Kristillisessä alkuseurakunnassa oli käytössä suorastaan vapaamuurarimaisia initiaatiomenoja, joilla jäseneksi haluava noviisi otettiin yhteisöön sisään.
Ensiksi asiasta kiinnostunut henkilö, Katekumeeni eli kasteoppilas sai olla ns. "kuuntelijana" mukana jumalanpalvelusmenojen alkuosassa. Myöhemmin hänet saatettiin hyväksyä ns. "rukoilijaksi" eli "polvistujaksi" Piispan suorittamaa kätten päällepanotekniikkaa hyväksi käyttäen. Tällöin oli tärkeää saada häneen synnintuntoa ellei sitä jo ennestään ollut.
Kun keväällä alkoi ns. paastonaika, katekumeeni saatettiin nimittää ns. "kelvollisten" joukkoon ja hän saattoi aloittaa ns. "katekeettiajan", joka kesti koko tuon paastonajan eli 40 päivää ja sen täytti salainen, esoteerinen opetus ja synnintunnustukset, joita ilmeisesti oli kaiken kaikkiaan 13 kappaletta kuten Pistis Sophiassakin. Yksi katumusmysteerio kutakin "aioonia" kohti.
Kymmenisen päivää ennen pääsiäistä (noin 30. paastopäivän kohdalla) katekumeenille annettin salainen tunnussana kastetunnustuksineen. Hänelle annettiin myös siihen saakka salaisina pidetyt "Herran Rukous" ja "Uskontunnustus" sekä muuta salaista esoteerista opetusta.
Pääsiäisyönä oli sitten vuorossa kastetilaisuus, johon liittyi rituaalinomainen luopuminen Saatanasta ja kääntyminen Kristuksen puoleen. Tämä tehtiin konkreettisesti kääntymällä lännestä itään, pimeydestä auringonnousun suuntaan. Kastettava lausui tällöin kastetunnustuksensa, joka oli hänelle annettu kymmenen päivää aikaisemmin ja myös Herran Rukouksen. Tämän jälkeen hänet kastettiin upottamalla kolme kertaa altaaseen, Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Lopuksi hänet puettiin valkoisiin vaatteisiin ja hänestä oli tullut "Pistos" eli Uskovainen tai Uskollinen. Hänestä oli tullut Täysivaltainen seurakunnan jäsen.
Kaste ja voitelu varhaiskristillisyydessä (Raimo Sissonen):
http://personal.inet.fi/private/tsasounan_suunnalta/kaste_ja_voitelu_varhaiskristillisyydessa.htm
Nykykäytännöstä (Robert Lemberg):
http://www.evl.fi/kkh/to/kkn/kksv/20054/robert.htm
Alkuseurakunnan esoteriikkaa
8
338
Vastaukset
- matkii kaikkia
mitä sanoit,eikä toisinpäin..
Ajatteles nyt kumpi oli ensin..
Jo vaaamuurarit ovat Saatanan omia ja Kristityt Jumalan omia..
Niitä ei saa sotkea keskenään..
Tiesitkö, että Saatana matkii kaikkia osa aluita..
Ja luetkos:
http://www.heinola.org/~patato/fritz0.html
jatkuu sitten:
http://www.heinola.org/~patato/fritz1.html
sitten vain eteenpäin..
Ja se on tehokasta.. miten eksytetään Saatanaa palvomaan.. nytkin kirkko tekee sitä..
Jumala on lähettänyt eksytyksen niille, jotka eivät totuutta rakasta..
Nytkin yrität tehdä pahaksi alkuseurakunnan kastekysymyksne jne.. siksikö että olet valheita oppinut..
http://avatkaa.com/kaste.htmlMinä olen ystävä hyvä pesunkestävä kristitty ja RAKASTAN tutkia noita alkuseurakunnan käytäntöjä ja KUNNIOITAN niitä suuresti.
Pidin vain mielenkiintoisena tuota samankaltaisuutta joidenkin vapaamuurarimenojen kanssa. En ollenkaan ottanut kantaa siitä kumpi on kopioitu kummasta vai onko molemmilla vanhempi yhteinen lähde. Vapaamuuraius nykymuodossaan on peräisin vasta 1700-luvulta mutta itse he uskovat juuriensa menevän aina kuningas Salomon aikoihin saakka.- tarkistaa asioita
KTS kirjoitti:
Minä olen ystävä hyvä pesunkestävä kristitty ja RAKASTAN tutkia noita alkuseurakunnan käytäntöjä ja KUNNIOITAN niitä suuresti.
Pidin vain mielenkiintoisena tuota samankaltaisuutta joidenkin vapaamuurarimenojen kanssa. En ollenkaan ottanut kantaa siitä kumpi on kopioitu kummasta vai onko molemmilla vanhempi yhteinen lähde. Vapaamuuraius nykymuodossaan on peräisin vasta 1700-luvulta mutta itse he uskovat juuriensa menevän aina kuningas Salomon aikoihin saakka.laitan tässä muutaman linkin lisää:
http://www.kolumbus.fi/kmalmirae/UMJ/uusi.htm
http://www.free-webspace.biz/heavenlyjerusalem/Maailmanyhdentyminen.htm
kyllä minä käsitin mitä tarkoitit..
SE näytttä ja mahdollisesti, jopa eksyttää luulemaan että sama asia..
Eikä oikea kristitty edes mainitse vapaamuurariutta ja kristillisiä juttuja samassa.. ja varsinkaa ehdottele.. se verran kovaa pilkkaa kristittyjä kohtaan..
Tarkistan millä lailla kristitty?
oletko s. uudestisyntynyt vai sellainen, joka sanoo..
Vai sellainen nimikristitty, joka ei tiedä että vapaamuurarius ja sen sellaiset pilkkaa kaikkia raamatussa..
Mutta hei siunausta etsimiselle Jeesuksessa..
Kun luet ajatuksella ja uskon kautta.. huomaat että ei kannatais lopultakaan sanoa ihan mitä tahansa kirstittynä..
Miksi yritit korostaa olevasi kristitty? - se laitat
KTS kirjoitti:
Minä olen ystävä hyvä pesunkestävä kristitty ja RAKASTAN tutkia noita alkuseurakunnan käytäntöjä ja KUNNIOITAN niitä suuresti.
Pidin vain mielenkiintoisena tuota samankaltaisuutta joidenkin vapaamuurarimenojen kanssa. En ollenkaan ottanut kantaa siitä kumpi on kopioitu kummasta vai onko molemmilla vanhempi yhteinen lähde. Vapaamuuraius nykymuodossaan on peräisin vasta 1700-luvulta mutta itse he uskovat juuriensa menevän aina kuningas Salomon aikoihin saakka.näitä porttokirkon opetusta samaan..
Kertoo jo siitäkin ettet edes ukso raamattuu siten kuin pitää.. tarkistaa asioita kirjoitti:
laitan tässä muutaman linkin lisää:
http://www.kolumbus.fi/kmalmirae/UMJ/uusi.htm
http://www.free-webspace.biz/heavenlyjerusalem/Maailmanyhdentyminen.htm
kyllä minä käsitin mitä tarkoitit..
SE näytttä ja mahdollisesti, jopa eksyttää luulemaan että sama asia..
Eikä oikea kristitty edes mainitse vapaamuurariutta ja kristillisiä juttuja samassa.. ja varsinkaa ehdottele.. se verran kovaa pilkkaa kristittyjä kohtaan..
Tarkistan millä lailla kristitty?
oletko s. uudestisyntynyt vai sellainen, joka sanoo..
Vai sellainen nimikristitty, joka ei tiedä että vapaamuurarius ja sen sellaiset pilkkaa kaikkia raamatussa..
Mutta hei siunausta etsimiselle Jeesuksessa..
Kun luet ajatuksella ja uskon kautta.. huomaat että ei kannatais lopultakaan sanoa ihan mitä tahansa kirstittynä..
Miksi yritit korostaa olevasi kristitty?Tuo ylempi linkkisi johtaa oppi-isäni ja mentorini Kyösti Malmiraen sivulle. Minulla on hänen kaikki kirjansa. Myös tuo "Uusi maailmanjärjestys".
Tämä riittäköön vastaukseksi.
- Tristar
Kuinka alkuseurakunnasta puhutaan? Isä, poika ja pyhä henki -kolmiyhetys lanseerattiin vasta ad 350 nikean kirkolliskokouksen toimesta. Nuo kastemenot eivät vastaa "alkuseurakuntaa" vaan varhaista kirkkokristillisyyttä.
***- Tristar
352
* Nikean kirkolliskokous julistaa Jeesuksen Jumalan Pojaksi. Samalla päätetään evankeliumien virallisesta sisällöstä. Yli viisikymmentä evankeliumia, jotka eivät olleet Rooman kirkon mieleen, julistetaan kerettiläisiksi ja tuomitaan poltettaviksi. Eräät lahkot piilottavat pyhät tekstinsä luoliin; gnostilaiset tekstit löytyvät 1600 vuotta myöhemmin Nag Hammadista. Gnostilainen kristinusko säilyy Lähi-Idässä Rooman kirkon väkivaltaisesta lähetystyöstä huolimatta.
553
* Keisari Justinianus I kutsuu kirkolliskokouksen koolle Konstantinopoliin. Jälleensyntymisoppi ja monta muuta hellenistis-itämaista suuntausta sensuroidaan pyhistä kirjoituksista. Ajatus perisynnistä ja viimeisestä tuomiosta alkavat muodostua virallisiksi. Vanhojen juhlapyhien ja riittien järjestelmällinen kristillistäminen alkaa viimeistään nyt.
http://www.taivaansusi.net/historia/arcana.html
***
- joukossa...
Vapaamuurareiden joukossa nykyisinkin on kristinuskon johtohahmojakin jote ei asiat ole paljon muuttuneet...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591618
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu671591Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1641370Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle661237Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu2791195Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1061191- 601059
Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä611056KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin91982Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä57960