Joo, tämmöinen ropleemi on kohdannut uskollista 900 GLs:ääni vm. -82: päästöjen taso on noussut niin hirmuiseksi että katsastusmiehen suhtautuminen on muodostunut äärimmäisen penseäksi. Huoltomiehen ruuvailut eivät ole tuottaneet tulosta; tuplakaasarit ovat niiiin kuluneet ettei säätövaraa enää löydy, snif. Kysymykseni kuuluukin, että tekohengitysmielessä, mitä autolle kannattaisi tehdä? Onko edullisia korjaussarjoja noille kaasareille, vai etsinkö jostain uudet (1-kaasarisysteemi?). Vaiko niskalaukaus. Jälkimmäinen vaihtoehto harmittais sikäli että auto olis mainio vehje vasta kortin saaneelle pojalleni: tilava ja turvallinen, ei tule porot heti syliin jne. Vai myynkö osiksi vähiten tarjoavalle?
Onko kokemuksia? Tai olisko kenelläkään myynnissä tarvittavia osia? Tai haluaisiko joku ostaa tämän? Auto on Rovaniemellä.
Onko kokemuksia? Tai olisko kenelläkään myynnissä tarvittavia osia? Tai haluaisiko joku ostaa tämän? Auto on Rovaniemellä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minulla oli ennen muinoin 900GLS vm-80 ja sama ongelma. Tämä voi toimia: Sain tuurilla katsastuksesta läpi kun korjaamolla tehtiin ne venttiilin säädöt mitä pystyi ja irroitin ennen katsastusta sellaisen alipaineletkun siitä imusarjan päältä, irtoaa ihan kevysti nostamalla. Tämä aiheuttaa jotenkin erilaisen ilman kierron ja sitä kautta laihemman seoksen ja auttaa päästömittauksissa. Katsastuksen jälkeen sitten laitoin letkun takaisin paikalleen.
Jos haluat oikein korjata vian niin venttiilin neulat ovat käsittääkseni kuluneet ja siksi säätövaaraa ei ole ja ne pitäisi uusia, niitä saa varaosaliikkeistä, esim. motonet.
Ei pitäisi olla hirveän kalliita.
Ne kaasarin neulat on vissiin aika kulutustavaraa, ja niiden kuluminen alkaa hiljakseen nostamaan päästöjä. niiden vaihto voi auttaa asiaa hyvinkin. ja taitaa saada miltei jokaisesta varaosaliikkeestä. eikä kustanna montaa senttiä :)
:
Ja mahdollisuudet itse rakennella, niin tohon voisi laittaa ruiskun. Loppuis ongelmat ja tulisi löylyäkin lisää. Mutta älä vaivu suruun, kukaties jonkun saabistin nurkista voi löytyä siihen parempikuntoiset tuplat. Korjaussarja ja uudet neulat voisi olla yksi ratkaisu.
Maltti on valttia. Yksi tekohengitys on ajaa tankki melko tyhjäksi ja täräyttää tankkiin litra jäänestoa, niin arvot kyllä muuttuu tilapäisesti, mutta tämähän petosta?
Uutisryhmistä löytyy myös vinkkejä aiemmista keskusteluista. Käytä Google.fi hakua ja valitse hauksi keskusteluryhmät.
Löysin sulle vähän lisäinfoa kaasareista.
Ao. itänaapurin linkeistä löytyy Saabin Stromberg ja Pierburg kaasareista infoa. Pdf:ien kuvat eivät ole kovin selkeitä mutta ainakin toimintaperiaatteet selviävät.
http://saabfaq.msk.ru/saab_carbs/2_Description.pdf
http://saabfaq.msk.ru/saab_carbs/6_Misc.pdf
Lista kaikista kaasuttimeen liittyvistä dokumenteista:
http://saabfaq.msk.ru/saab_carbs/list.htm
tästä on jo paljon apua! Eiköhän ole syytä kuitenkin oikein korjata, pakkasnestejipot on jippoja ;-)
Vaihtais kai siihen vaikkas turpokoneen mutta kun auton arvo pyörii jossain 100-200e: hujakoilla niin panee miettimään...
