kuollu kun ei kuulu eikä näy,vai onko vihdoin tullu järkiinsä ja tajunnut että on jo melko vanhus,hiih;)
Onko Noitis
Salt & Pepper
201085
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
teidän ikäviksenne! Ette vielä päässeet blueshautajaisiin, vaikka kuolema-niminen kappaleeni onkin jo sävelletty!
voimissaan. Määkin oon ihmetelly kun ei oo susta kuulunut mitään kirjoituksia. Ei täältä mitään lomaa pidetä. Väänsin muuten Cohenin Partisan biisiin suomalaiset sanat. Tuli vähän synkän julmat joten näin Joulun lähestyessä ei taida uskaltaa esittää. Ensimmäinen nuotti on kuitenkin ♪ ja siitä lähtevät eteenpäin. Kuten huomasit on Am ja alkuperäinen Gm. Pitäisi päättää kummasta saa enemmän potkua. Kummastakin s-lajista voi tsungata kahdesta oktaavista. Mitä sinä tekisit? Oletko kirjoittanut synkkiä Joulurunoja?
minulta ei kysytty mitään, mutta kunnon suomalaisena vastaan - vaikenemalla usealla kielellä vaikkakin vesi kielellä. No se siitä.
Nämä kaksi nikkiä yhdessä ja samanaikaisesti nähtyäni lähdin kävelemään muistojen tietä hamaan menneisyyteen ei niinkään aamu- vaan päivähämärässä ja hämärä muistini palveli minua oikein. Löysin kuolemattoman hauskoja juttuja joista ei ole aikaakaan (oma historiani ei ole vielä vuottakaan). S24:n arkistojen aarteista löytyi todellisia kultajyviä.
Ohhohhohhoo....nyt meni mulla kahvit näppiksille, tosin hieman viiveellä. Olemmepa me hauskoja sanailijoita (kirjoitan tämän preesensissä, huom!)
Oikein oikein oikein. Ja hyviä juttuja sekä NoitaNaiselle ja Kuunkulkijalle!
hauska nappaa vanha tuttu kun täällä chattaa. Onhan sitä sinunkin kanssa tullut kreisiyden esikarsinat vastaan tarinoidessa. Jäänyt monta sanontaasi mieleen, esinerkkinä Oo mai gaad.
Eipä sinuakaan ole paljon näkynyt, joko Joulukinkku kituu uunissa? Vai paloiko hylsyksi?
Synkkänä se oot sitten sinäkin..En minä ole kirjoittanut sanaakaan joulusta, kuka tässä rapakelissä muistaakaan, että joulu lähestyy. Vaikka tonttuillut olen, että kengätkin hukkuivat pikkujouluisa. Eräs projekti on meneillään Mikserin sivullani "viettelysten vaunu". Käy kuuntelemassa.
Aikainen lintu madon nappaa.
Meinas kylläkin käydä niin, että .... jaa mitä .... mehän puhuimme siasta eikä kalkkunasta.
Ottaen huomioon lähes vuoden kestäneen käyttökoulutuksen joka liittyi viime vuoden joulukuussa ostettuun kotitalouslieteen olen viimeinkin oppinut vääntämään useimmiten oikeaa nappulaa oikeaan suuntaan ja jo nyt - marraskuun 25. pvä armon vuonna 2006 - lieden toimittajan toimesta on otettu minuun yhteyttä ja toivottu, että käyttökouluttaja (32 vee, päässyt kuntosalille joka päivä, en ole estellyt ((hih-hih-niin-missään)), siis miespuolinen..... nyt en enää muista yhtään mistä puhuttiin......Janne, laita levy päälle....hih-hiiiiiih...... kelaan alkuun
niin, siis kinkkua en ole ostanutkaan ja jos lääkäriini on uskomista, ei ole suositeltavaa ostaa saati syödä kinkkua.
Rva lääkäri totesi näet että uretaani (?) jotain arvoni olivat koholla (pisu noussut päähän? ei vaan liian ruhtinaallinen ruokavalio) että lihalle ja oluelle voi lausua nyt hellät jäähyväiset.
I`m goin slighlty mad.....
Ouuuuhhhh´ kainosti vetäytyy lavalta kuin minä vain osaan.
Olipa kiva kuulla sinusta.
ja kun innostukseltani lakkaan kompuroimastani omiin jalkoihini I Pop The Question:
Mitä sulle kuluu?
kävin kuuntelemassa.Ei ollu hyvä,laulajan ääni aivan kamala,sorgen.Sanat synkät ja huonot.Ei noitis susta oo lauluntekijäks.
onko laulunääntä ollenkaan tai sanat huonoja... Pääasia että tekee sitä mitä haluaa..ja harrastus se on siinä kuin täällä netissä roikkuminenkin..
Vähälle on jääny lifestylen seuraaminen ja vielä vähemmälle osanottaminen. Eilen tosin satuin pitkästä aikaa vilkaisemaan palstaa, näköjään vaistoni varassa, koska täällä jo kyseltiin.
Mitäs sulle kuuluu?
taas. Viittisiks sää laittaa linkin että löytäsin tuon maailmaa muuttavan biisin. Koitin hakea mutten millään hakusanoilla sieltä löytänyt. Pääsis nääs rääväsuisesti arvostelemaan tekeleitäsi. No ei vaiskaan, käsitellään varovasti.
Jännä nähdä paljonko tulee lotossa voittoja. Kioskin täti sanoi että myi just mulle sen oikean rivin. Oli kuulemma nähnyt enneunen että määkin tuun joku päivä oikein rahan kanssa kioskille. Ja kengätkään ei vuotais vettä enää kun on kerrankin uudet. Parta ajettu italialaistyppisesti uusilla terillä; olis pois entinen revityn näkönen lopputulos.
Gm Bb Am Gm
Un vieil homme dans un grenier
Gm Bb Am Gm
pour la nuit nous a cache'
F
les Allemands l'ont pris
Eb Bb Am Gm
il est mort sans surprise.
Oh, the wind, the wind is blowing,
through the graves the wind is blowing,
freedom soon will come;
then we'll come from the shadows
Tumma tuuli puhaltaa,
haudan hiekkaa pölläyttää,
kohta lauhtuu voima sen.
Ja astumme silloin varjoista valoon.
Piti olla:
Gm .......Bb ...Am .....Gm
Un vieil homme dans un grenier
Gm ......Bb ....Am ..Gm
pour la nuit nous a cache'
F
les Allemands l'ont pris
Eb ..............Bb Am Gm
il est mort sans surprise.
http://www.mikseri.net/artists/viettelystenvaunu.61045.php
kun tuon linkin sulle jo aikaa sitte laittanu!
Ei se mitään, sä saat kaikki anteeks! Olethan mun kuutamoni
ökjhui
Sielhän tuo kaunotar keikisteli akkunoissa lumeja kolaillessani.
kolasit ne kaikki lumet ulko-oven eteen tuijottaessas mun pukeutumista.. :)
Lumet kuskattu vuorenhuipulle tieltä pois.
Emännän Noita-Collection alusvaatteet narulla kuivumassa raikkaiksi.
Talonmies on työnsä tehnyt ja siirtyilee koloonsa liiteriin pullon kanssa, ja oikeaa liiterikossua.
sinä ihana talkkari...
palauta heti ne pahvilaatikot. Tästä ei neuvotella!
kun ne on mulle niin tärkeitä!!!!!!!