ken tietäisi?

kuka osaisi kertoa minulle jotain paikasta tai kaupungista nimeltä Belath? olen keksinyt sanan itse, mutta sitten sain tietää että kyseessä on jokin paikka joka ainakin joskus on ollut olemassa. sen lähistöllä käytiin kuulemma jonkin sortin taistelu joskus kauan kauan kauan sitten..
1134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

27.8.1119 taistelu lähellä Belathia.

Ainoa jota löysin oli tuo päivämäärä. Varmaan liittyy Ristiretkiin, sillä kaupungin nimi vaikuttaa lähi-idän paikalta. Lienee aika pikku paikka. Ensimmäinen ristiretki päättyi kaksivuosi kymmentä ennen tuota päivämäärä, jolloin perustettiin "Latinalainen kuningaskunta" nyk. Israelin alueelle, se pysyi pystyssä muistaakseni melkein sata vuotta. Koko sen olemassa olo oli jatkuvaa taistelua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Estel kirjoitti:

kuka osaisi kertoa minulle jotain paikasta tai kaupungista nimeltä Belath? olen keksinyt sanan itse, mutta sitten sain tietää että kyseessä on jokin paikka joka ainakin joskus on ollut olemassa. sen lähistöllä käytiin kuulemma jonkin sortin taistelu joskus kauan kauan kauan sitten..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu