Miten te selittäisitte syntymäsokealle, minkälainen on vihreä väri ?
Vihreä
Valkoparta
251217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Valo on tietyn taajuista sähkömagneettista säteilyä, jonka ihminen havaitsee. Valkea valo on sekoitus kaikkia ihmiselle näkyviä aallonpituuksia 350–700 nanometriä. Vihreänä aistittavan valon aallonpituus on noin 540 nanometriä.
Nyt sokea tietää mitä vihreä on, vaikka ei kykene sitä itse havaitsemaan. Vai voiko hän sittenkään TIETÄÄ sitä? Eihän sokea voi tietää kusetanko minä vai puhunko totta :D
Taas hyvä vastaus.
"Valo on tietyn taajuista sähkömagneettista säteilyä, jonka ihminen havaitsee. Valkea valo on sekoitus kaikkia ihmiselle näkyviä aallonpituuksia 350–700 nanometriä. Vihreänä aistittavan valon aallonpituus on noin 540 nanometriä."
Käsite "vihreä väri" viittaa edellisen kaltaiseen näköaistilla havaittavaann kokemusmaailman ilmiöön. Koska eri ihmiset tunnistavat "vihreyden" yhtälaisesti, voimme puhua jaetusta kokemusmaailmasta. Sokea pystyy ymmärtämään "vihreän" idean, vaikka ei sitä havaitsisikaan.
seikkaa, että syntymästään sokea ei näe mitään - ei edes pimeää?
Jotkut asiat on vain koettava.
Kertoisin että vihreä on vastaväri joulutonttujen lakin värille, eli punaiselle. Näin vihreätä koskaan elämässään nähnyt syntymäsokea oppisi tuntemaan vihreän.
syntymästään sokea voi tietää millainen on punainen?
Ymmärrän logiikkaasi yhä paremmin tämän vastauksen jälkeen...;).
Miten sinä selität itsellesi, minkälainen on röntgensäteily? Tai kuinka lepakot voivat lentää kaikuluotaamalla..
Selitä sinä minulle, miksi kyselyiässä olevalla on valkoinen parta?:D
Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa ....
Vihreä on ehkä joka sijaitsee joon ja ein välissä.
miten itse ajattelit?
uskova voi selittää Jumalan ateistille (=syntymästään hengellisesti sokea)?
on sokea.
vaan. Jos hän näkee kaiken saman kuin sinäkin? Keskivertohihhuli näkee kaiken minkä sinäkin, mutta sinä et näe sitä, minkä keskivertohihhuli näkee. Kummalla siis on rajallinen näkökyky?
viinalla, hassutupakalla yms näkee vielä enemmän. Kova lyönti tylpällä esineellä otsalohkoon on myös suositeltavaa "näkemistä" harrastaville.
Nasse
Jos keskivertohihhuli näkee maailman laajempana ja avarakatseisemmin kuin hihhuliateisti, niin kumpi näkee silloin enemmän ja laajemmin?
Jos et näe vihreää ja toinen näkee sen, voit kyllä sanoa että vihreä on vilkkaan mielikuvituksen tuoma harha, mutta se on kuitenkin todellisuus, minkä toinen näkee ja tuntee.
Hammaskeijut ovat satua.
Hammaskeiju on satua, tiedän.
Mutta hämmästyttävän paljon sivuun meni vastauksesi mietteistäni. Voithan ne tietenkin liian vaikeana pohdintana syrjäyttää, vaikka ne oli tarkoitettu keskiasteisesti kehitysvammaisenkin ymmärrettäviksi. Onko kykysi ymmärtää elämää noinkin rajattu?
ja lorisi.
Tai peräti hölskyi?
Nyt lorui sinun päästäsi se keltainen, kun pohdiskelu liittyi aivan muuhun, mikä tarvitsisi aivojen käyttöä, sitä järkeä. Tyypillistä hihhulismia sinulta.
Keltaisen värin näkminen on todella vaikeaa, varsinkin jos se virtaa omassa päässä!
Miksi muuten vihreästä kskusteltaessa muutat värin keltaiseksi? Onko liian vaikeaa puhua vihreästä?
vastata. On helpompi alkaa v-mäiseksi, kun tajuaa toisen puhuvan totta. Oma näkökykynä on rajallinen, niin on parempi sanoa toista kusipääksi.
soutavat vastavirtaan
"Jos et näe vihreää ja toinen näkee sen, voit kyllä sanoa että vihreä on vilkkaan mielikuvituksen tuoma harha, mutta se on kuitenkin todellisuus, minkä toinen näkee ja tuntee."
Niin, mutta vihreän värin olemassaolo ei ole mikään uskonkysymys, vaan se on fakta. Eikä se pyri poissulkemaan muiden värien olemassaoloa. Toisin kuin vihreän olemassaolosta, Jumalasta ei ole mitään päteviä todisteita. Jumalan olemassaolo on todellakin vain uskon ja niiden tuntemusten varassa.
tämän jutun idean täysin. Minulla on jumalan olemattomuuden näkevä kyky eli maalaisjärki, mutta miten selittää se sellaiselle, jolla sitä ei ole.