AspireClub

4853
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

EU:n pelimonopolimaat oikeuteen

Komissio viemässä EU:n pelimonopolimaat oikeuteen

Euroopan komissio saattaa ryhtyä oikeustoimiin jo myöhemmin tässä kuussa kuutta Euroopan maata vastaan, jotka jarruttelevat ulkomaalaisten yrittäjien pääsyä maittensa rahapeli- ja arpajaismarkkinoille. Sanomalehti The New York Timesin mukaan EU:n sisämarkkinoista vastaava komissaari Charlie McCreevy haluaa nostaa syytteen Suomea, Ruotsia, Saksaa, Italiaa, Hollantia ja Unkaria vastaan.

Euroopan unioni on pitkään vastustanut rahapelimonopoleja ideologisista syistä: kilpailun rajoittaminen ei sen mukaan kuulu markkinatalouteen. EU:ssa väännellyn palveludirektiivin ulkopuolelle peli- ja arpajaiskysymykset jäivät.

McCreevy oli The New York Timesin mukaan epävarma siitä, mihin kiistassa päästään: "On mentävä oikeuteen. Jos se ei pääty komission edun mukaisesti, olkoon niin, mutta asiassa on edettävä".

Pohjoismaissa on ajettu sitä, että päätösvalta rahapeleistä ja arpajaisista säilyisi valtioiden omana asiana. Suomessa Veikkauksen monopoliin on ollut vahva tahto. Kiistaa on käyty Ahvenanmaan raha-automaattiyhdistyksen PAF:n oikeudesta markkinoida pelejään Manner-Suomessa.

Oikeus kielsi markkinoinnin, mutta se ei estä pelaamasta pelejä internetissä. Vedonlyöntiyhtiö Ladbrokes on jo valmistellut maihinnousua Suomen rahapelimarkkinoille. (oma lisäys: Markkinoinnilla tarkoitetaan lehti, radio, TV ym mainostamista)


Jos EU ei olisi kyllästetty erilaisilla poikkeussäädöksillä, ja jos rahapelitoimintaa ei ylipäänsä pidettäisi poikkeuksellisena liiketoimintana, Suomi olisi joutunut tekemään tilaa muille vedonlyöntiyhtiöille jo vuosia sitten.

Pelimonopolimaiden hallitukset ovat puolustautuneet sillä, että rajoituksilla ne pystyvät kontrolloimaan alaikäisten pelaamista ja rahanpesua. EY-tuomioistuin Luxemburgissa on linjannut, että sosiaaliset syyt ovat peruste rahapelien kiellolle, mutta vain siinä tapauksessa, että maalla ei ole kansallisia arpajaisia.

Lähde: Helsingin Sanomat

Äänestä

... tenttuklubilaisilla mennä, kun toi loton päävoittokin on noin pieni. Jotenkin mä muistan, että Aspirituksesta piti tulla niin mahtava, että jopa Oy Veikkaus Ab kalpenee sen rinnalla.

Jokos puistokemistit on laittanu joulukiljut porisemaan?

Ja mitaan tte voi...

Äänestä
  • Kiitos kysymästä,mutta ikävä tuottaa sinulle Ada pettymys,meillä menee hyvin ja tuloja on esim pokerista rekeback 25% alla olevasta pelaajasta.
    Tälläistä ei maksa kukaan muu yhtiö.Eli on niitä verottomia tuloja paljon,mutta ai niin,et sinä ymmärrä. http://www.aspireclub.com/

    Äänestä

  • Aspiree kirjoitti:

    Kiitos kysymästä,mutta ikävä tuottaa sinulle Ada pettymys,meillä menee hyvin ja tuloja on esim pokerista rekeback 25% alla olevasta pelaajasta.
    Tälläistä ei maksa kukaan muu yhtiö.Eli on niitä verottomia tuloja paljon,mutta ai niin,et sinä ymmärrä. http://www.aspireclub.com/

    tapsa78



    Joined: 16 Dec 2005
    Posts: 483
    Location: Espoo, Finland
    Posted: Sun Oct 15, 2006 5:52 am Post subject:

    --------------------------------------------------------------------------------

    Ainoa tapa saada rahat ulos Club Equitystä on myydä CE osakkeesi. Siinä tosin saattaa kestää aika kauan, sillä siellä on iso jono, ja voit kerralla myydä vain 50 osaketta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aspiree kirjoitti:

Uustuus!http://www.aspireclub.com/showfpnews.php?newsid=244&PHPSESSID=758549b90411d0d390f4358efffa2e69

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu