Miten aikaisin olette tunteneet vauvan liikkeet toisella (tai myöhemmässä) raskaudessa? Lääkäri sanoi että mahd vkolla 15... Kun itselläni tuntuu ihan kuin se liikkuisi, mutta viikkoja vasta 12! En tajua mikä muu tämä sitten voi olla, kun kohdun kohdalla tuntuu, muutaman kerran päivässä. Elohiiri mahassa??
Ekat liikkeet toista odottaessa?
miek
5386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mulla tuntu ekassa raskaudessa rv 17 ja odotin tosiaan että tän toisen kanssa ois tuntunu aikasemmin mut tunsin vasta tossa n. rv 20. Tosin tää tais johtua siitä että mulla on istukka etuseinämässä.
..tuntui jo 12 viikolla, muistan kun olin np-ultrassa vk 13 1 niin selvästi tuntui ja sanoin silloin lääkärillekin että viikon verran näitä tuntemuksia ollut.
Tosin viides vekara...mutta 10 vuotta väliä edelliseen.
mä tunsin toisessa raskaudessa liikket vasta n.23 viikosta alkaen. ekassa joskus 15-16
Joten kyllä se mahdollista on, tuntea liikkeet rv 12, itselläni myös ne olivat kuin elohiiri tai kuplia mahassa.
tunsin liikkeitä jo viikolta 14 asti. Ekan kanssa meni jonnekin viikolle 20 ennenkuin niitä tunsi. Olin kyllä itsekin hämmästynyt että jo näin aikaisin tuntui vaikka tiesin että toisesta usein tuntee paljon aikaisemmin.