adhd yksin huoltaja

yksinhuoltaja äiti

Hei!olen yhden adhd pojan 11v ja yhden hahmotushäiriöisen tytön äiti!ja tarvitsisin kysyä että onko jollain adhd poikaa 11v ja hahmotushäiriöistä tyttöö 10v Jotka lyö ja potkii toisiaan ja tönii ja uhkaa? Ja Kun lasten isä kuoli autoonnettomuudessa leikkaus meni väärin Ni lapset on siitä alkaen kun isä kuoli hakata ja potkia toisiaan ja lapset lyövät ja purevat minua mitä teen?

3

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adhd-äiti

      Kertomasi perusteella sanoisin (maallikona tosin) että teillä on jäänyt vakava kriisi käsittelemättä perheenä.
      Toivottavasti lapsilla on diagnooseihinsa sopivat kuntoutustoimet käynnissä, jos ei, menepä lääkäriin ja vaadi kuntoutussuunnitelmat kiireesti.
      Kannattaisi myös hankkia apua itsellesi, ihan jo erityislastesi kanssa jaksamiseen, keskustelutuki, omaa aikaa lastenhoidon avulla jne.
      Mutta tärkeintä olisi kai alkuun saada tilanne rauhoittumaan ja siihen tarvitset ainakin tiukkoja rajoja ja selkeitä päätöksiä, joiden takana myös seisot:
      Puremisesta esim. 15min jäähy ja arestit päälle. Agressiivisesta käytöksestä yleensäkin jäähylle ensimmäiseksi ja kun tilanne on selkeästi pysäytetty, se pitää purkaa puhumalla. Miksi lyö/potkii/uhkailee? Miksi ei voi toimia niin? Mitä voi seurata lyönnistä tai potkusta (vammat)? jne.
      Ja kun on noin isot lapset, perheen ulkopuolinen apu lienee välttämätöntä, soita vaikka adhd-liittoon ja kysy neuvoa, kenen puoleen kääntyä!

      • adhd-äiti

        Kiitos! avusta kun yrität Lapset vain ei voi unohtaa isää en minäkään, mutta lasten isä kuoli jo kun he olivat kummatkin tyttöoli 4vuotta poika 5vuotta, autoonnettomuudessa kun Lasten isä joutui Autoonnettomuuteen ja joutui leikkaukseen ja leikkaus epäonnistui, Lasten isä oli 27vuotias Lapset Rukoilevat isää iltaisin ja itkevät se on niin kauheaa lapset rakastavat enemmän isäänsä ja rukoilevat täysikuuna aina että Rakas Jumala miksi isä kuoli ja toivovat isäänsä erittäin takaisin lapset ovat rauhoittuneet mutta Itkevät isäänsä illalla ja sanovat että Miksi Isä kuoli Tahdonisän takaisin Kylläsiinä mullakin itku tulee ja sitten heiltäkuoli viellä kani 1viikko sitten Voiko sille sitte mitää että onniin huono äiti?Lapset rakastavat enemmän isää, miksi?Sanon aina lapsille että isä ei tule takaisin vaikka mikä olisi!mutta se on niin ikävän kuulosta!


    • Myös adhd-lapsen äiti

      Ota yhteys paikkakuntasi perheneuvolaan ja kysy mitä kautta saatte lähetteen sinne. Itse sain sossun ja terveyskeskuslääkärin yhteistyöllä lähetteen. Tarvitsette apua koko perhe. Koittakaa jaksaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      68
      2550
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      59
      2492
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1732
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      21
      1512
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1450
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1400
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1312
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1183
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1127
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1056
    Aihe