Oikeasta paastosta

Kristityt luulevat usein, että "paastolla" tarkoitettaisiin kristinuskossakin jonkinlaista dieettiä. Jumalalla on kuitenkin meille yllätys: Ruokamme eivät horjuta Häntä sinne eikä tänne.

"Tällainenkö on se paasto, johon minä mielistyn ... Jos kallistaa päänsä kuin kaisla ja makaa säkissä ja tuhassa, sitäkö sinä sanot paastoksi ..." Jes 58:5

Jumala ei tosiaan arvosta dieettipaastojamme kovinkaan korkealle. Hänellä on aivan erilainen ajatus:

"Eikö tämä ole paasto, johon minä mielistyn ..." Jes 58:6

Paasto, johon Jumala mielistyy, ei koske ruokia. Oikea paasto on käytännöllistä Totuuden ja Rakkauden osoittamista lähimmäiselle:

"Eikö tämä ole paasto, johon minä mielistyn: että avaatte vääryyden siteet, irroitatte ikeen nuorat, ja päästätte sorretut vapaiksi, että särjette kaikki ikeet?
Eikö tämä: että taitat leipäsi isoavalle ja viet kurjat kulkijat huoneeseesi, kun näet alastoman, vaatetat hänet etkä kätkeydy siltä, joka on omaa lihaasi?" Jes 58:6-7

Jeesus sanoi vanhurskaiksi niitä, jotka olivat palvelleet Häntä ilman, että laskivat sitä omiksi teoikseen.

"Totisesti minä sanon teille: kaikki, mitä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle." Matt 25:40

Heidän tekonsa olivat puhtaasta sydämestä, ilman palkan tai voiton odotusta. Hyvillä mielin he olivat auttaneet niitä, jotka eivät kyenneet maksamaan takaisin.

"Tätä lajia ei saa lähtemään ulos muulla kuin rukouksella ja paastolla." Mark 9:29

Jeesuksen paasto oli täydellinen. Hän ei tullut itsensä takia. Hän tuli antaakseen Isälleen täydellisen perheen Jumalan lapsia, sinut ja minut.

2

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näkökulma..

      Kristityn on tarkoitus paastota ja elää sapattia aina.

    • seuraaja...

      Markuksen yhdeksäs luku kertoo muun muassa mykästä hengestä, jota opetuslapset eivät kyenneet poistamaan heille parannettavaksi tuodusta pojasta. Jeesus päivittelee epäuskon määrää ja sanoo kaiken olevan mahdollista sille, joka uskoo.

      Raamatun uusimmassa käännöksessä Mark 9:29 jaetta on muutettu siten, että sana paasto on poistettu. Siinä uskotaan rukouksen varaan ja paaston, siis rakkauden tekojen merkityksestä henkien pois ajamisessa, on luovuttu. Saada henget tottelemaan käskijää ei ollut pääajatus Rakkauden sanoman eteenpäin viemisessä, mutta kilpailtaessa ihmisen suuruudesta, siitä tuli näyttävä teko, joka syrjäytti jopa evankeliumin ilosanoman. Rukous ja paasto oikein ymmärrettynä ovat edelleen voimallinen ohje epäuskon nujertamiseksi, mutta riittääkö jakeen uusi käännös, yksinomaan rukouksen voimalla, ilman käytännön rakkauden tekoja, taltuttamaan henkien otetta sairauksien aiheuttajana? Uskovan rukous on voimallista, ja silti usko ilman tekoja kuolee rakkaudettomuuteen.

      Entä miten parantamisen armolahjan saaneiden suhteen? Leo Melleriä kuunneltuani, hän näyttäisi olevan sillä kannalla (korjata saa, mikäli olen ymmärtänyt väärin), että uuden liiton aikana kerran saatu armolahja ainakin profetoimisen suhteen säilyy, vaikka lahjan saaja omassa elämässään ei kykenisikään toimimaan opetuksensa mukaisesti, profeetan arvioinnin jäädessä aina kuulijoiden varaan.

      Mielenkiintoinen avaus. Tuli tarpeeseen. Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      889
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      633
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      541
    8. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      533
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      513
    Aihe