Amnestyyy !!!

1213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Amnestyn tulisi adoptoida Kamal al-Aalaf. En tiedä aiotaanko niin tehdä.

http://www.amnesty.org/results/is/eng?queryType=0&searchIn=0&query=conscience
Tuolta löytyy tuhansia Amnestyn adoptoimia mielipidevankeja, joista harva on koskaan kuullutkaan. Tässä muutama esimerkki:

Abdullah William Webster (USA): Kieltäytyi osallistumasta Irakin sotaan.

Habib Isa and Fawaz Tello (Syyria): Kritisoi hallitusta.

Vepa Tuvakov & Mansur Masharipov (Turkmenistan): Aseistakieltäytyjiä

Rodolfo Montiel & Teodoro Cabrera (Meksiko): Vastustivat metsien hakkuuta, tunnustivat kidutettuina syyllistyneensä rikoksiin joita eivät olleet tehneet.

Islamiin liittyvät ovat korostetusti esillä joka paikassa. Länsimaissa on muodikasta lietsoa vihaa muslimeja kohtaan. Syykin on selvä: joku käärii sillä suuret rahat (kjäh, kjäh..). "Terrorismin vastainen sota" :D:D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gazpacho kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200611255410976_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu