Jeesus kehoittaa meitä rakastamaan Jumalaa yli kaiken .. Miksi .. näin on .. siksikö että Hän on luvannut ikuisen elämän niille jotka häntä rakastavat?
Ei, ei vain siksi - vaan meidän tulee rakastaa Jumalaa etupäässä siksi, että Hän ON juuri se Mikä Hän On. Eikä minkään muun syyn tähden. Hän On oikeudenmukainen (emmekö rakastaisi oikeudenmukaisuutta), Hän On rakkaus (emmekö rakastaisi Jumalaa Hänen rakkautensa tähden) Hän On luotettava (emmekö rakastaisi Jumalaa Hänen luotettavuutensa tähden) Hän On iankaikkinen elämä (emmekö rakastaisi Häntä elämän luojana ja yllä pitäjänä).. ja paljon muuta..
Jumala, joka loi meidät opettaa meille sen mikä on hyvää, oikeudenmukaista, rakkaudellista ja mikä On se tie mikä johtaa pois kuolemaan johtavalta synnin tieltä.
Meidän tulee siis rakastaa Jumalaa siksi, että Hän On juuri se mikä Hän On – eikä vain omaa etuamme ajatelen ja että Hän pelstaa meidät..
Jumalan rakkaus ikäänkuin heijastuu Jeesuksen lävitse - Jeesus ei ajatellut vain omaa elämäänsä ja itseään vaan uhrasi itsensä muiden elämän tähden, koska se oli Jumalan tahto - ei siksi että Hänet olisi pakotettu niin tekemään vaan rakkaudesta Jumalaa kohtaan ja meitä kohtaan.
Mark. 10:18
Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Miksi sanot minua hyväksi? Ei kukaan ole hyvä paitsi Jumala yksin.
Oikeudenmukainen, rakkaudellinen ja armahtava Jumala joka on viisas oikeudenmukaisuudessaan ja rakkaudessaan.
Huomaa – oikeudenmukaisuus on osa rakkautta - ilman oikeudenmukaisuutta ei rakkautta ole edes olemassa.
Jos me haluamme rakastaa ”oikeudenmukaista rakkautta” me haluamme rakastaa myös Jumalaa.
Jumalan oikeudenmukaisuus ei ole vain ”lain kirjain” vaan TODELLINEN osa Jumalasta ja mikä tärkeintä jokaisen joka haluaa itselleen iankaikkisen elämän tulee ymmärtää, että Jumalan rakkaus meissä on yksi iankaikkisen elämän ehdoista - ilman tätä rakkautta emme voi elää ikuisesti. Sillä ei kukaan voi elää iankaikkisesti ja samalla tehdä tekoja elämäänsä vastaan, koska synti aina (loppujen lopuksi) tappaa elämän.
Jumala on sanassaan opettanut että sen joka syntiä tekee on kuoltava ja Jumala ei valehtele.
Kun synti katoaa ihmisen elämästä - katoaa myös kuolema. Sen tähden Jeesus tuli maan päälle ja otti pois meidän syntimme, maksoi synnin seurauksen (kuoleman) omalla kuolemallaan ja vanhurkautti ne jotka haluavat ottaa vastaan tämän ikuisen Jumalan oikeudenmukaisuudessa ja rakkaudessa annetun veriuhrin.
Siis, syntinen ihminen joka haluaa oikeutta, rehellisyyttä ja rakkautta kaikessa elämässä on ymmärtänyt Jumalan rakkauden oikein. Uskovaiselle tärkeintä? – on - rakasta Jumalaa yli kaiken – mikään ei ole tärkempää kuin se – siis rakasta Jumalan tahtoa yli kaiken – enemmän kuin omaa tahtoasi – enemmän kuin lastesi tahtoa – enemmän kuin mitään muuta tahtoa, sillä sitä on iankaikkinen elämä, kaikki muu on vain harhaa.
Minä rakastan Jumalaa ja luotan Häneen ja hyväksyn kaikki Hänen päätöksensä. Tiedän että Hän tekee kaiken oikein ja on ainoa iankaikkisen elämän lähde. Hän lähetti poikansa Jeesuksen joka veriuhrillaan maksoi minunkin syntivelkani (täyden hinnan) ja minä tiedän että mitään muuta tietä iankaikkiseen elämään ei minulle ole kuin Jeesuksen veriuhri (kiitos Jeesus - oikein sydämmestäni kiitän sinua, sinä olet minun Herrani ja pelastajani).
Yli kaiken
9
240
Vastaukset
- Una Fortuna
Rakkaus Jumalaan on se,että pidämme hänen käskynsä ja hänen käskyssä eivät ole raskaat.tämän on todennut Apostoli Johannes itse!
- tulispää
Kristus meissä vaikuttavana voimana..
"Ja tämä on hänen käskynsä, että meidän tulee uskoa hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen nimeen ja rakastaa toinen toistamme, niinkuin hän on meille käskyn antanut." (1 Joh. 3:23.)
"Jos te minua rakastatte, niin te pidätte minun käskyni. Ja minä olen rukoileva Isää, ja hän antaa teille toisen Puolustajan olemaan teidän kanssanne iankaikkisesti, totuuden Hengen, jota maailma ei voi ottaa vastaan, koska se ei näe häntä eikä tunne häntä; mutta te tunnette hänet, sillä hän pysyy teidän tykönänne ja on teissä oleva. En minä jätä teitä orvoiksi; minä tulen teidän tykönne. Vielä vähän aikaa, niin maailma ei enää minua näe, mutta te näette minut; koska minä elän, niin tekin saatte elää. Sinä päivänä te ymmärrätte, että minä olen Isässäni, ja että te olette minussa ja minä teissä. Jolla on minun käskyni ja joka ne pitää, hän on se, joka minua rakastaa, mutta joka minua rakastaa, häntä minun Isäni rakastaa, ja minä rakastan häntä ja ilmoitan itseni hänelle." Joh. 14:15-21. - kasi
- yritin kuitenkin tuossa pitkähkössä aloitteessani tuoda esiin asian siitä näkökulmasta, että ihmisen motiivin siihen että hän rakastaa Jumalaa täytyy ensi sijaisesti olla se että Jumala on se mikä Hän On, esimerkiksi oikeudenmukainen ja meitäkin rakastava ja niin edespäin...
:) - Sirkka Iita.
tulispää kirjoitti:
Kristus meissä vaikuttavana voimana..
"Ja tämä on hänen käskynsä, että meidän tulee uskoa hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen nimeen ja rakastaa toinen toistamme, niinkuin hän on meille käskyn antanut." (1 Joh. 3:23.)
"Jos te minua rakastatte, niin te pidätte minun käskyni. Ja minä olen rukoileva Isää, ja hän antaa teille toisen Puolustajan olemaan teidän kanssanne iankaikkisesti, totuuden Hengen, jota maailma ei voi ottaa vastaan, koska se ei näe häntä eikä tunne häntä; mutta te tunnette hänet, sillä hän pysyy teidän tykönänne ja on teissä oleva. En minä jätä teitä orvoiksi; minä tulen teidän tykönne. Vielä vähän aikaa, niin maailma ei enää minua näe, mutta te näette minut; koska minä elän, niin tekin saatte elää. Sinä päivänä te ymmärrätte, että minä olen Isässäni, ja että te olette minussa ja minä teissä. Jolla on minun käskyni ja joka ne pitää, hän on se, joka minua rakastaa, mutta joka minua rakastaa, häntä minun Isäni rakastaa, ja minä rakastan häntä ja ilmoitan itseni hänelle." Joh. 14:15-21.ja JUMALAN rakastaminen on myös Jeesuksen kunnioittamista.Sillä Isä ja Poika ovat yhtä.Siis jos kunniotat Jumallaa pitämällä HÄNEN käskynsä,niin silloin rakastat ja kunnioitat Jeesusta.
Mitä Jumalan käskyt sitten ovat?
-Ne ovat lyhyesti,OIKEUDENMUKAISUUS,HYVYYS JARAKKAUS.
Mitä on lähimäisen rakkaus?
-Sitä mitä et toisen haluaisi tekevän itsellesi,ei omatuntosi salli sinunkaan tekevän toiselle,näin sen pitäisi mennä,jos kerran olet Pyhän Hengen johdatuksessa.
Jumalan käskyt ovat kaikki oikeita ja rakkaudella meille ohjeiksi annettuja.Eikä niissä ole mitään väärää,eikä pois pantavaa,vaan ne ovat tulleet elämäksi sille joka on uskossa Kristukseen.
Ne ovat Kristuksen verellä kirjoitetut sydämen lihatauluun.Niitä ei enää täytetä pitkin hampain,että kun minun PITÄÄ,vaan sydämen ilolla,että kun minä SAAN!
Koska,
"Kaikki,minkä olette tehneet yhdelle näistä vähimmistä veljistäni,sen te olette tehneet minulle."
On ilo tehdä Lähettäjänsä tahto,Hänen,jota sydän rakastaa.
Vaikka meistä ei kukaan ole täydellinen,vaan olemme erehtyväisiä kaikki tyyni ja tarvitsemme jatkuvasti Jumalan armoa.
Niin meillä tulisi kuitenkin ola pyrkimys hyvään,niin että olisimme nöyrällä mielellä Jumalan edessä ja valmiita myÖskin pyytämään anteeksi lähimäisiltämme,
jos,ja kun olemme heitä loukanneet,tai muutoin olleet vilpillisiä heitä kohtaan.Me pysymme loppuun saakka vain armon kerjäläisinä,ettei kukaan kerskaisi.Näin on Jumala hyväksi nähnyt.
Silloin Kristus voi iloita meissä ja turvamme pysyy Kristuksessa.
Siksi meillä tulee olla koko ajan nöyrä mieli Kristuksen edessä,että hän voi meitä auttaa ja oikeaan opastaa.
Siunausta ja Kristuksen valaisemaa adventti aikaa kaikille.tv.Sirkka Iita.
Ps.Ja muistakaa tämä,että yksin Kristus voi olla oikeuden mukainen arvostelija ja tuomari.
Sillä:"Kaikki,joita Jumalan Henki kuljettaa,ovat Jumalan lapsia." - ymmärtänyt
10 käskyä tuosta rakkaudesta sanoo? Menetkö katsomaan 10 käskystä myöskin silloin kiun sinun pitäisi tehdä jotkin sellaista, joka pelastaisi "lähimmäisesi" jostakin hätä tilanteesta? Vai voiko sen tehdä muutenkin?. Minulle tuo auttaminen, eli rakastaminen on ollut päivän selvä juttu jo vähintäinkin ensimmäiseltä luokalta kouluajalta, en edes tiennyt mistään kymmestäkäskystä. Mutta sinulle se vasta on auennut näköjään vasta opittuasi 10 käskyä jonkun dogmaattisen oppiyhteisön sisällä.
- loput aloituksessa.
Sen tähden Jeesus tuli maan päälle ja otti pois meidän syntimme, maksoi synnin seurauksen (kuoleman) omalla kuolemallaan ja vanhurkautti ne jotka haluavat ottaa vastaan tämän ikuisen Jumalan oikeudenmukaisuudessa ja rakkaudessa annetun veriuhrin.
- alex-kasi
kun en vielä ollut rekisteröinyt omaa "alex-kasi" nimimerkkiäni ja täytyy tunnustaa että sama usko on tänään kuin olí silloin.. Jumala ensin ja sitten muut :)
- publi.kaani
adventistien tavoin rakkaus Jumalaan on se, että pidämme ainoastaan hänen lepopäiväkäskynsä, koska ainoastaan se alkaa sanalla: Muista.
- Totuuden etsijä
Auttaako se, jos sinulle joku sanoo, että sinun tulee rakastaa sitä henkilöä joka on sinulle aiheuttanut inhimmillisesti katsoen täydellisen taloudellisen tappion/menetyksen jossa jouduit puille paljaille, kun ennen sitä taloutesi oli täysin turvallisella ja vakaalla pohjalla? eikö ole äärettömän vaikea pakottaa itseään rakastamaan sellaista joka tieten tahtoen aiheutta sinulle täydellisen taloudellisen menetyksen, ja joudut puille paljaille?
Mutta kuitenkin Jeesus Kristus sanoo rakastakaa vihamiehiänne, ja antakaa heille anteeksi. Tässähän Jeesus aivankuin kehoittaa meitä tutkiskelemaan itseämme omaa sydäntämme, ja toisessa kohtaa hän sanoo, että mitään meille ei tapahdu ilman, ettei Jumala niin sallisi meille tapahtuvan, koska vain Hän tietää mikä meille on tarpeen ja hyväksi, siis tapahtu meille mitä tahansa, niin se on meille hyväksi ja hyödyksi, mutta vain Hengellisen kehityksen/kasvun tähden ja kannalta. Sen tähden Jeesus Kristuksen Hengelliseen kasvuun tähtäävät viisi käskyä ovat vähintään 10 kertaa vaikeammat toteuttaa, kuin Mooseksen kirjoittamat Jahven määräämät 10 käskyä. Jos olemme henkisesti valveilla, niinkuin Jeesus kehoitta, että valvokaa, sillä ette tiedä milloin "varas eli murtautuja" saapuu ja yllättää teidät, eli side lihalliseen minäämme tulee olla poikki joka hetki. ettei sen tule hallita meitä, jos tahdomme seurata Jeesus Kristuksen antamaa elämän ohjetta. Meidän oma itsekäs lihallinen mieli on aina valmis hallitsemaan ulkonaisia persoonallisia pyyteitämme ja mielellään valmis puolustelemaan niitä joka hetki. Sen takia Kristuksen hengen on vaikea saada sijaa meissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591194Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83623Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501