaan pelkästään hyväksikäyttötarkoituksessa. Jos hänet saadaan uskomaan, että esimerkiksi psyykkinen oireilu johtuu pahoista hengistä ja tarjotaan mahdollisuutta niiden karkoitukseen, ollaan tilanteessa, jossa ihminen on saatu riippuvuussuhteeseen manaajiinsa nähden. Henkiä voi ajaa ulos vain syvästi uskova, voideltu lahkolainen.

Miten suuri osuus tällaisessa prosessissa mahtaakaan olla taloudellisella intressillä? Terveyteensä ihminen on kuitenkin yleensä valmis panostamaan ja siitä maksamaan.

Lahkoon käännyttämisen avainsanoja ovat pelko ja riippuvuus. Pelkoa lietsotaan julistamalla lahkon ulkopuolisten Helvettiin joutumista ja riippuvuutta luodaan juuri tarjoamalla ihmisen kipeästi kaipaamaa apua, viimeistä oljenkortta. Tällöin kyseeseen tulee joko rukouksella (kaatamalla) parantaminen tai riivaajien ulosajo. Jos yhdellä kerralla ei "potilaan" tila kohene, ainahan voidaan selittää paranemisen olevan Herran kädessä. Herralle sitten annetaan uusi mahdollisuus parantamiseen uusimalla käsittely. Näiden hoitomuotojen hinnat eivät varmaankaan ole julkisesti esillä.

11

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talk to the hand

      ovat piruja tai vähintäänkin pirun vallassa.

    • - AuroraBorealis -

      Olen joskus kuullut tuon sanan, muttei ole aavistustakaan mitä tarkoittanee.

      • Peku `

      • Pilkun nussija

        Pelsepuuppi tule aramiankielisestä sanasta "babilzbob" joka tarkoittaa pahuuden prinssiä. Matt12:27


    • Kadun-nainen

      Epäilen kyllä, moniko valveutunut helluntailainen päästäisi manajaan töihinsä, käytyään ensin tutustumassa
      psykiatrisen vastaanoton takana olevilla suljetuilla osastoilla.

      • kyselin

        demoneista että mitä ne on mutta se poistettiin. Miksiköhän. Onko joku niitä nähnyt.


      • kyselin kirjoitti:

        demoneista että mitä ne on mutta se poistettiin. Miksiköhän. Onko joku niitä nähnyt.

        kuin saavista kaataen, kun manaamista ja riivaajien olemusta ruvetaan ruotimaan. Siksipä juuri sitä aihetta pitäisi pitää täällä esillä.


    • JOO,taas on voimakkaita ennakkoluuloja ja ihan metsään menneittä käsityksiä hellareista.jaa mistä aloittaisi,kyllä rukoukset ja sielunhoito on ilmaista,ja kun myö kaadutaan pyhän hengen voimasta se on ihan ilmaista.on väärin leimata koko herätystä jos on tapahtunut yksitäinen väärinteko.niin mistä työmies2 saat päähäsi ton pelon ja riippuvuuden? väinvastoin omalla kokemuksella voin sanoa että oon pääsyt irti riippuvaisuuksista,alkoholi,kiroilu,pornolehdet,ymym pelot,ahdistukset on häipynyt.kerron vielä meidän seurakunnasta että toiminta on ihan normaalia,Jeesusen seurakunnan mukaista toimintaa.ainoa miinus tulee siitä ei paljon nuoria,eli puuttuu tietynlainen palavuus.MUTTA siitä huolimatta mie rakastan jokaista seurakuntani jäsentä.siunausta jokaiselle t:Aki

      • Mitä eroa on, kun poppamies Afrikassa suoltaa loitsujansa ja ajaa pahoja henkiä toisesta ulos verrattuna, jos sen saman tekee "voideltu" uskovainen helluntaiseurakunnan kokouksessa? Onko toinen väärää manaamista ja toinen oikeaa, vai?


      • kyselin
        Työmies2 kirjoitti:

        Mitä eroa on, kun poppamies Afrikassa suoltaa loitsujansa ja ajaa pahoja henkiä toisesta ulos verrattuna, jos sen saman tekee "voideltu" uskovainen helluntaiseurakunnan kokouksessa? Onko toinen väärää manaamista ja toinen oikeaa, vai?

        Samasta kyselin aikaisemmin mutta poistivat. Ei sieltä vastausta saa. Mutta homma on aivan samanlaista kuin poppamiehillä. Se on asia joka ainakin peloittaa lapsia mutta sihän täällä saa tehdä näköjään vielä lain salliessa.


    • kielikuvaa.

      Otsikkosi on lainaus fariseusten sanoista, kun he väittivät Jeesuksen ajavan pahoja henkiä ulos paholaisen voimalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13192
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      84
      3648
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2914
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1319
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1194
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      979
    Aihe