Missä Kannattaa ajaa kortti? Olen opiskelija, elikkä saako alennusta mistään autokoulusta?
Nouseeko ajokortin hinta vuoden vaihteessa?
Nouseeko ajokortin hinta vuoden vaihteessa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
down there.
kerro miksi juuri sinun pitäisi saada alennusta pitääkö yrittäjän luopua pienestä palkastaan sinun hyväksi ajattele vähän se auttaa.
No, varmaan sulla on oppilaita tarpeeksi. Jos saan pienenkin alennuksen niin valitsen koulun sen mukaan. Hinta ratkaisee minun tapauksessa!
Hinta vai alennus?
kumpi ratkaisee hinta vai laatu sekä lopullinen hinta vai alennus .
Jos ostat litran maitoa, toinen maksaa 0,80 €/l (Ingman), kun taas toinen 1.30€/l (Valio). Kumman valitset? Samaa tuotetta molemmat. Ja jos et tiedä niin maito tulee lehmastä! Eli onko alennuksella merkitystä?????
niinpä niin, jos saat Valion maidosta 25% alennusta. Kumman ostat
kun menet avioon tai olet mennyt sinulle riittää, että on mies kaikki miehethän on samanlaisia toinen on rasvamaha ja toinen urheilijatyyppi ei sillä väliä kumman valitsee molemmat ovat yhtä hyviä.
Onko eri hintaiset hotellit ja ravintolat samantasoisia? No ei varmaankaan. Entä autot ja huonekalut?
Ei. No miten joku apukoululainen voi sitten selvinpäin kuvitella, että jokainen autokoulu olisi toisensa kopio laatuun nähden? Voi hitto!
Ne ovat varsin eri tasoisia ja ne voitaisiin näin tilitoimiston kannalta arvioituina jakaa ainakin viiteen ryhmään:
1. Juuri ja juuri lupaehdot täyttävät, 15 %
2. Tyydyttävästi toimivat, 25 %
3. Melko hyvin alansa hallitsevat, 25 %
4. Hyvät koulut, 20 %
5. Laadukkaat osaajat, 15 %
Ryhmissä 3-5 on kaikki, tahi useimmat opettajat valmistuneet Ammatillisesta opettajakorkeakoulusta, tai yliopistosta Turusta (Åbo Academi), joilla on takanaan myös ammattiliikennekokemus- ja siihen liittyvä 12 kk kestävä päätoiminen koulutus, sekä myös auto/teknisen alan koulutus.
Joukossa on teknisen opistonkin suorittaneita kasapäin (inssit/teknikot).
Kaikilla edellämainituilla on oikeus siirtyä ns. Inssiajojen vastaanottajiksi.
Varsin monet niihin ryhmiin kuuluvista jatkaa yliopisto ja/tai korkeakouluopintojaan kehittääkseen itseään alalla.
Näissä kouluissa on myös nykyaikaiset av- laitteet, tasokkaat autot ajotietokoneineen, uudet oppimateriaalit, siistit ja tarkoitukseen soveltuvat opetustilat etc. etc.
He eivät laskuta erikseen jokaista ajovuoron peruutusta, teoriakokeen harjoittelua koulun atk- laitteilla, oppikirjoja etc, etc.
Heiltä saa myös maksuaikaa.
Heillä on myös toimistosihteeri, joka hoitaa oppilaan poliisi- ja teoriapaperit omatoimisesti eteenpäin ollen päivisin aina tavattavissa.
Heiltä oppilas saa myös ajo- ja teoriatunnit lähes toivomanaana aikana.
Usein vain heiltä voi saada ajotunteja klo 17.oo jälkeen.
Heidän kouluissaan voi hylkäämisprosentit teoria- ja ajokokeissa olla puolta pienemmät, kuin niissä ns. halvemissa kouluissa.
Heillä ei myöskään opettajat protestina vaihdu kaiken aikaan, kun eivät ole saaneet palkkojaan, tai kun koulu ei noudata TES:ää, taialan muutakaan lainsäädäntöä!
Pinen veloituksen koulu pystyy maksamaan vain minimipalkkaa opettajilleen ja se terkoittaa, että ne opettajatkin ovat sitten niitä "vaatimattomia" opettajia, ilman työinnostusta pientä palkkaa pohtiessaan!
Mielessä koko ajan se uusi ja parempi työpaikka.
Monet koulut jättävät maksamatta vero-, sosiaaliturva-, eläke- ja maksunsa, jopa kokonaan.
Hyvä yhteistyöhenki heijastuu koko autokoulun porukkaan, oppilaisiin ja lähipiiriin ja se tietää mukavaa ajotunnelmaa ja sitä kautta menestymistä.
Tutkikaa tarkoin autokoulunne, ravintolanne ja autonne, ennen kuin teette ostopäätöksenne!
En nyt tähän hätään ehdi kirjoitella enempää, mutta se halpa voi todennäköisesti kostautua, aikanaan osaamattomuuden kautta parkkilappuina, sakkoina, ajokieltoina ja vahingonkorvauksina!
Sinne meni alennukset ja luottotiedotkin.
No, tehän olette melkein aikuisia ja osaatte jo kaikki maailman metkut!
Hyvää Itsenäisyyspäivää Ja Rauhallista Joulua Toivottaen RT.
vai HW
asialla minä itse :)