Työturvallisuus.
On tietty piste, jota ei voida ylittää.
No se piste toki voidaan ylittää, mutta sitä ei ole tarvis ylittää.
On siis olemassa piste, jota ei tarvitse ylittää.
Monesti meille miehille syntyy nuorena poikana tietty kuva mieheydestä.
Siinä kuvassa "On painettava aina täysillä"
"On jaksettava"
"On tehtävä"
"Mies jaksaa" - Sanotaan. "Mies tekee vaikka käsi katkeasi".
No se on aivan hyvä asia, ja huono asia. Molempia. Nimittäin tuo, että tarmoa on ja sisua löytyy, koska nuo asiat kyllä rakentavat. Mutta liika on liikaa.
Mutta me elämme rauhan aikaa. Me emme ole sodassa, missä miehen pitää venyä äärimmilleen. Ja sodassa tarpeen tullen mies venyy äärimmilleen. Its not a problem - se ei ole ongelma.
Mutta.
Ei rauhan aikana miehen tarvitse murehtia jaksamisestaan. Moni mies saattaa elää kuvitelmassa, että joka paikassa, kaikkena aikana, miehen täytyy saada itsestään kaikki irti.
Ei se mene niin. Sen ei tarvitse mennä niin.
Olen katsonut tätä touhua. Työpaikalla pomot saattavat sanoa, että kyllä sinä jaksat.
Ovat vielä tajunneet sen, nuo pomot,
että kun miehelle sanoo, että kyllä sinä jaksat, koska olet mies. Niin silloinpa mies jaksaakin. Miehen sisältä tulee "jokin ihmeellinen jaksaminen". Vaikka siinä sivussa on sormet lähteä.
Ja ne sormethan lähtevät perkele. Nämä pomot nykypäivänä ovat perseestä.
Työturvallisuusasioihin ei kiinnitetä huomiota.
On monia pikkupaskafirmoja, joiden toiminta on niin perseestä että.
Sellaisia pikkupaskafirmoja ei saisi kele perustaa ollenkaan.
Sinne palkataan miehiä paskoihin hommiin menettämään terveytensä paskapalkoilla. Työturvallisuus asioihin ei perkele jakseta kiinnittää huomiota.
"Ei ole varaa" - Sanovat.
Ei perkele jos ei ole varaa työturvallisuusasioihin pistää varaa, niin saatana se firma saa jäädä perustamatta jos ei saatana huolehdita työntekijöistä perkele!
Ai että kun nuo pikkupaskatpomot tajuaisivat sen, että jos työnantaja laiminlyö työturvallisuuden, niin se on sama, kuin työnantaja löisi turpaan työntekijöitä.
Ja perkele. Lyöpä työntekijää. Lyöpä työntekijää joka oikeaa työtä tekee ja tätä yhteiskuntaa rakentaa ja pitää pystyssä.
Kakkoseks siinä tulee jäämään. Nämä nykypomot.
Työturvallisuus.
M135
2
573
Vastaukset
- M135
Häh!
- Katsokaapas ja lukekaa uutisia. Ja mitä siellä tapahtuu.
Ja miksi tapahtuu, miksi miehet kuolevat työpaikoille, niin siksi, koska työturvallisuudesta ei pidetä huolta!
!!- M135
Älkää jättäkö työkaveria yksin tekemään.
On ammattiliitoillakin tässä vielä huomion kiinnittämisen paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5384488Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183601Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842322Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762189Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.881525- 1571383
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1071382Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641301- 651234
- 841144