Soittokierros paikallisiin varaosaliikeisiin ja kysele neulat korjaussarja. Ei se mahdottomia maksa. Tai sitten, jos siihen sais jostain ruiskun...
Pelkkien seosneulojen vaihto auttaa harvoin. Seosneulat ovat terästä ja pohjalla olevat suutin holkit messinkiseosta, voi arvata kummat on kulunnu enemmän? Uusilla seosneuloilla voi päästä pakokaasutestistä läpi, mutta harvoin auto enää toimii kunnolla.
Ja sitten asiaan. Mulla olis tuplat, joihin on vaihdettu suuttimet ja neulat. Menee reilusti alle sallittujen päästöarvojen. Voin luopua näistä edulliseen hintaan, koska ovat ylimääräiset ( tein autolle kolaritestin hirven kanssa !) Jos kiinnostaa niin: [email protected]
Entäpä kohokammion tuuletusventtiilin koestaminen?
Ohjeissa http://saabfaq.msk.ru/saab_carbs/6_Misc.pdf s. 9 - 10
käsketään kytkeä letku tuuletusputken päähän ja kokeilla puhaltaa siihen.
1) Kaasuläpän suljettuna ollessa pitäisi olla mahdotonta puhaltaa, paine menee kohokammioon.
2) Pari milliä kaasuläppää avatessa venttiili on väliasennossa, ja paine pääsee purkautumaan imusarjatuuletukseen tms.
3) Avattaessa kaasuläppää lisää, venttili sulkeutuu, puhaltaminen pitäisi taas olla mahdotonta.
Kokeilin tätä pari viikkoa sitten ja tulokset ihmetyttivät:
2-kohdassa puhallus menee läpi kevyimmin, 1-kohdassa puhaltaessa bensaa tulvii ryyppykotelon välistä, 3-kohdassa virtaus selvästi ahdistuu 2-kohtaan verrattuna, mutta ei tukkeudu täysin.
Kuinkahan kovaa sinne saa puhaltaa - onko tulokseni normaalit? Kohokammion tuuletuksen tiiviyden kanssa kai ei niin väliksi, mutta kuuluuko ryyppykotelosta tulla bensaa yli tuossa 1-kohdassa? Testin tein sen jälkeen kun olin hionut ryyppykiekkoa ja koteloa kevyesti vesihiomapaperilla lasilevyn päällä. Olisko huono idea laittaa ohuesti tiivistesilikonia ryyppykiekon kotelon reunaan? Tai pitäisikö ryyppykiekkoa yrittää saada hiomatahnalla sovitettua vastinlevyyn tarkemmin?
Auto on käyttöpeli 99 GL -82, kaasari Strömberg 175CD. Ruiskun asentaminen tietysti auttaisi tähänkin, loppuisi ehkä nykiminen ja huono vääntö alakierroksilla kylmänä.
Omaan 99 tehtiin joskus ajat sitten niin, että otin kaasarit irti, vein ne Saab korjaamoon tutulle asentajalle ja hän löi holkkeja ylöspäin.
Neulojen vaihto ei olisi kuulemma auttanut. Ei muuta kuin takaisin kotiin ja kaasarit paikoilleen. Vaivalloista ajoa takaisin Saab korjaamoon ja seoksen säätö rikkaammalle. Säärövaraakin jäi vielä vaikka kuinka paljon.Ei maksanut korjaus juuri mitään.
osta vanhanmallinen ykskurkkuinen kaasutin letkuineen, voi olla(ja onkin)niin että joudut ostamaan erikseen h-moottorin sarjan ja letkut ja lisäksi sen vanhanmallisen kaasuttimen, muistaakseni -76 tai vanhempi, korjatkaa jos väärässä, missä on säätö kaasuttimen ulkopuolella pohjassa, jos on CO-päästöistä katsastus kiinni, niin nyt ei enää murheita,juuri ennen katsastusta säädät ruuvista lämpimän koneen siten että nykii vedätettäessä hiukan, silloin CO on sopiva määräyksiä ajatellen. Hiukan vaivaa, mutta lopputulos on mainio, jos asennettu kaasari on ehjä.(toki auton sytytys ja tulpat ym. on myöskin oltava kunnossa..)