Hyvä Selassie varjele! Helsinki käyttää valtavia summia rahaa Esplanadin kävelyväylien SULATTAMISEEN ja tekojääradan JÄÄDYTTÄMISEEN nyt, kun lapset Afrikassa kuolevat nälkään! Nekin rahat voisi lahjoittaa Afrikan nälkäänäkeville! Boikotoi Helsinkiä!
Boikotoi HELSINKIÄ!
I-and-I-Jah-man
5375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Afriikan nälkää näkevät tarvitsevat sulatettuja katuja tai tekojäärataa????
menisi nälkäänäkeville.Mieluummin kankkulan kaivoon,kuin afrikan asevarusteluun.
aivopesty juntti on sanoo
1000e HP tietsikan äärellä.
että annetaan ruokaa/rahaa nälkäänäkeville, vai loppuuko nälkä sillä, että annetaan köyhille mahdollisuus ansaita ruokaan tarvitsemansa rahat? Siinäpä sulle pähkinä.
Niin, tämä asia on henkilökohtainen.
Itse aloin boikotoimaan pääkaupunkiseutua -95 kun huomasin mihin suuntaan sitä vietiin. Pikapikaa muutto maalle, pari vuotta sai elellä kämppien erotuksen rahoilla ja miettiä maailman mallia. Perhekkin siinä joutessa kasvoi.
Nyt joudun yhä toisinaan käymään pääkaupunkiseudulla, työni puolesta. Mutta sen voin sanoa että en sinne kovinkaan enää halaja. Kadut ja tiet on karkeaa asfalttia, täynnä reikiä, monttuja ja uria. Ihmiset ajavat agressiivisesti ja joka puolella joutuu aina jonottamaan tai ruuhkaan. Palverit ovat poikkeuksetta myöhässä kun joku ei pääsepaikalle. Hinnat kaupoissa ovat 30-50% kovemmat kuin maaseudulla. Ei ei, en enää muuttaisi pääkaupunkiseudulle vaikka maksettaisiin. Jotta asumisviihtyvyys olisi samaa luokkaa kuin nyt, pitäisi saada kämppä Westendistä sillä erotuksella, että meri on kesälläkin kylmä.
Eli, jos haluaa boikotoida, on aina se mahdollisuus. Moniko sen sitten toteuttaa? Voin suositella, parin vuoden luppo tekee kenelle tahansa hyvää. Ja aina sitä pärjää kun menot putoaa puoleen tai kolmasosaan pääkaupunkiseudusta.