...on saada meidät kinaamaan keskenämme, väittelemään ja tappelemaan siitä kuka on oikeassa ja väärässä. Ja senhän me teemme kasteestakin. Eikös oleellisinta olekin että mahdollisimman moni ihminen tulee uskoon.
Vai onko oleellisinta että mahdollisimman moni ihminen tulee uskoon jollakin tietyllä oikealla tavalla? Ei ole.
Vai onko oleellisinta että mahdollisimman moni ihminen tulee uskoon jollakin tietyllä oikealla tavalla? Ei ole.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sananl. 14:12
Miehen mielestä on oikea monikin tie, joka lopulta on kuoleman tie.
...mahdat tuolla tarkoittaa?
Että lahkolaiset eivät pääse Taivaaseen?
Mitä on lahkolaisuus? Keitä he ovat?
mit lahko sankin tarkoittaa.. siksi et edes tunnista lahkoa jossa olet..
kyllä kristityn tulee tietää mikä lahko on..
Mutta ainiin kyllähän henkeen vereen puolustetan lahkoa, jopa Jeesukseen ja Raamattuun vedoten..
Mutta keille Jeesus sanoi:
"en ole tuntenut teitä".. viimeisellä tuomiolla
Ja nyt kävi tässä niinki. että en löydä kohtaa..
Mutta pätevät voivat laittaa sen kohdan.. tai jopa korjata se..
Lahkolaiset ovat niitä, jotka väittävät että vain heidän oma oppinsa on se oikea ja pelastaa. Eli sisäänpäinlämpeäviä. HEdelmistä heidät tunnetaan.
"Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen."
(Gal. 5:22, 1933/38)
Täältä löytyy vain riitoja. Jeesus pelastaa! Ei kasteopit tai muutkaan rituaalit. Keskitytään Jeesukseen!
Siunausta!
Valen
toisia uskovia ja haukut heitä lahkolaisiksi, on tosi hyvä olla nasaretin lahkoon kuuluva, mutta mihin joukkoon itse mahdat kuulua. Kuulun todellakin Nasaretin eli Jeesuksen lahkoon, siinä on mitä maailman paras olla. Mutta sinulla ei ole hyvä olla kun käyt haukkumaan Jumalan lapsia, katso ettet itse kompastu ja mene helvettiin tuomioinesi.
Se joka uskoo Jeesukseen tekee mielellään Hänen tahtonsa mukaisesti ja menee kasteelle kuten Hän on opettanut.
Vanhurskas ihminen on juuri siihen oikeutettu, koska hän on oikeamielinen. Sinä et ole oikeamielinen kun arvostelet uskovia. Jeesus sinua armahtakoon nurjasta mielestäsi.
Kenellekkään muulle ei kaste kuulukkaan kuin vanhurskaalle ihmiselle, uudestisyntyneelle ihmiselle, sitä ei anneta joka kylän ihmiselle vaan niille jotka ovat tehneet taivaallisen Isän tahdon, seuraavat Jeesustansa. Maailmassa on paljon kasteltuja ihmisiä mutta he evitä ole sitä mitä Raamattu julistaa. He ovat itse valinneet tiensä ja kulkevat syvissä vesissä. Jeesuksen veri riittää jokaiselle joka sen haluaa vastaanottaa. Pilkaajilla on oma paikkansa, haluatko sinä seistä pilkkaajien joukossa uskovia kohtaan?
ja haukkumisia luterilaisten suunnalta uskovia kohtaan! hävetkää! Katsokaa omaan vaellukseenne, onko hengen hedelmät itsellä mistä toisia sormillanne osoitatte.
syntisiä minä olen tullut pelastamaan, en hurskaita.
Sanooko Nasaretin lahko mitään.Liittyykö mitenkään Paavaliin jne ?
Jeesus ei tunne ollenkaan lopun ajan lahkokarismaatteja. Muut henget ja voimat asialla.
"Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'." (Mt.7:22-23)
"Eikä ihme; sillä itse saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi." (2.Kor.11:14)
jos väärin tein..
Tulee paljon teksitä.. niinkuin teketyisit tekopyhyyteen ja arvostelun ulkopuolelle.. varo sitä kompastuskiveä..
Sen sijaan, että olisit provosoitunut,olisit etsinyt kohta ja kertonut..
Paha vaan, että sinä ns. uskovana sanot juuri nekin sanat, jotka helposti ylpeydessä elävät.. ja vastaavaa kuten luterilainen ylpeydessään Jeesusta vastaan..
Nuhtelu nuhteluna..
Tuomio on Jumalan..
En ainaskaan porttokirkoon kuulu, joka valhekastetta julistaa..
Kompastelen toki, mutta nousta pitäis mitä lyöt..
En ole tarkoitus pilkata.. jos otiti juuri tuolla tavalla.. miksi noin edes vastasit..
Ja haukkumisia vapaitten suuntien jäsenten taholta luterilaisia kohtaan. Tarkoitatko ettei luterilainen voi olla uskovainen? Tai toisinpäin, ettei uskovainen voi olla luterilainen? Onko siis esim. Kansanlähetys epäkristillinen organisaatio koska se toimii Luterilaisen Kirkon sisällä ja levittää evankeliumia?
Osoittaessasi minua sormellasi ("Katsokaa omaan vaellukseenne...") niin vähintään kolme omaa sormeasi osoittaa sinua (toteamus).
Mutta älä pelkää, minä en halua riidellä vaan esitän rehellisen kysymyksen sinulle. Miksi? Koska tekstisi vaikutti syytökseltä.
Sanomaan kenet Jeesus tuntee ja kenet ei?