voiko verovelat saada anteeksi?

voiko verovelkaa saada anteeksi jos on hyvät perusteet,siis tuloveroista koostunetta verovelkaa?kannattaako edes kysyä tai hakea?

siis jos on HYVÄT perusteet

kiitti etukäteen
73342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei onnistu...Kokemusta on ...Käräjäoikeudessa sakot verorikkomuksesta 450 eur...korvaukset verottajalle 95k.eur...Eilen käsittely hovissa, ja nyt odotetaan sovittelua...jos se suinkaan on mahdollista.Syyte verorikkomuksesta voi tulla, vaikka verottaja olisi vailla vaikkapa yhtä euroa, jos se jää maksamatta, se on verorikkomus, ja satikutia tulee...Mitkä on HYVÄT perusteet?

Äänestä
  • Itseltäni vanheni viime vuonna 68.000 Euroa.
    Ei mitään syytteitä.
    Ei ole verorikkomus tai rikos jättää veroja maksamatta kun ei ole rahaa tai omaisuutta.

    Täytyy olla joku muu verorikos takana tai syyllistyminen velallisen epärehellisyyteen.

    Äänestä

Heti kun alkaa näyttää siltä,ettei rahaa tule ennakkolappujen mukaan mukaan,laput verotoimistolle ja kommenttia ettei täällaisia rahoja tule.Silloin perustelut paikallaan.

Äänestä
  • Muistaakseni verovelat saa anteeksi velan vanhenemisen kautta, eli kun ei maksa verovelkaa 4 tai viiteen vuoteen niin velka vanhenee eli poistuu.

    Äänestä

  • smurffitsi kirjoitti:

    Muistaakseni verovelat saa anteeksi velan vanhenemisen kautta, eli kun ei maksa verovelkaa 4 tai viiteen vuoteen niin velka vanhenee eli poistuu.

    Ikäväksesi verottaja muistaa sinut 10vuotta ja karhuaa kaikesta omistamastasi omaansa pois muistuttaen "sinulla on ollet minun rahat, mitäs käytit ne muuhun turhuuteen.EI auta selitys"pelastin firmani".

    Äänestä

  • smurffitsi kirjoitti:

    Muistaakseni verovelat saa anteeksi velan vanhenemisen kautta, eli kun ei maksa verovelkaa 4 tai viiteen vuoteen niin velka vanhenee eli poistuu.

    Lain mukaan verovelka vanhenee viidessä vuodessa.

    Äänestä

Vapautus veron maksamisesta ja veronhuojennus

Veron maksamisesta voi vapautua joko kokonaan tai osittain tietyin edellytyksin. Veronmaksukyvyn olennainen heikentyminen, veron perinnän kohtuuttomuus tai muu erityinen syy voivat olla perusteena verosta vapauttamiseen.

Verosta vapauttamista haetaan vapaamuotoisella, kirjallisella hakemuksella. Vapautuspyyntö toimitetaan verovirastoon.

Verohallinto ratkaisee asiat, jotka koskevat valtion veroja. Kunnilla ja seurakunnilla on itsenäinen ratkaisuvalta niille tulevista veroista.

Asian ratkaisusta annetaan kirjallinen päätös. Päätöksestä ei voi valittaa.

http://www.vero.fi/nc/viewarticle.asp?path=5,41&article=257&domain=VERO_MAIN&language=FIN&index=#

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yrittäjä, kirjoitti:

voiko verovelkaa saada anteeksi jos on hyvät perusteet,siis tuloveroista koostunetta verovelkaa?kannattaako edes kysyä tai hakea?

siis jos on HYVÄT perusteet

kiitti etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu