Kaupunki tai kunta määrää usein minkä näköinen ja värinen talo millekkin tontille nousee ja tämä jos mikä on väärin.
Ihminen rakentaa ehkä kerran elämässään talon ja siihen panostetaan yleensä rahaa enemmän kuin mihinkään hankintaan elämässä. Sen takia tuntuukin mielettömältä että joku muu kuin talon maksaja saa päättää talon ulkonäöstä.
Toinen asia mikä risoo on se että joissakin kaupungeissa täytyy anoa lupa puun kaatamiseen pihastaan ja sitten joku kaupungin puolesta tulee katsomaan että saako kaataa ja jos saa niin monesti vaaditaan istuttamaan uusi puu kaadetun tilalle.
Siis ei saa päättää talonsa ulkonäöstä eikä siitä kaataako puun omalta pihaltaan !
Mitä nää kellekkään ulkopuoliselle kuuluu? se puu ja se talo on sen omalla tontilla.
Mitä ne seuraavaksi tulee määräämään? Päällä olevien vaatteiden värin?
Rakentamisen vapautta.
3
1384
Vastaukset
- Liberaalit vapauden puolesta
Samoin jos ostat jonkun maapalan jostain korvesta täytyy sinun laittaa kalliit jätevesi systeemit, jotka voi maksaa jopa monta tuhatta. Jos haluaa omaan paskaansa hukkua niin ei luulisi ketään muuta haittaavan. Helvetti että meitä holhotaan!
- asia.
Jätehuollon laiminlyönnit haittaavat yleensä myös muita ihmisiä.
- noh.
Kun yhteiskunta saa päättää asioista nouseen kerrostaloja mallia-DDR ja niitä on Suomi täynnä.
Mikä onkaan lohduttomampi näky kuin betonilähiö.
1900-luvun alussa rakennettiin sentään vielä kauniita taloja esim. jugeng-tyylisiä. Eli ennen oli paremmin...ainakin tässä asiassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-719635Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1388588Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056739Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1945130- 1734879
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1043643- 1702531
- 702456
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642363- 582192