Info keskustelujen ongelmasta

Kysyin ylläpidolta keskustelupalstojen avautumisen hitaudesta ja ongelma on siis tutkittavana mutta suoranaista vikaa ei vielä ole paikallistettuna.

Keskustelujen kuormitus palvelimelle kuitenkaan ei todennäköisesti ole syynä koska vilkkaimpinakin aikoina palvelimet on toimineet hyvin. Viat joskus ovat hyvin vaikeita löytää oli sitten kyseessä mikä tekniikka tahansa.

Ylläpito lisäsi asiasta infoa nyt myös tiedotesivulleen.
http://www.suomi24.fi/tiedotteet/

Olkaamme maltillisia ja toivotaan vian ratkeamista piakkoin.
9492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Suomi 24:n sivut avautuvat tosiaan välillä tuskastuttavan hitaasti.
Jos kirjoittaa viestin ja lähettää sen, tulee usein ilmoitus missä kerrotaan ylikuormottumisesta tms. Hyvä on... jos sitten yrittää lähettää uudelleen saman viestin, tulee ilmoitus, missä todetaan viestin jo kertaalleen lähetetyn.
Jos sitten menee ao.sivulle ja päivittää sen...ei siellä mitään omaa viestiä ole. Ainakaan useimmiten.
Jos muuten surffaa netissä, niin sivut avautuvat normaalisti.

Äänestä

se ettei myllyissä riitä vääntö eikä kukaan tietokantaekspertti mene paikkailemaan eniron suunnittelun virheitä, joita on paikkailtu kuin vanhoja housuja!
Huonosti suunniteltu on jo puoliksi pilattu!

Äänestä

sieltä Brasiliasta Joannansa kera tökkimässä suomi24:ää.

Äänestä

purkkaviritelmiä visual basicilla.

Äänestä

Vaikkei olekkaan todennäköistä niin on silti varmaa, että kyse on nimenomaan alitehoisista laitteista. Jokunen vuosi sitten kun olin täällä ekoja kertoja oli viestimäärät päivässä 2000-6000kpl ja nyt yli 30.000. Jäsenmäärätkin ovat monikymmen kertaistuneet ja kävijämäärät sivustoilla varmaan huikeat. Ainoa mihin ei ole tullut lisäystä on palvelimen suorituskyky. Samoilla laitteilla operoidaan vuodesta toiseen ja vaikka niitä hoiteleekin varmasti ammatiporukka niin eivät nekään ihmeisiin pysty.

Samaa ongelmaa esiintyy ja on esiintynyt monilla muillakin sivustoilla mutta useimmat niistä ovat laittaneet koko hoidon uusiksi huomattuaan, ettei nettiasiakas ole enää harvinaisuus vaan poikkeus alkaa olla sellainen asiakas joka ei netissä käy.

Suomi24 hidastelun oireet viittaavat nimenomaan ylikuormitukseen, eivät mihinkään lymyssä olevaan vikaan.

Toinen mahdollisuus on tietysti se, että kaikki viestit ja kaikki klikkaukset menevät jonkin seurantapalvelimen kautta joka sekin on nooan aikaisesti varustettu.

Äänestä

salaliittopalsta mut kaikki muut palstat näyttää toimivan.

Äänestä

on pahin ongelma näillä keskustelupalstoilla,sillä tuolla kaupungit ja kunnat palstalla käy päivittäin parituhatta lukijaa sekä yli kirjoittajaa yksinomaan
HAAPAVESI-palstalla ja sen palstan kommenttimäärät ovat jokapäivä kaupunki ja kunta palstojen ykkösenä.

Äänestä

"Keskustelujen kuormitus palvelimelle kuitenkaan ei todennäköisesti ole syynä koska vilkkaimpinakin aikoina palvelimet on toimineet hyvin."

No kyllä tämä kapasiteettiongelmalta vaikuttaa. Yöllä ja aamulla aikaisin toimii hyvin, mutta päivällä, kun on eniten käyttäjiä, tökkiminen alkaa. Pitäskö teidän ruuhkahuippuina resetoida välillä palvelimet, vaikka harmina siinä olisi väliaikainen katkos palvelussa?

Kiitos muuten, että olet "ottautunut" asiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_5195186 kirjoitti:

Kysyin ylläpidolta keskustelupalstojen avautumisen hitaudesta ja ongelma on siis tutkittavana mutta suoranaista vikaa ei vielä ole paikallistettuna.

Keskustelujen kuormitus palvelimelle kuitenkaan ei todennäköisesti ole syynä koska vilkkaimpinakin aikoina palvelimet on toimineet hyvin. Viat joskus ovat hyvin vaikeita löytää oli sitten kyseessä mikä tekniikka tahansa.

Ylläpito lisäsi asiasta infoa nyt myös tiedotesivulleen.
http://www.suomi24.fi/tiedotteet/

Olkaamme maltillisia ja toivotaan vian ratkeamista piakkoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu