Terve taas, on edetty seuraavaan ongelmaan.
SP2 asennettu, pingit menee läpi hienosti mutta sivua ei voi näyttää ja sitten ilmoitus ettei ie voi avata etsintäsivua. Mikään vianmääritys ei auta, LAN-yhteys. Emmätiä vaan mikä on, samalla piuhalla tässä toiselta koneelta kirjoitan.
SP2 asennettu, pingit menee läpi hienosti mutta sivua ei voi näyttää ja sitten ilmoitus ettei ie voi avata etsintäsivua. Mikään vianmääritys ei auta, LAN-yhteys. Emmätiä vaan mikä on, samalla piuhalla tässä toiselta koneelta kirjoitan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Asennettuani Fire Foxin tilanne muuttui siten, että kaikki sivut aukeavat ilman herjoja, mutta blancona. Ja verkossa on koko ajan hirmuinen liikenne?! Kone on tyhja että sikäli ei kauheaa vaaraa, mutta jokin on nyt poskellaan kyllä.
sen foxin, kun kerran sulla sitä ennen ei auennut yksikään sivu ilman herjojakaan? Aika fakiirimeininkii.
Kävin hakemassa Foxin toisella koneella USB-muistille ja asensin sen siitä. Nykyisellään meininki on seuraava:
Oltuaan riittävän pitkän ajan suljettuna koko kone, niin käynnistyksen jälkeen ensimmäinen Fox-sessio toimii hitaasti mutta toimii jonkun aikaa. IE7 ei. Hetken päästä kumpikaan ei.
Konee lataa kuitenkin itsekseen windowsin päivitykset, kunhan en kajoa nettiselaimiin.
Verko siis on ja toimii, mutta hetken aikaa paikalla oltuani joku blokkaa minut pois. Läppäri on hyvä renki mutta huono isäntä.
Ihan oikeesti, eihän tämä ole normaalia! MS pullistelee tarjoavansa maksutonta tukea päivitysasioissa. Paitsi OEM-softiin. Eli lähes kaikkiin? Laitevalmistaja ei ole kiinnostunut kun tukiaika on loppu (puhelintuki 2,95/min).
Auttakaa!!! pls
viekkuun ja pistä molemmat käyntiin ja sitten käynnistätä läppäristä Alt Ctrl Delete eli Tehtävienhallinnan ja klikkaat Prosessit-välilehden esiin.
Siitä toimivasta nettiyhteydellisestä koneesta avaat selaimen hakukoneineen ja ala yksi kerrallansa naputtelemaan sen "Vedoksen nimi" alla olevia nimiä siihen hakukoneen (google yms) hakukenttään ja kattelet, näkyykö warning-, hazard-, malware-, virus-, trojan-, backdoor-, ynnämuitasensemmoisia epäilyttäviä sanoja niissä hakutuloksissa. Jos niitä siinä kohtaa näkyy, siinä on yleesä hyvät, mutta omavastuiset ohjeet, joilla pääsee eroon niistä, jos kerran virustorjunta ei jostainsyystä olekaan ajantasalla ja joku pöpö tekee elämän suorastansa sietämättömäksi, koska sen vahingollisen prosessin kekkaaminen ja pelkkä alasajo ei yleensä riitä, sillä seuraavassa puutissa se starttaa taas. Mutta sillä sessiolla voi saada vaikka virustorjunnan taikka palomuurin taas ajan tasalle siis ennen sitä seuraavaa puuttia.
Melkein mä voisin heittää fakiirinomaisen arvauksen tähän näin, että sä oot kumminkin kuullut jostain helkkarin hyvästä palomuuristo-ohjelmistosta ja laittannu sen päälle ja oot unohtannu sulkea äkspeen oman ja nyt ne siä läppäris sotii keskinänsä nettiyhteyksien käyttelyvuoroista ja kaikista muistakin mahdollisista vuoroista. Mulla on proo ja siinä äkspeen oma muuri eikä kukaan ole viä ketaakaan ilman lupaani käytellyt tätä konetta tästä huoneustosta tahi sen ulkopuoleltakaan käsin: tää on helkkarin hyvä.
Tossahan vaikuttaisi olevan suurta viisautta äkkiseltään. Pari päivää menee ennenkuin pääsee testaamaan, mutta tossa tulee myös vertailtua toiminnot toimivassa ja toimimattomassa yksikössä. Tossa jumittelijassa on olemassa pelkkä windowsin muuri.