Mikä pistää ajamaan alle ohjearvojen ja miksi ?
Tuleeko siitä kiksit jos saat perääsi vähintään 10 autoa..
Miksi hankit tehokkaan auton jos et käytä niitä voimavaroja..onko se hankittu pelkästään naapuria varten jolloin sehän saa siitä parhaat naurut jos näin olet tehnyt.
Tehokkaamman auton hankinnassa olet menettänyt tuhottomasti rahaa jokka olisit voinut vaikka hankkia mönkkärin jota pitää siinä pihalla naapurin takia.
Tuleeko siitä kiksit jos saat perääsi vähintään 10 autoa..
Miksi hankit tehokkaan auton jos et käytä niitä voimavaroja..onko se hankittu pelkästään naapuria varten jolloin sehän saa siitä parhaat naurut jos näin olet tehnyt.
Tehokkaamman auton hankinnassa olet menettänyt tuhottomasti rahaa jokka olisit voinut vaikka hankkia mönkkärin jota pitää siinä pihalla naapurin takia.
Vastaukset 19
Vanhimmat
>>Miksi hankit tehokkaan auton jos et käytä niitä voimavaroja
Se "ohjearvo" tienlaidassa on muuten suurin sallittu nopeus jota noudattaa, riittää kun on tehoja.
Eli ei se ole mikään maksimi nopeus se ohjearvo
on sellainen 7 skeuntia johon auton tulisi kyetä jotta mun mielestä sillä on "sujuvaa" ja turvallista ajaa. Lue,esim: ei tarvitse pelätä että henki menee kun kestää vartin päästä ohi rekkayhdistelmästä ja vastaan voi tulla auto koska tahansa, tai ei synny peräänajon riskiä kun moottoritierampista auto ei kiihdy tarpeeksi nopeasti muun liikenteen vauhtiin yms.
eli ei se eka 7 sek aina oikein riitä sujuvan ajon toteuttamiseen.
Vai boottaaks sä autos aina uudelleen, ku windowsin? Oot tainnu tottua moiseen ajatteluun kehnoilla tietsikoilla ;-)
Aina hienompaa on ohittaa kun on kunnon jono nysväreitä jotka jää papiljotit päässä ihmettelemään että mikäs ohjus se ohi meni!
Koskaan?
Sillä tehokkaalla naapuuria varten ostetulla kultapallerolla ?
Liikenneturvallisuus on muitten huomioon ottamista eikä tosiaa tiellä runkkaaminen ole liikenneturvallisuutta edistävää toimintaa missään muodossa..
Itse olen otta vapauden ajelle 20-40 kh/h ylitte ohjearvojen koska siitä ei ole mitään vaaraa kuten alle ohjearvojen nysväämisessä..
nimimerkki Perse - sekin jauhoi aikanaan jostain ohjearvosta (eikä osannut sitä selittää).
Siis: mikä on ohjearvo?
Ohjearvo on sellainen jonka saa ylittää koska sen allekin saa ajella..
Ohjearvo on merkkattu sellaisilla keltapohjasilla jossa jotain numeroita (ennoo paljoo viittinyt panostaa moisiin )joita lampaat pitää korkeimpana sallittuna.
Mitä perseeseen tulee niin muistan kanssa ettö kyseesä oli palstan kyykyttäjä ,moni tuntu saavan turpaansa 10-0..kävikö sinullekin näin ?
Ootko ollu tommonen syntymästä lähtien vai tuliko jonkun sairauden jälkitautina?
niin typerä, ettei tajunnut saavansa turpaan sata-nolla lähes aina - meni muuten tuo sunkin sepustus ohjearvosta perseelleen.
Ohje- eli suositusnopeudet ilmoitetaan sinivalkoisilla kylteillä. Niitä on aika harvassa, ja tuskin kukaan ajaa niitä hitaammin.
tehoja tarvitaan kun niputetaan nysvärijono 5 autoa, 80 alueella nysvätään 50km/h, kolmosta pesään ja tallapohjaan yks kaks laitettiin 80 merkkiin ykkönen eteen. Sinne jäi ne nysväri paskiaiset. Miettivät varmaan mikä vilahti ohi.
kitinääs - liikenteessä en jaksa päätäni vaivata kaltaisellas luuserilla, joka ei edes ohi pääse.
moiseen itsetutkiskeluun?
SYÖPÄ josta pitäisi päästä eroon kuten asennevammaisista poliiseista.
Hei menkääs välillä vaikka ripustelemaan karvanoppia sen teidän pakoputkiviritetyn Civicin taustapeiliin kun alkaa kierrokset vähän nousta. Sitten kun(jos) saatte ajokortin, niin voitte kirjotella vähän lisää kun kortittomilla ei näköjään ole minkäänlaista käsitystä liikenteestä.
Ai niin...Eihän näitä rattisankareita ole missään muualla kuin tällä foorumilla.