Helsingissä ajaminen

Joudun ensi pe-la yönä hakea poikaystävän Helsingistä Katajanokalta.. pikkujouluista.. En ole ennen kuin pari kertaa ajanut Helsingissä.. Oon tulossa länärin päästä.. onneksi on navigaattori autossa.. silti jännittää ihan pirusti.. mutta eihän yöllä ole Helsingissä paljoa liikennettä? Olis hyvä oppia ajamaan sielläkin.. jotenkin se vaan pelottaa...
136554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

.........

Äänestä

jo näinä parina yönä,eiköhän se siitä.muista vaan varoa noita takseja ja tietenkin pikkujoulunsa jo aloittaneita tummissa vaatteissa hortoilevia auto-anteroita ja muita.:))

Äänestä

Kautta aikojen todettua, ettei maalaiset ja muut juntit osaa eikä uskalla.

Äänestä

AJAA SATOJA KOLAREITA JOKA AAMU KUN ON VÄHÄN LUNTA HÄPSINYT TAIVAALTA. TUMPELOITA KAIKKI KEHÄ III:SEN SISÄPUOLELLA ASUVAT.

Äänestä

En ymmärrä. Skagaaks se nulkki? Tilaa taksin jos ei hannaa tolpalle dallata. Ihme vässyköitä..

Äänestä

Ja siihen se sitten jääkin! Kannattaisi opetella ajamaan sääntöjen mukaan, eikä vain tuttua korttelia tai kehällä toiselle puolelle kaupunkia? Jossain toisessa suuremmassa kaupungissa seuloontuu hesalaisistakin 90% osaamattomiksi, eli sama kuin keskimäärin kotikulmillaan pääasiassa pyörivistä kuskeista. Kokeilkaa ajella maailman metropoleissa, se opettaa! Ainakin kehujia palaamaan maan pinnalle!

Äänestä
  • On ajettu metropolissa, tosin vain Nykissä, siellä huomioidaan myös muut autoilijat ja annetaan tilaa pyytämättä. Mutta entä Hesassa, minä menen nyt, ja sinä sitten, jos joku antaa tilaa.

    Äänestä

  • Rellu5L kirjoitti:

    On ajettu metropolissa, tosin vain Nykissä, siellä huomioidaan myös muut autoilijat ja annetaan tilaa pyytämättä. Mutta entä Hesassa, minä menen nyt, ja sinä sitten, jos joku antaa tilaa.

    Kyllä ainakin minä saan hyvin tilaa.

    Helsingin liikenne rauhallista ja sujuvaa verrattuna moniin muihin maihin missä olen käynyt

    Äänestä

  • Ainakin Helsingin keskustan liikenne on sekopäiden temmellyskenttä.

    Olen asunut kolmatta vuotta Helsingin ydinkeskustassa ja toista viikkoa omistanut auton. Voin sanoa suoraan, että siinä klo 15-20 välillä Helsinki on ajotaidottomien kylähullujen moottorirata, erityisesti Mannerheimintie.

    Lujimmassa autokoulun uusintatarpeessa ovat taksi- ja bussikuskit. Kyseiset mulkut eivät tosiaankaan osa ajaa vaikka kuuluvat siihen porukkaan jotka väittävät ylimielisesti olevansa "ammattiautoilijoita" jotka hallitsevat tilanteen ja samasta syystä kuvittelevat etteivät liikennesäännöt koske heitä.

    Taksikuskit tulevat punaisissa seisovan jonon hännille ja painelevat torvea kun eivät mokomaa odottelua ymmärrä. Bussikuskit taas ovat erikoistuneet yllättäviin lähtöihin pysäkiltä takaisin tielle niin että vilkkua näytetään vasta kun ollaan jo hyvän aikaa kiilattu viattomia henkilöautoilijoita. Ääliöitä.

    Parhaat näkymät ääliöautoilijoiden dorkailuralliin saa kun yrittää ajaa pohjoisesta manskia ja ydinkeskustaa pitkin esim krunikkaan. Hullut tööttäilevät, vaihtelevat vauhkona kaistaa etc. Ja jos kunnon ihmiset eivät näistä provosoidu vielä, niin juntit tööttäilevät ja vilkuttelevat pitkiä.

    Äänestä

Hesalaiset ovat tosin törppöjä ja taitamattomia kuljettajia, mutta kyllä siellä normi varovaisuudella pärjää.

Äänestä

Vaikeaksi oikeastaan vain ajamisen Helsingissä tekee kaistojen sekamelsta jota on joskus vaikea muistaa itselläkin. Väärä kaistavalinta niin sen jälkeen pidättelet takana olevia kun yrität ruuhkassa vaihtaa kaistaa. Ilman hyvää suuntavilkun käyttöä homma kusisi totaalisesti mutta minä osaan.

No helppohan se on navikaattorin kanssa mennä kun et voi sillä eksyä mitenkään. Se laittaa sut uudestaan ja uudestaan oikeaan suuntaan jos et käänny mistä pitäisi tai jotain muuta kämmiä.

Yöllä hesassa o hyvä ajaa. Enemmän plussaa on että liikennettä on vähän vaikka osoitteet sun muut näkee huonosti kuin että ajaa päivällä hektisessä liikenteessä jossa ei mitään kerkiä kattomaan. Mutta sehän virhe just on, ei pidä ajaa takana olevan ehdoilla vaan OMILLA! Se on myös sikäli ihan helppoa koska suurin sallittua nopeus pääsääntöisesti on vain 40km/h ja monissa paikoissa senkin alle. Kyllä siinä nopeudessa jo kerkiää vaikka kipaista kahvit, tosin kukaan aja sitä nopeutta.

Äänestä

Aivan paska katu. Ei saa kääntyä vasemmalle mistään. Jakaa kaupungin kahtia. On itähelsinkiläiset ja länsihelsinkiläiset.

Äänestä

yöllä?
kerro pliis...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apuvah... kirjoitti:

Joudun ensi pe-la yönä hakea poikaystävän Helsingistä Katajanokalta.. pikkujouluista.. En ole ennen kuin pari kertaa ajanut Helsingissä.. Oon tulossa länärin päästä.. onneksi on navigaattori autossa.. silti jännittää ihan pirusti.. mutta eihän yöllä ole Helsingissä paljoa liikennettä? Olis hyvä oppia ajamaan sielläkin.. jotenkin se vaan pelottaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu