miksi ei ole 9o ja110km/h rajoituksia

kaiki rajoitukset käyttöön
16573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tuolta ruotsista noita on löytynyt jo pitkän aikaa! Josko se suomi pian seurais perässä?

Äänestä
  • Jaa, onko sitten parempi että rajoitukset ovat 10 kmh alempia kuten Ruotissa. Eli korkein moottoritienopeus tippuu 120:stä 110:aan, satasen rajoitukset yhdeksäänkymppiin, yleisrajoitukseksi 70 kmh jne.

    Äänestä

Olihan niitä joskus. Meillä on päätetty, että pääasiassa rajoitukset on 20 kilsan välein ja nuo 80, 100 ja 120. Voishan se olla myös 70,90 ja 110.

Äänestä
  • 90, 110 ja 130.

    Äänestä

  • Kizza kirjoitti:

    90, 110 ja 130.

    80,90,100,110,130

    Äänestä

Rajoitukset 1 km/h välein!

Ja autokohtaiset rajoitukset käyttöön; bemarit ja mersut saa ajaa 12 yli rajoituksen, volvot 20 yli ja dieselpösöt 15 alle.

Äänestä

Kaikki valtatiet, joilla arvotaan 80 ja 100 km/h välillä ja vielä asetellaan talveksi lisärajoituksia, pitäisi muuttaa kauttaaltaan 90km/h YMPÄRIVUOTISIKSI teiksi.

Yleisrajoitus 70km/h eli maaseudun pikkuteillä kevyempää kaasujalkaa.

Moottoriteillä rajoitukset uusiksi kanssa. Helsingin ulosmenoväylät 90km/h ja kauempana sitten 110km/h YMPÄRI VUODEN.

Äänestä
  • olla se vasenkaista100 ja ne muut 80.
    moottoritiellä taas se vasen 140 ja se toinen 120.
    ja sitte kaikkiin autoihin yksi ja sama nopeusmittarinvalmistaja,ei tuu heittoja,ja saatte nyt valita että oisko se volvo,bemari,mese,vaiko audi?itäautoja ei lasketa tähän eli japsit ja muut.

    Äänestä

  • saisi kirjoitti:

    olla se vasenkaista100 ja ne muut 80.
    moottoritiellä taas se vasen 140 ja se toinen 120.
    ja sitte kaikkiin autoihin yksi ja sama nopeusmittarinvalmistaja,ei tuu heittoja,ja saatte nyt valita että oisko se volvo,bemari,mese,vaiko audi?itäautoja ei lasketa tähän eli japsit ja muut.

    jurnuttamaan vasemmalle kaistalle. Hieno idea!

    Äänestä

  • grhnbuireh kirjoitti:

    jurnuttamaan vasemmalle kaistalle. Hieno idea!

    on jo niin toteutunut tuolla tienpäällä!
    ainaski kehä 1 siellä vedetään 100 vasemmalla ja motarilla hki-tre vasemmalla mennään se 140.
    eli ei mitään uutta.toiminut on ainaskin vielä...

    Äänestä

olla?

Äänestä

siellä niitä on ja fiksumpia kuskejakin!

Äänestä

on liian kankea ja joustamaton.

Äänestä
  • autonkuljettajista on liian karkeita ja joustamattomia

    Äänestä

  • liian suuri osa kirjoitti:

    autonkuljettajista on liian karkeita ja joustamattomia

    teitä, joille 90 olisi sopiva rajoitus. Mutta koska 100 on vähän liikaa, niin niille on laitettu 80 rajoitus. Se taas tuntuu hidastelulta. Eniten tästä kärsivät ne jotka noudattavat rajoituksia.

    Äänestä

  • wum kirjoitti:

    teitä, joille 90 olisi sopiva rajoitus. Mutta koska 100 on vähän liikaa, niin niille on laitettu 80 rajoitus. Se taas tuntuu hidastelulta. Eniten tästä kärsivät ne jotka noudattavat rajoituksia.

    On paljon teitä, joilla osa matkaa 100kmh on rajoitus mutta ei sitä kaikki aja. Samoilla teillä on myös 80km/h osia jonka kaikki ylittävät.

    90km/h on järkiveto useimmille teille. Rekatkin voisivat ajaa kahdeksaa kymppiään eikä tulisi hitata heidän eteen eikä liikaa ohittelijoita heidän taakse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gjhggui kirjoitti:

kaiki rajoitukset käyttöön

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu