Paavali joutui taistelemaan valheveljiä (Gal. 2: 4) ja jopa itse Pietaria (Gal. 2:11) vastaan.
Lue koko Gal. 2:nen luku!
Pietarinkin lankeemus osoittaa sen, että monet kuuluisat , Pyhää Henkeä täynnä olevat miehet saattavat langeta suuriinkin synteihin (esim. Simson, Daavid ja monet muut).
Kun Paavali joutui ristiriitaan Pietarin kanssa uskonasioista, niin hän ei jättänyt asiaa siihen, vaan rohkeasti puuttui tilanteeseen.
Paavali ja Pietari olisivat saattaneet toimia toisinkin, kuten ehkäpä useimmat meistä:
-He olisivat voineet kätkeä ristiriidan ”peiton alle”, eivätkä olisi puhuneet siitä.
-He olisivat voineet lähteä eri suuntiin, eikä olla missään tekemisissä toistensa kanssa.
-He olisivat voineet riidellä kiivaasti.
Apostolien riita oli siis erittäin vakava ja se olisi vahingoittanut koko kirkon uskottavuutta. Olihan kyseessä kristinuskon keskeisin oppi; miten ihminen vanhurskautetaan (Gal. 2:16).
Pietarin, Barnabbaan ym. juutalaisten (j. 13) käytös teki tyhjäksi evankeliumin.
Myös meidän riitamme, alussa ehkä mitättömiltä näyttävät, saattavat paisua ylen suuriksi, ellemme halua ja pysty niitä ajoissa avoimesti käsittelemään.
Meidän taustamme ovat niin monenkirjavat, joten erimielisyyksistä ei ole puutetta.
Miten me täällä voisimme olla "rauhanrakentajia"?
Riidankylväminen: Gal. 2. luku
11
404
Vastaukset
- tuli mieleeni
on tuo kasteestasi vänkääminen, se aiheuttaa täällä selkeästi riidankylvöä. Tiedät varmasti että helluntaissa kastetaan vasta uskoontulon jälkeen. Ja kastepalsta on sitä varten missä sitä voi keskustella. Joten, aloitahan vaikka itsestäsi.
yksi mikä nyt heti
tuli mieleeni: " on tuo kasteestasi vänkääminen, se aiheuttaa täällä selkeästi riidankylvöä".
---
Miksei kasteestakin voida keskustella avoimesti Raamatun sanan perustalta.
Ei lakaista tätäkään asiaa "maton alle".- on aina
Tapio522 kirjoitti:
yksi mikä nyt heti
tuli mieleeni: " on tuo kasteestasi vänkääminen, se aiheuttaa täällä selkeästi riidankylvöä".
---
Miksei kasteestakin voida keskustella avoimesti Raamatun sanan perustalta.
Ei lakaista tätäkään asiaa "maton alle".riidankylvöä ja pahuutta, koska asia on ratkaistu jo 2000 vuotta sitten.
Apostolit kastoivat aina Jeesukseen uskoontulleet eikä muita ... siinä se.
- RitariOlevainen
kirkkoon Paavali ja Pietari kuuluivat ? En nimittäin ole Raamatusta sellaista "kirkkoa" löytänyt ?
- on seurakunta
raamattu ei kylläkään tunne ollenkaan 100v. sitten syntynyttä helluntailaisten lahkoa.Los Angeles/Azusinkatu.
kristinusko tuli Suomeen paljon aikaisemmin ihan eri mantereelta - missä
on seurakunta kirjoitti:
raamattu ei kylläkään tunne ollenkaan 100v. sitten syntynyttä helluntailaisten lahkoa.Los Angeles/Azusinkatu.
kristinusko tuli Suomeen paljon aikaisemmin ihan eri mantereeltasiellä sanotaan kirkko, eiköhän ne ollut synagoogia missä Jeesus julisti. Raamattu puhuu seurakunnan perustamisesta johon laitetaa vanhimmat, paimenet jne. ja helluntaissa on asetettu juuri nuo kyseiset virat. Onko kirkossa, vanhin?
- lainausta aiemmasta keskust...
"Eksyttäjä, kirkon jäsen
Kirjoittanut: tosiasiaa 30.11.2006 klo 12.16
Tapio522 ei ole uudesti syntynyt kristitty, hän on kirkollinen luulouskovainen. Hän on "kirkon jäsen"
lainaus hänen sivuiltaan:
HENGELLISTÄ:
KIRKKO ev. lut. (Olen luterilaisen kirkon jäsen. Kristittynä näen myös tärkeänä pitää esillä hengellisiä asioita. Kiinnostaako MIKKO REPONEN, "Suomen kohtalonvuosien profeetta", vanhan virsikirjan virsi 440 ja siihen liittyvät pari mielenkiintoista tapahtumaa, entä lapsen usko! Lueppa nämäkin sivut !!!)
-----------------------"
Sinulla on selvästi saatanan hengen vaikuttama pakkomielle jankuttaa harhaoppisia ns uskollasi höystettynä.
Ensin sinun tulisi tulla uskoon oikeasti:
http://www.arkki.org/arkki/3Uudestisyntyminen.pdf Paavali aloittaa Galatalaiskirjeen 3. luvun lennokkaasti: ”Oi te älyttömät galatalaiset…” Paavali on suorasukainen.
Mikähän olikaan mennyt pieleen heidän suhteensa?
On jälleen muistettava, että Paavalin opetuksen taustana on joidenkin kristinuskoon kääntyneiden juutalaisten vaatimus, että ihmisten oli ensin tultava Israelin lain alaisiksi päästäkseen Jumalan yhteyteen.
Paavali osoittaa tämän vaatimuksen vääräksi ja vahingolliseksi.
Tällöinhän ihminen alkaisi luottaa enemmän omiin tekemiinsä suorituksiin ja ratkaisuihin. Jumalan armo jäisi siten sivuseikaksi. Siunaus muuttuisikin kiroukseksi (Gal. 3:10-14).
Uskonpuhdistajamme Lutherin kolme usein toistettua kohtaa:
1)Kristitty on samalla kertaa vanhurskas ja syntinen.
2)Uskoessasi olet vanhurskas
3)Hänen vanhurskautensa on sinun ja syntisi on hänen.
Lainomainen uskonnollisuus on sukua juutalaisuudelle; se vaatii uskomisen vakuudeksi tiettyjä suorituksia ja näyttöjä.
Sellainen uskonnollisuus on kovaa, ankaraa ja ilotonta.
Älkäämme siis rakennelko Jumalan työn ja omien suoritusten yhteisoppeja (synergismi). Tyytykäämme ainoastaan yksin hänen armoonsa.
Meidänkin eteen on Jeesus Kristus kuvattu ristiinnaulittuna (Gal. 3:1).- haloo.
mene nyt vaikka ulkoileen, pakkomielteet karisee raittiisssa ilmassa, katsele luontoa kuinka se alkaa heräileen, herää itsekin
- kun mieli
haloo. kirjoitti:
mene nyt vaikka ulkoileen, pakkomielteet karisee raittiisssa ilmassa, katsele luontoa kuinka se alkaa heräileen, herää itsekin
sairastuu ... ja ihminen jää kiinni omiin kuvitelmiinsa. Surullinen tapaus tuo Tapio ...
- frihet
Sen näki siitäkin, kun hän kohtasi Efeson veljet, niin ensimmäisenä kysyi että "saitteko Pyhän Hengen, kun tulitte uskoon".
Ehkä joku muu olisi tervehtinyt toisella tapaa ja kysellyt muita kuulumisia alkuun.
Meillä helareilla on PH:n kaste yksi josta meidät tunnistaa, eli sitä jonkin verran koroitetaan.
Totin sieltä Apostolien teoista voimme lukea, kuinka veljet kiivaasti väittelivät, eli riitoja ja erimeilisyyksiä kyllä ilmeni jo silloin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site2176679Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1335584Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2933631Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283510Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat1252537Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42190Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi592021Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne192006Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631803- 1061544